גנץ לחדשות 13 על פרסום הקלטותיו: המצב החמיר - לא אשב עם רה"מ

יו"ר כחול לבן הבהיר כי ישיבה עם נתניהו לא באה בחשבון מבחינתו, ותקף אותו על פרשת הצוללות: "החלטות אסטרטגיות לא בריאות לישראל". על בל"ד: "לא אקרא למי שנגד המדינה"

בחירות 2019: יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הכחיש הערב (שלישי) בריאיון לחדשות 13 כי ישב בממשלה עם נתניהו. זאת, בתגובה לפרסום חדשות 13 מיום שני, שבו נשמע הרמטכ"ל לשעבר אומר כי אינו פוסל ישיבה בממשלה כזו. לטענתו, צדבריו אינם סותרים את אשר נאמר בהקלטה. "תאמיני לגנץ שיושב מולך עכשיו ומדבר איתך", אמר לתמר איש שלום. "אני אחזור על מה שאמרתי במסיבת העיתונאים וגם על מה שנאמר בהקלטה, שהיא עבודה עיתונאית יפה וחייבים להגיב ולפרגן".

"אמרתי שבסיטואציה שנוצרה לא אוכל לשבת עם נתניהו, ובעיניי היא רק החמירה מאז", הבהיר יו"ר כחול לבן והוסיף כי "הן בתחום החברות שמעורבות בכך, ובעיקר, וחשוב מכך, האופן שבו התקבלו החלטות אסטרטגיות לרכוש צוללות ולאפשר לגרמניה להעביר צוללות למצרים - נראה לי תהליכים מאוד לא בריאים למדינת ישראל". "לא נשב עם נתניהו", חרץ גנץ. "הדבר היחידי שיכול לשנות את הסיטואציה - שהוא יצא אחרת מהשימוע. לצערי, אני לא רואה את זה קורה".

 
 
 
 יו"ר כחול לבן בני גנץ בריאיון לתמר איש שלום
 

יו"ר כחול לבן בני גנץ בריאיון לתמר איש שלום (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

גנץ על ישיבה בממשלה עם רע"ם-בל"ד: לא אקרא לאף אחד שהוא נגד מדינת ישראל

הרמטכ"ל לשעבר התייחס גם לחלק נוסף בהקלטה שנחשפה בחדשות 13, לפיו מפלגות החרדים יקבלו מגנץ "דף עם חתימה שימלאו אותו כרצונם", כדי שישבו בממשלה בראשותו, ואמר כי "באותה הקלטה יש עוד שליש, שבו אני כותב מה אני רוצה שיקרה ולכן הישיבה שלנו עם החרדים, שאינני פוסל אותה, היא לא במקום קווי יסוד - היא במקום הסכמות שמהצד שלהם מאפשרים את לימוד התורה, שזה דבר חשוב בעיניי ,ומהצד האחר מאפשרים לאנשים לחיות על פי האמונה שלהם".

גנץ הגיב לירידה שחווה מפלגתו בסקרים האחרונים, ולדיווחים אודות סכסוכים פנימיים בין חברי רשימת כחול לבן ואמר כי "באופן טבעי, כשמתחברות מפלגות ונוצר תהליך כזה, לוקח לו כמה שניות - אם תרצי כמה ימים, וזה באמת לא זמן נוח שבו המערכת מתחברת. קרוסלת בחירות עולות ויורדות ואלו דברים שהם טבעיים". "40 מנדטים ואנחנו מנצחים ומחליפים את השלטון, ואני יושב בראש הקבינט המדיני בטחוני לצד בוגי, יאיר וגבי אשכנזי - ולא סמוטריץ' ומירי רגב".

מההכרזה על בחירות ועד ההליכה לקלפי: כל הסקרים של חדשות 13

על האפשרות שיזמין את המפלגות הערביות חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד לשבת בממשלה בראשותו, אמר גנץ כי "כשאקבל את המנדט להקים את הממשלה, ואני אקבל אותו, אני לא מתכוון לקראו לאף אחד שהוא נגד מדינת ישראל". "ערביי ישראל הם אזרחים שווים", הוסיף יו"ר כחול לבן. "צריך לדאוג שיפתחו את התשתיות שלהם ולא ללכת נהי אחרי המובילים שלהם, שפועלים נגד מדינת ישראל. הם לא משרתים את האינטרסים שלהם ולכן הם אינם רלוונטיים לעניין הזה".

 אמטאנס שחאדה, מנסור עבאס
 

אמטאנס שחאדה, מנסור עבאס (החדשות 13)

 

"לא אזמין אותם. אני רואה אותם, ואני חושב שהם לא יכולים לפעול נגד מדינת ישראל", הבהיר הרמטכ"ל לשעבר. "ביום שבו המנהיגים שלהם יכניסו אג'נדה ישראלית חיובית לתוך השיח שלהם, אפשר לראות בהם שותפים".

