המתיחות בדרום: צה"ל תקף חוליות מפריחי בלוני תבערה בעזה

כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר כמה פעילים בצפון הרצועה, ואחר כך לעבר חולייה בדרומה, לאחר שהפריחו בלונים לעבר שטח ישראל. עשרות פלסטינים מתפרעים - 5 נפצעו

בווידאו: התסיסה נגד חמאס בעזה

המתיחות בדרום: כלי טיס של צה"ל תקף הערב (שלישי) חוליה שעסקה בהפרחת בלוני תבערה לעבר שטח ישראל, בצפון רצועת עזה, ולאחר מכן תקף חולייה נוספת בדרום הרצועה. זמן קצר קודם לכן, נחת בחורשה במועצה האזורית חבל אשכול בלון, אליו הייתה מחוברת כרזה בערבית. בד בבד, עשרות פלסטינים מתפרעים בגבול רצועת עזה, באזור זיקים, ומשליכים אבנים לעבר כוחות הביטחון.

משרד הבריאות בעזה דיווח כי שלושה מפגינים פלסטינים נפצעו מירי כוחות צה"ל בעימותים על גדר המערכת באזור זיקים, וכי שני פלסטינים נוספים נפצעו מירי כוחות צה"ל בעימותים באזור מחנה הפליטים אל-בריג', במרכז הרצועה.

 
 
 
 בלון תבערה שנחת במועצה האזורית חבל אשכול
 

בלון תבערה שנחת במועצה האזורית חבל אשכול (ביטחון אשכול)

 

אתמול, לראשונה מאז הירי לעבר גוש דן ביום חמישי, חודשו העימותים הליליים בסמוך לגדר הגבול ברצועת עזה. כמאות פלסטינים הפגינו, כשחלק מהם ניסו לחצות את הגבול בדרום רצועת עזה - ונעצרו ע"י כוחות הביטחון. על החשודים לא נתפס נשק והם הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

בכלי תקשורת פלסטיניים דווח על פצועים בעימותים. עם זאת, משרד הבריאות בעזה לא אישר את הפרטים. ביום ראשון, כזכור, מטוס מקלקר, שאליו היה מחובר לרימון יד, נמצא בכביש 234, סמוך לצומת אורים שבעוטף עזה. חבלני משטרה הגיעו למקום ונטרלו את הרימון. בד בבד, חפץ חשוד בוער נחת ביישוב במועצה האזורית שער הנגב, בקרבת מקום שבו שיחקו באותה שעה ילדים. המשטרה הסירה את הסכנה.

מעט לאחר מכן, הוזעקו שוטרים לכביש 40 לאחר שדווח כי חפץ חשוד, שהתברר כבלוני תבערה, נמצא בו. הכביש נסגר בין לתנועה בין צומת גורל לצומת להבים עד סיום הטיפול באירוע. 

באותו בוקר, ביצע חמאס גיוס כללי של כל מנגוני הביטחון שלו, כולל הזרוע הצבאית של הארגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, כדי שיתעמתו עם המפגינים ברצועת עזה - כך דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" מפי מקורות. בדיווח ציינו המקורות כי חמאס מרגיש בפעם הראשונה איום על שלטונו וכי הארגון החליט לדכא את ההפגנות ולסיים אותן בכל מחיר.

 במטה הגדה של חמאס לפני ההפצצה ואחריה
 

מטה הגדה של חמאס לפני ההפצצה ואחריה (דובר צה"ל)

 

דובר חמאס, חאזם קאסם, צייץ בטוויטר כי העם הפלסטיני באמצעות הפגנות צעדות השיבה ביסס את זכויותיו הלאומיות, את עקרונות הסוגייה הפלסטינית ואת זכותו לחיות בחופש ובכבוד. עוד כתב קאסם כי בכל השיחות והפגישות של חמאס עם המשלחות ועם המתווכים – הם תמיד הניחו על השולחן את הדרישות ואת הזכויות של הפלסטינים וכי חמאס נלחם בכל הדרכים על מנת להשיג את זכויות העם הפלסטיני.

