"פוגעת בכל מטרה": סדרת ניסויים מוצלחת ב"שרביט קסמים" • תיעוד

גרסה מתקדמת של מערכת ההגנה האווירית הישראלית התמודדה עם כמה טילים ששוגרו לעברה, ובמשרד הביטחון החלו להפוך אותה מבצעית. "הצלחנו להביא אותה לקצה גבולות המעטפת"

לאחרונה הושלמה סדרת ניסויים מוצלחת בגרסה מתקדמת של מערכת יירוט הטילים "שרביט קסמים" – כך מסר היום (שלישי) משרד הביטחון. במהלך הניסוי, התמודדה מערכת ההגנה האווירית עם כמה תרחישי איומים עתידיים, שעלולים לקרות בעת עימות צבאי. כעת, החלו במערכת הביטחון בתהליך שיהפוך את "שרביט קסמים" למבצעית.

"בסדרת הניסויים הזו הצלחנו להביא את המערכת לקצה גבולות המעטפת שלה, ולמעשה העמדנו מולה איומים עתידיים ומורכבים שהמערכת אמורה להתמודד איתה בהמשך הדרך", אמר משה פתאל, ראש מנהלת חומה, מפא"ת, במשרד הביטחון. "המערכת הצליחה להשמיד בצורה מושלמת את כל אחת ואחת מהמטרות ששוגרו לעברה".

  ניסוי יירוט במערכת הנשק "שרביט קסמים"

ניסוי יירוט במערכת הנשק "שרביט קסמים" (אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

 

שלמה שמש, סמנכ"ל רפאל וראש מנהלת מערכת הגנה אווירית ארוכת טווח אמר כי "בקצה של המערכת הזו יש לנו מיירט על פלטפורמה אדירה, הטובה מסוגה בעולם". "הטיל של 'שרביט קסמים' מורכב יש לו יכולת של הנעה אווירודינמית, כושר תמרון של ביצועים של מה שאנחנו מכינים 'hit to kill' - פגיעה של ראש בראש של טיל במטרה", הוסיף שמש. "הרוח של המיירט הזה היא האלגוריתמים שלו, שבסופו של דבר מאפשרים לנו יכולת של פגיעה בכל מטרה, מכל סוג שהוא, ולא משנה לנו כל כך מה היא תעשה מבחינת ניסיונות ההתחמקות שלה".

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בירך על הניסוי ואמר כי "ישראל ממשיכה להיות פורצת דרך עולמית בפיתוח מערכות הגנה מפני טילים. אני מבקש להביע הערכה מיוחדת לבת בריתנו ושותפתנו ארה"ב, בקידום פרויקט ביטחוני חשוב זה".

 ניסוי יירוט במערכת הנשק "שרביט קסמים"

ניסוי יירוט במערכת הנשק "שרביט קסמים" (אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)

 

"שרביט קסמים", המכונה גם "קלע דוד", היא חלק חשוב במערכת ההכנה האווירית, המורכבת גם מכיפת ברזל, ומערכות "חץ 2" ו-"חץ 3". כך לפי משרד הביטחון.

מדובר בניסויים שנערכו על ידי מנהלת "חומה" למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית של משרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA). הניסויים בוצעו בהובלת חברת "רפאל", משדה ניסויים בדרום הארץ.