גנץ: אבטיח לאורלי לוי אבקסיס תפקיד שרה כדי שתשב בממשלה בראשותי

המפלגות הערביות אינן היחידות שיש לגנץ בעיה עקרונית להכניס אותן לממשלה. על מפלגת זהות בראשות משה פייגלין, אמר יו"ר כחול לבן כי "זה סיפור מורכב. מצד אחד אנחנו רואים איש מאוד קיצוני בדעותיו, משיחי משהו אפילו, הייתי אומר, שאי אפשר ללכת אחריו". "בהקשר הזה הוא קצת מסתיר את המשיחיות הזאת במונחים ליברליים ואולי בסוגיות של לגליזציה של קנאביס. אני לא מקבל את הקיצוניות ואני לא קונה את ההסוואה", הבהיר הרמטכ"ל לשעבר. "לאיש יש דעות מאוד קיצוניות והוא יצטרך לסדר אותם מחדש". בנוגע לשאלה אם יוביל לגליזציה, אמר גנץ כי "אנחנו בוחנים את העניין הזה, ואם נמצא מודל שמרני, ואחראי - אנחנו נתקדם איתו".

ישיבה בממשלה עם אורלי לוי אבקסיס, ראשת מפלגת גשר, הוא דווקא לא פוסל, ואף הבהיר כי אשמח מאוד אם תצטרף לממשלה בראשותו. "אני בטוח שאפשר להוביל את המדינה בדיוק למקומות שהיא רוצה לללכת אליהם ובלבד כשאני אהיה רה"מ כי אחרת זה לא הולך לקרות", אמר גנץ, שהבהיר כי יבטיח לה תפקיד שרה כדי שתתמוך בו.

 אורלי לוי אבוקסיס
 

אורלי לוי אבוקסיס (החדשות 13 )

 

על פרשת הצוללות: "האמונה שלי שאף אחד בדרג המדיני לא עושה שיקולים שאינם לאומיים - קיבלה חבטה קלה"

הרמטכ"ל לשעבר הדף את הטענות כי הוא הססן, וכי בצה"ל כינו אותו "מתלבט בניחותא". "אין מחבל שחיסלתי שקרא לי 'בניחותא', ויש לא מעטים כאלה", אמר גנץ. "אין אויבים שהבתים שלהם נפלו על הראש שלהם שיקראו לי 'בניחותא'. אני פגעתי באויבנו יותר מכל אלה שמדברים מסביב, כדאי שלא נתבלבל בסיפור הזה".

גנץ דיבר בריאיון על פרשת הצוללות, והגיב לכך שבעבר התייחס לפרסומים אודותיה באופן מרוכך יותר. "הגילויים האחרונים, גם בענייני הכספים שאני מניח שיבדקו, וגם בענייני האופן שבו התקבלו החלטות והתזמונים שלהן, לצערי הביאו אותי למקום שבו האמונה הגדולה שלי שאף אחד בדרג המדיני לא עושה שיקולים פרט לשיקולים לאומיים - קיבלה חבטה קלה", אמר יו"ר כחול לבן.

"אי אפשר בשום פנים ואופן שתהיה איזשהי שריטה ביושרה הציבורית שעוסקת בעניין הזה, ולכן חייבים לבדוק את זה", אמר יו"ר כחול לבן. "אני מצטער, אני לא יודע מה קרה לאיש, אני חשבתי שאני רואה משהו אחר. הוא זז מהכביש, ואני לא מבין מה קרה לו". "בנימין נתניהו שאני רואה עכשיו אינו בנימין נתניהו שאני הכרתי", טען גנץ. "יש עליו אגדה שכדאי שננפץ אותה. כולם אמרו כל הזמן 'רק ביבי, אי אפשר כלום'. מסתבר שהופעתי - ואפשר אחרת. אגדה מספר אחת הלכה הצידה".

 

"קיבלתי דיווח על הפריצה למכשיר הנייד; לא אוריד את העיניים מהמטרה"

על פרשת הפריצה לסלולרי האישי שלו, סיפר הרמטכ"ל לשעבר כי "אני קיבלתי תדרוך לפני שישה חודשים מהשב"כ, שהותקפתי על ידי גורמים עוינים ושאני צריך לשים לב למה שקורה בתוך החומר הזה". "במשך שישה חודשים ללא ששום דבר קרה, הקפדתי על חסיון המקורות ולא פתחתי את העניין הזה", הוסיף גנץ. "מבחינתי, זה מה שהיה שם. אני מכיר את מה שנאמר לי, אני מאוד תמה על הפרסום, על מועד הפרסום, ועל איך קרה פתאום שדווקא עכשיו הדברים האלה יוצאים".

בנוגע לאפשרות שראש הממשלה עומד מאחורי ההדלפה, אמר גנץ: "אני משאיר לך לשאול את השאלה ואני אשאיר אותה פתוחה, לא אני מוציא את הדברים האלה". בנוגע לאפשרות שגורמים נוספים מעורים בפרשה, אמר: "אני קיבלתי דיווח על האיראנים, אני חושב שיש עוד אנשים שמעורבים".

