ר"מ ניו זילנד נשבעה: "לעולם לא אתייחס ליורה בשמו"

ג'סינדה ארדרן דיברה מול הפרלמנט לראשונה מאז הטבח במסגדים בשבוע שעבר, והביעה ביקורת על הרשתות החברתיות שהפיצו את תיעוד האירוע: "המפגע לא יקבל כלום - גם לא פרסום"

(בווידאו: היורה בניו זילנד ביקר בישראל לפני כשנתיים וחצי)

ג'סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד, דיברה היום (שלישי) בפרלמנט, לראשונה מאז הטבח במסגדים בו נרצחו 50 אנשים ביום שישי.  ראשת הממשלה הביעה ביקורת כלפי הרשתות החברתיות ונשבעה שלעולם לא תתייחס ליורה בשמו. "אנחנו בניו זילנד לא ניתן לו כלום – אפילו לא את השם שלו". זוהי, כאמור, הפגישה הראשונה של הפרלמנט מאז הטבח.

לדברי ארדרן, ישנן דאגות שהחשוד ישתמש בהופעתו בבית המשפט כדי לקדם דעות ימניות קיצוניות. "הוא קיווה להשיג הרבה דברים מהמעשה שביצע", אמרה. "אחד מהם היה פרסום – ולכן לא תשמעו אותי מתייחסת אליו בשמו".

ארדרן גם הביעה ביקורת כלפי הרשתות החברתיות, והזהירה כי ינקטו נגדן צעדים אחרי שהיורה שידר את הטבח בשידור חי ברחבי האינטרנט. יוטיוב ופייסבוק אמרו שהן הורידו מיליוני גרסאות של הווידאו אבל קיבלו ביקורת כיוון שהסרטון עדיין נגיש.

 
 
 
 
 
 
 
 אירוע הירי במסגד בניו זילנד
 

אירוע הירי במסגד בניו זילנד (החדשות 13 )

 

ראשת ממשלת ניו זילנד הוסיפה שהיא תבחן מה ניתן לעשות ברמה הבינלאומית ובתיאום עם השותפות של המדינה. "אנחנו לא יכולים פשוט לקבל את זה שהדברים שנאמרים ומפורסמים בפלטפורמות האלה לא נמצאים תחת אחריות של המקום בו הם מפורסמים", מתחה ארדרן ביקורת על הרשתות, "הם המפרסמים, לא רק השליחים. לא יכול להיות שהם רק מרוויחים בלי לקחת אחריות".

בתוך כך, המשטרה המקומית פרסמה שהושלמו החקירות לאחר המוות של כל 50 הקורבנות. 12 מהם זוהו, ושישה כבר הוחזרו למשפחותיהם. זאת, לאחר הודעה שהוציאו בה נאמר כי הם מודעים לתסכול של המשפחות בנוגע לזמן שלוקח לתהליך הזיהוי: "אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים כדי לבצע את העבודה הזו מהר ככל שנאחנו יכולים ולהזחיר את הקורבנות לאהוביהם. על אף שחושבים שהתהליך הזה הוא פשוט, המציאות היא שהוא מורכב מאוד, במיוחד בסיטואציה כזו. העדיפות העליונה שלנו היא לבצע זיהוי נכון ללא טעויות".

כזכור, שלשום הואשם ברנטון טרנט, אזרח אוסטרליה בן 28, ברצח 50 המתפללים ובפציעתם על עשרות נוספים. הוא הובא לבית המשפט המחוזי בעיר כשהוא אזוק וסירב לדבר. הוא צפוי לחזור לבית המשפט בחמישה באפריל ולעמוד בפני אישומים נוספים. ארדרן אמרה כי טרנט תכנן להמשיך את המתקפה הרצחנית, אך נעצר ע"י המשטרה המקומית, לפני שהספיק לסיים אותה.

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בפייסבוק. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות לבנה.

 היורה במסגד בניו זילנד
 

היורה במסגד בניו זילנד ( החדשות 13)

 

מתפלל שהיה באחד המסגדים סיפר לתקשורת המקומית על רגעי האימה. "שמעתי שלוש יריות מהירות, ואז היו עשר שניות הפסקה וזה חזר. זה בוודאות היה ירי אוטומטי, אף אדם לא מסוגל ללחוץ על ההדק כל כך מהר". "מיד אחר כך אנשים התחילו להימלט החוצה, חלקם מכוסים בדם", הוסיף.

ניצול אחר סיפר כי "חיכיתי והתפללתי, זה מה שנותר לי לעשות. התוקף הגיע לצד שהייתי בו, ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים וירה גם בו. שמעתי את אחת המתפללות מתה". לפי עדי ראייה נוספים באחת מזירות הטבח, המפגע ירה בכמה אנשים מחוץ למסגד, ואז נכנס פנימה והחל לראות ללא הבחנה. "ראיתי אנשים מתים לפניי, זחלתי כדי להימלט. הכדורים פגעו בקירות סביבי", סיפר אחד מהעדים. 

 ילד מניח פרחים במסגד בניו זילנד
 

ילד מניח פרחים במסגד בניו זילנד ( רויטרס)