8,000 שקלים לתיקון תקלה שעלותה 30 שקלים • מבחן המוסכים הגדול

החלק השני של תחקיר "ברקוד" בדק אילו בעלי מוסך גבו אלפי שקלים על החלפת נתיך שרוף במכונית, ומי הפתיע -והציע את השירות בחינם. "הוא פשוט זרק מחירים"

בחלק השני של מבחן המוסכים של ברקוד, נבדקו אילו בעלי מקצוע דרשו אלפי שקלים על החלפת פיוז שרוף, שאמורה לעלות לא יותר משלושים שקלים. לשם כן, הובאה אל המוסכניקים מכונית שנבדקה לפי כן ברשת מכוני הבדיקה "קומפיוטסט", כאשר חזי בן דוד, מנכ"ל החברה, סידר ברכב לבקשת המערכת תקלה פשוטה שכל מוסכניק צריך לזהות. "אנחנו מחליפים את הנתיך בנתיך שהוא שרוף", הסביר בן דוד, "זה סדר גודל של 30-40 שקלים. כל מה שצריך לעשות זה להכניס נתיך חדש והבעיה נפתרה".

במוסך "עידן" בראשון לציון, קבעו שצריך להחליף את כל מערכת ה-ABS, במחיר מופקע של 1,400 שקלים - לפני עבודה. המחיר הסופי שהוצע לתחקירניות היה 2,223 שקלים כולל מע"מ - יקר למדי בשביל נתיך שרוף. "כל מכונאי, דבר ראשון שהוא היה עושה זה לפתוח את קופסת הפיוזים ולהסתכל על החיבורים", ציין בן דוד, "מה שהיה צריך זה להחליף את הפיוז, לא מעבר לזה". אך המוסכניק, המשיך להתעקש שיש צורך בהחלפת המערכת כולה.

 
 חזי בן דוד, מנכ"ל חברת "קומפיוטסט"
 

חזי בן דוד, מנכ"ל חברת "קומפיוטסט" ( החדשות 13)

 

גם במוסך "אוטו פרונט" בראשון לציון, קיבל את התחקירניות מוסכניק שבלי לחשוב פעמיים הציע להחליף את כל יחידת ה-ABS, במחיר של 8,000 שקלים למערכת חדשה. עבור מערכת משופצת, הוא הציע ביקש 1,200 שקלים כולל עבודה ומע"מ. בן דוד הסביר כי גם אם היה צורך במערכת חדשה, מה שלא היה המקרה, המחיר שהוצע היה גבוה במיוחד: "מפתיחה מהירה של מכסה המנוע, הוא פשוט זרק מחירים. כל הצעת המחיר שהוא נתן היא מופרזת, ABS חדש זה סדר גודל של 3,000 שקלים, ומשופץ כ-600 שקלים".

לבסוף, הגיעו התחקירניות שלנו למוסך הפסגה בחולון, שם קיווינו לקבל תמונה פחות עגומה. מוטי המוסכניק, בהסתכלות מהירה הציע להחליף נתיך, ואפילו לא דרש תשלום עבור תיקון התקלה. "היה פה מכונאי שפתח, מצא את התקלה באופן מיידי כמו שאמור היה, שחרר אותנו בחיוך ולא גבה כסף", ציין בן דוד.

 מוטי ממוסך הפסגה בחולון
 

מוטי ממוסך הפסגה בחולון ( החדשות 13)

 

בתגובה לכתבה, ממוסך "אוטו פרונט" נמסר כי "מדובר בתקלה ידועה לרכב זה ולכן הפרסום מטעה. נמשיך לשרת את כל לקוחות המוסך ולהקפיד על מקצועיות, אמינות ושירות הוגן". תגובת מוסך "עידן": "בשיחה עם מעבדה המתמחה בתיקון המכלול, הובהר שיש לפרק את היחידה ולהעבירה למעבדה לצורך שיפוץ היחידה שעולה 1,500 שקלים. המחיר הועבר ללקוחה בתוספת 500 שקלים עבור העבודה".