גנץ הגיב למתקפות מצד נתניהו בצל סערת הפריצה למכשיר הנייד שלו ואמר כי "אני אומר בצורה חד משמעית שאין שם שום דבר שיפריע לי לתפקד. הסיפור הזה מטריד אותי כיוון שהיום מספרים סיפורים עליי, מחר יספרו עלייך, מחרתיים על טלפון של השופט - ויעשו שימוש בכלים זולים, וזה לא ראוי". "אני אשמור על הטלפון שלי, אני אשמור על המדינה ואני מבטיח שאף אחד מהאנשים שנמצאים סביבנו לא זוכה לקבל יכולות אסטרטגיות שהסכנה שלהן למדינת ישראל ולחופש האסטרטגי שלה גבוהה פי מיליון מדבר הכי חמור שלא קיים בתוך הפלאפון שלי", אמר הרמטכ"ל לשעבר. לדבריו, חרף ההכפשות נגדו: "אין שום סיכוי שאני מוריד את העיניים מהמטרה שאליה אני צריך ללכת. יש לי ארבע סיבות שלי ללכת לסיפור הזה, ארבעת ילדיי, אלפי ילדים שצריכים לצמוח פה".

חברי מפלגת כחול לבן בעוטף עזה
 

חברי מפלגת כחול לבן בעוטף עזה (החדשות 13)

 

גנץ: "תומך בהמשך החתירה לשלום ולהסדרים מדיניים"

יו"ר כחול לבן התייחס למצע המדיני של מפגתו, וסירב לומר אם הוא תומך בפתרון שתי המדינות. "אנחנו תומכים בהמשך החתירה לשלום ולהסדרים מדיניים, שהמבחן העליון שלהם יהיה ביטחון למדינת ישראל, מניעת הפיכתה של מדינת ישראל שצריכה להיות יהודית ודמוקרטית למדינה דו לאומית - וכל אפיק שיאפשר לנו לקדם את העניין הזה, ניקח אותו באחריות מלאה".

"המציאות היא שההסדרה המדינית, בכפוף לתנאי ביטחון הם הבסיס למשא ומתן שיקרה. כשנגיע למשא ומתן הזה נוכל לבחון מה התוצאות שלו", הבהיר גנץ. "הבוחרים שלנו יודעים שאנחנו מסתכלים על המציאות דרך העיניים הישראליות, זה מה שמעניין אותנו, העיניים הישראליות ולא העיניים הפלסטיניות".

גנץ התייחס גם לעובדה כי אין נשים בצמרת מפלגתו, וכי רק מיקי חיימוביץ' ואורנה ברביבאי הוצבו בעשירייה הראשונה, ואמר כי "אני לא מרגיש בנוח עם התוצאה הזאת. התוצאה שאנחנו נמצאים בה היום היא תוצאה של ההתפתחות הפוליטית והחבירה בין המפלגות. אף על פי כן, אנחנו נרחיב את השותפות של נשים, אנחנו עדיין המפלגה עם הכי הרבה נשים - 14 שנמצאות ברשימה במקומות ריאליים". בנוגע לשאלה אם יציב נשים בקבינט במקרה שיהיה ראש ממשלה, אמר הרמטכ"ל לשעבר כי "אנחנו צריכים להגיע לדיונים, לראות מי השרים ומה גודלו של הקבינט, ואנחנו נראה נשים בכל מקום במדינת ישראל, הן עושות את זה מצוין".

ממפלגת הליכוד נמסר בתגובה לדברי גנץ כי "לצערנו, בני גנץ ותומכיו בתקשורת ממשיכים להפיץ עלילה שקרית נגד ראש הממשלה נתניהו. רכש הצוללות נעשה למען ביטחון ישראל וראש הממשלה נתניהו לא הרוויח אפילו שקל אחד מרכש זה. כל הפעולות הקשורות בעניינו של ראש הממשלה דווחו כדין לרשויות המתאימות, וכך גם כל אחזקותיו".

"כל החומרים, לרבות נושא הצוללות המצריות, נבדק ע"י היועץ המשפטי לממשלה, שקבע שנתניהו אינו חשוד בדבר. ההתנהגות של בני גנץ ביחס לפרשיית הטלפון מעידה על חוסר שיקול דעת שלו, בדומה לתמיכתו בהסכם הגרעין הרע עם איראן והשתתפותו באירוע זיכרון ישראלי-פלסטיני להרוגי צוק איתן, שכללו 1000 מחבלי חמאס. אדם שמדינת האויב מספר 1 של ישראל - איראן - מחזיקה עליו מידע רגיש שהוא מסרב לחשוף בפני שותפיו הפוליטיים ובפני אזרחי ישראל, לא יוכל לעמוד מול האיום איראני", לשון התגובה.