"אם הלהקות הצבאיות": פרס ישראל יוענק ליוצרת נעמי פולני

הזמרת, המפיקה והבמאית היא כלת הפרס לתחום אמנויות הבמה - תיאטרון ומחול, לשנת תשע"ט. "פורצת דרך באישיותה ובתחומי עיסוקיה". שר החינוך בירך: "היא לוחמת תרבות"

היוצרת נעמי פולני היא כלת פרס ישראל לשנת תשע"ט בתחום אמנויות הבמה – תיאטרון ומחול. שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (שלישי) על זכייתה ובירך אותה: "בישרתי כעת לנעמי פולני, 'אם להקות הצבאיות', על זכייתה בפרס ישראל בתחומי התיאטרון והמחול. ‫פועלה התרבותי העשיר העניק לנו עשרות יצירות מחול, תיאטרון ומוסיקה. ‫נעמי, שבמלחמת השחרור הייתה מכוכבות להקת הפלמ"ח, היא לוחמת תרבות אמיתית. ‫נועזת, יצירתית וציונית".

ועדת הפרס נימקה את ההחלטה: "נעמי פולני יוצרת מקורית מזה שנים, פורצת דרך באישיותה ובתחומי עיסוקיה. במאית בקול, בתנועה ובעיקר בפיצוח משמעות המילים בעברית, המילים על הבמה, מילות השיר העברי. פולני גילתה, הנחתה וחנכה דורות של שחקניות, רקדנים ושחקנים רבים ועשתה זאת בהומור נדיר, בשפתה הייחודית, בהבנה עמוקה של אומנות הבמה שהיא הפכה לאמנות".

 נעמי פולני
 

נעמי פולני (ליאון מינסטר )

 

מהמועצה האזורית עמק הירדן נמסר כי המועצה "פעלה בשנים האחרונות מול הגורמים הרלוונטיים על מנת שפולני תזכה לקבל את פרס ישראל שהיא כה ראויה לו".

ראש המועצה, עידן גרינבאום, אמר היום על פולני, שמתגוררת במושבה כנרת: "מנגינת הלב של עמק הירדן ושל ישראל כולה אינה אלא אוסף שנותיה של נעמי פולני בתוך הזמר העברי. בכל מקום שבו ניצבה – על הבמה כזמרת, שחקנית ורקדנית, מאחורי הקלעים כמפיקה מוזיקלית, כוריאוגרפית ובימאית ואף ביציע, כמי שצופה בדברים וטובעת בהם חותם של הערות ודיוק אינסופי – נעמי פולני תמיד היתה שם דבר. דורות של יוצרים, זמרים ושחקנים, מן הלהקות הצבאיות, דרך תוכניות רדיו וטלוויזיה, הצגות וסרטי קולנוע – מספרים בגאווה עד כמה הם חבים את הצלחתם למבט המיוחד ולאוזן המוסיקלית של פולני.  עמק הירדן התברך ביוצרת מופלאה, ענקית בכל קנה מידה, שחיה כאן עימנו ומבטאת ביצירתה את רוחו היחודית של האזור כולו". 

כחלק מפועלה, פולני שיחקה בהצגות התיאטרון הקאמרי, בשנות החמישים הייתה הבמאית של הלהקות הצבאיות שהיו בראשית דרכן וניהלה את הבימוי והניהול המוזיקלי של עשרות תכניות. כמו כן, פולני הייתה אחראית לתכניות רבות בקול ישראל, משנות השמונים עד סוף שנות התשעים, ובמשך כל השנים פעלה רבות לקידום התרבות המוזיקלית בארץ, כשהייתה מורה למוזיקה שנים רבות ואף קידמה והנחתה תכניות מטעם משרד החינוך.

בכתבה שפורסמה בחדשות 13 במאי אשתקד, היא סיפרה כי בשנים האחרונות היא סבלה ממחלת ריאות קשה, ולמזלה, במושבה כינרת בה היא מתגוררת, יש לה קורת גג בטוחה. פולני לא מפנה אצבע מאשימה. היא שייכת לדור שלא בא בטענות אלא לעצמו, גם אם היום המדינה לא יודעת להחזיר לה בזקנתה את מה שהיא נתנה לה בנעוריה: "אין לי כעס, אנחנו בכל זאת מדינה צעירה, אז לא מספיקים הכול. אני התנהלתי לפי רצוני, לא חשבתי שאני עושה את זה בשביל מישהו. אני עשיתי את זה בשביל עצמי".