תושב ג׳באליה הצית עצמו בן 32 לאחר שמנגנוני הביטחון של חמאס היכו אותו ושברו את הבסטה שלו, כיוון שחשדו כי השתתף במחאה נגד יוקר המחיה, כך על פי דיווחים פלסטיניים. הוא הובהל לבית החולים כשמצבו בינוני. במקביל, התקיימו בעידוד חמאס הפגנות נגד אבו מאזן והרשות הפלסטינית בכמה מוקדים ברצועת עזה.

תושבי עזה לחדשות 13: "חמאס טועה אם הוא חושב שיוכל להמשיך כך"

בשל המשבר הכלכלי החריף, חלה תסיסה משמעותית ברצועת עזה כנגד חמאס שכוללת הפגנות ענק - אותן מדכא הארגון באלימות קשה. זאת, ברקע המתיחות הגוברת בגדה המערבית והרגיעה שהושגה בסוף השבוע, לאחר ירי הרקטות לעבר גוש דן. חמאס מנסה להסיט את האש לעבר הרשות הפלסטינית ולעבר ישראל, ומארגן הפגנות נגד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ובעד הפיגוע שבוצע ביום ראשון בשומרון, כדי לגמד את המחאות. 

הפגנה נגד יוקר המחייה ברצועת עזה
 

הפגנה נגד יוקר המחייה ברצועת עזה (החדשות 13)

 

תושבים ברצועה, שביקשו להישאר בעילום שם, סיפרו לחדשות 13 על שלטון הפחד של חמאס ועל מצוקתם האישית. "יש אנשים שמתנגדים למצב הקשה ברצועה ולמצור באופן כללי, ויש אנשים שהצטרפו למחאה כגל שני ועשו פוליטיזציה לנושא", אמר עיתונאי עזתי. חמאס לא לוקח סיכונים ומפעיל כוח רב בדיכוי המחאות, כולל ירי באש חיה לעבר המפגינים והתעללות בעצורים בבתי הכלא.

למרות הפעולות של חמאס, המפגינים נחושים להמשיך בשלב זה. "לחמאס יש יד חזקה, אבל הם טועים אם הם חושבים שאנשים לא יכולים להמשיך ככה", סיפר אחד התושבים. אם יתרחבו ההפגנות צריכה ישראל לצפות לניסיון של חמאס להסלים את המצב הצבאי בגבול עזה, ואולי אף לצאת לסבב נוסף של ירי רקטות ולחימה. הכול, על מנת להשתיק את המפגינים מבית. 

ביום שבת הצית את עצמו תושב ג׳באליה בן 32 לאחר שמנגנוני הביטחון של חמאס היכו אותו ושברו את הבסטה שלו, כיוון שחשדו כי השתתף במחאה נגד יוקר המחיה, כך על פי דיווחים פלסטיניים. הוא הובהל לבית החולים כשמצבו בינוני. במקביל, התקיימו אתמול בעידוד חמאס הפגנות נגד אבו מאזן והרשות הפלסטינית בכמה מוקדים ברצועת עזה.

על פי דיווח באתר החדשות הפלסטיני "אל-קודס.קום" חמושים בלבוש אזרחי התערבבו עם מפגינים באיזור ח'אן יונס ואז עצרו והיכו חלק מהם. סוכנות הידיעות הפלסטינית צפא דיווחה כי מפגינים נגד יוקר המחיה הפגינו במחנה הפליטים א-שאטא' ובמחנה הפליטים אל-בריג' שבמרכז רצועת עזה, בדרישה להסיר את המיסים שהוטלו על מוצרים וסחורות. בד בבד, בכירי פלגים פלסטינים בעזה, שאינם משתייכים לחמאס או לג'יהאד, קראו לאפשר את קיום ההפגנות ולשחרר מיד את העצורים.