היסטוריה בתחום הרפואה: ניתוח בשלט רחוק - ממרחק של 3,000 ק"מ

בבי"ח בבייג'ינג הושתל קוצב מוח במטופלת, כאשר הצוות הרפואי שביצע את ההליך פעל מעיר אחרת במדינה באמצעות טכנולוגיית 5-ג'י. "הרגשתי כאילו אני עומד ליד המנותחת"

היסטוריה בתחום הרפואה: בפעם הראשונה בוצע ניתוח בשלט רחוק אמצעות טכנולוגית 5 ג'י - כשבין החולה לרופא המנתח מפרידים לא פחות מ-3,000 קילומטרים. הניתוח היה להשתלת קוצב מוח. החולה, שסובלת מפרקינסון, שכבה על מיטת הניתוחים בבייג'ינג כשצוות רפואי של צבא סין ניתח אותה בסוף השבוע במשך שלוש שעות מהעיר סניה שבדרום המדינה. על פי הדיווחים בסין, הניתוח עבר בהצלחה.

לינג זהיפאי, נוירוכירורג בבית החולים "היינאן" בסין סיפר: "הרגשתי כאילו אני עומד ליד המנותחת ובודק את המצב שלה. הניתוח הועבר ברשת 5 ג'י שבאמצעותה אפשר להעביר את התמונה במהירות, עם כמה שפחות עיכובים, ומאפשרת ניתוח מרחוק".

 לינג זהיפאי, נוירוכירורג בבית החולים "היינאן" בסין
 

לינג זהיפאי, נוירוכירורג בבית החולים "היינאן" בסין ( החדשות 13)

 

הכול קרה באופן ממוחשב - זרוע הרובוט המנתח הופעלה מרחוק, מומחים משני צידי המסך קיימו הערכת מצב בזמן אמת בשיחת וידיאו באיכות גבוהה, והכל באמצעות הטכנולוגייה החדשנית שמאפשרת העברת נתונים בקצב גבוה מאוד ובאופן יציב. מי שעומדות מאחורי התקדים הרפואי והטכנולוגי הזה הן החברות הסיניות "צ'יינה מובייל" ו"ואווי".

"זה משחק תפקיד חשוב בהעברת שירותים רפואיים לשכבות החלשות בחברה ובצמצום העלויות שלהם", ציינה זהו שאן, סגנית נשיא בית החולים "היינאן" בסין. "באמצעות הטכנולוגיה הזו, אנו יכולים ליישם את המומחיות והניסיון הרפואי של המומחים שלנו גם בבתי חולים חסרי אמצעים".

ביצוע ניתוח בשלט רחוק בבית חולים בסין
 

ביצוע ניתוח בשלט רחוק בבית חולים מסין ( החדשות 13)

 

פיתוח כזה עשוי לאפשר לחולים ופצועים באזורים מרוחקים ועניים, ואפילו אזורי מלחמה לקבל טיפול מציל חיים. וזו גם הזדמנות ל"ואווי" לנסות לשפר את המוניטין שלה בעולם, אחרי שארה"ב, קנדה ומדינות מערביות נוספות אסרו עליה לבנות בשטחן תשתיות 5-ג'י, בגלל החשד שחברת הטכנולוגיה מסייעת למשטר הסיני בריגול בינלאומי.