גנץ על ההקלטות שנחשפו בחדשות 13: "לא אשב עם נתניהו בממשלה"

יו"ר כחול לבן על ההקלטות: "הדברים נאמרו לפני שנחשפו פרטי כתבי האישום נגד רה"מ" • מנכ"ל האוצר על האפשרות שגנץ נפגש עם אנשי האוצר: "התערבות בוטה בהליך הבחירות"

בחירות 2019: יו"ר "כחול לבן" בני גנץ מבהיר הבוקר (שלישי) כי לא יישב בממשלתו של נתניהו. זאת בתגובה לפרסום חדשות 13 אמש, בו נשמע הרמטכ"ל לשעבר אומר כי אינו פוסל ישיבה בממשלת נתניהו. "הדברים בהקלטה נאמרו לפני שנחשפו במלואם פרטי כתבי האישום החמורים נגד נתניהו ובוודאי לפני שהתברר שקיבל 16 מיליון שקל בעסקה סיבובית על הצוללות ושיקר לציבור בנושאים ביטחוניים חמורים", אמר. "אני אומר, לא בהקלטה אנונימית, אלא בגלוי ובקולי: לא אשב עם נתניהו בממשלה!"

עם זאת, יש לציין כי למרות הכחשתו, וטענתו כי הדברים נאמרו לפני שפורסמו פרטי כתבי החשדות נגד נתניהו, הוא נשמע בהקלטה מתייחס במפורש לביטוי שבו השתמש במסיבת העיתונאים שכינס לאחר פרסום הודעתו של מנדלבליט - "בסיטואציה שנוצרה".

מפלגת העבודה הוציאה גם תגובה רשמית להקלטות שפורסמו: "כפי שנחשף אמש, גנץ אומר בקולו בצורה ברורה שהוא מתכוון לשבת בממשלה של נתניהו. כחול לבן זו מפלגת ימין שלוקחת את קולות מחנה המרכז-שמאל ותיתן אותם לממשלת נתניהו. בני, באנו להחליף את נתניהו - לא לשבת בממשלה של נתניהו".

גם הימין החדש תקפו את גנץ בעקבות חשיפת ההקלטות: "גנץ זוחל לממשלת נתניהו כמו שזחל מול החמאס. כפי שאמרנו מזמן, דקה לאחר הבחירות יזחל גנץ לתוך ממשלת נתניהו על מגש 'תכנית המאה של טראמפ'. עכשיו זה ברור - או שקד ובנט, מהפכת בג"צ וניצחון על חמאס, או ממשלת שמאל רכרוכית של ביבי-לפיד-גנץ עם לפיד שר משפטים וגנץ בביטחון".

 הקלטות בני גנץ מישיבה סגורה
 

הקלטות בני גנץ מישיבה סגורה (החדשות 13 )

 

בתוך כך, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד שיגר היום מכתב לממונה על התקציבים, שאול מרידור, בטענה כי "מדובר באירוע חמור", בעקבות פרסום הקלטות יו"ר כחול לבן גנץ, בהן נשמע בין היתר אומר: "אני יושב עם אנשי האוצר, אני יושב עם אנשי תקציבים, אני יודע מה קורה".

במכתב נטען כי אם אכן היו פגישות כאלה, המשמעות היא התערבות בוטה בהליך הבחירות: "ככל שאירוע זה התקיים הרי שמדובר באירוע חמור ביותר שמשמעותו היא התערבות בוטה, לכאורה, של עובדי האוצר בהליך הבחירות ובניגוד להוראות התקשי"ר לכאורה. חמורה מכך היא העובדה המשתמעת כי מועמד פוליטי עושה שימוש במידע פנימי שמועבר אליו על ידי עובדי המשרד אך ורק לצורך קידום האינטרסים הפוליטיים של המועמד".

כמו כן, דרש באב"ד ממרידור שיתבצע בירור מעמיק בנושא: "לאחר ששוחחתי עם המשנה ליועמ"ש, מר רז נזרי, וראש אגף משמעת בנציבות שירות המדינה, מר גיא דוד, אודות פרסום זה, הריני פונה אליך לעשות בירור מעמיק בקרב עובדי האגף ולעדכן האם נערכה פגישה או שיחה בינך או בין מי מאנשיך לבין מר גנץ כפי שהאחרון התבטא וככל שנערכה פגישה או שיחה, אבקש לדעת את תוכנה".

 גנץ נואם בחיפה
 

גנץ נואם בחיפה ( החדשות 13)

 

בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 13 נשמע גנץ אומר: "בחרתי את צמד המילים 'בסיטואציה שנוצרה', בשביל לא עד הסוף לסגור את הדלת ולנעול אותה, אלא היא תהיה סגורה, לא נעולה", אמר במהלך התייעצות עם קומץ יועצים קרובים, "עכשיו כמו שראינו, החיים דינמיים, הסיטואציה יכולה להשתנות, טראמפ יגיש תוכנית, יקרו דברים, אני אנצח טראמפ יגיש תוכניות. טוב, מה עכשיו?". כאמור, לאחר הודעת היועמ"ש, גנץ כינס מסיבת עיתונאים במהלכה אמר: "הערב עם פרסום המלצות היועמ"ש ובנסיבות שנוצרו, ישיבה עם בנימין נתניהו איננה עומדת על הפרק".

בהלקטות, גנץ נשמע מעלה את האפשרות לשותפות עם המפלגות החרדיות: "על מה אנחנו מדברים? (נתניהו) פשוט מכר את המדינה! פשוט מכר את המדינה! עכשיו הוא יעשה חוק צרפתי (שאוסר להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן) אז אני עכשיו אשאר אדיש לסיפור הזה, ואני לא אמכור את נשמתי ולא אעשה קואליציה עם החרדים? אני שולח לכם (למפלגות החרדיות) דף ריק, חתום למטה 'בני גנץ'.  שני שליש דף שלכם תמלאו מה שאתם רוצים, תשאירו לי שליש, אני אמלא מה שאני רוצה".

 בני גנץ
 

בני גנץ (חדשות עשר )

 

ההתייעצות הסגורה נמשכת, וגנץ מביע את דעתו על שר האוצר משה כחלון, שעד לאחרונה חיזר אחריו שיצטרף לכחול לבן: "אני יושב עם אנשי אוצר אני יושב עם אנשי תקציבים, אני יודע מה קורה, בשנה הבאה הקטסטרופה. כחלון לא רוצה להחליף את עצמו. כחלון לא רוצה להיות שר האוצר שמחליף את כחלון".

בעניין לתפקודו הכלכלי של ראש הממשלה, לגנץ יש דעה מעורבת: "המצב הטוב הזה שהוא מתבסס על מצב מקרו נכון, שהגיע לקצה שלו כי ביבי לא ביצע, את היתרונות שהוא עצמו יצר בעשר שנות השלטון בראיה מקרו כלכלית. הוא לא לקח את הכסף שהוא הצליח לייצר עם כלכלת מקרו נבונה, ושם את זה בתוך מנועי צמיחה מהסוג של חינוך ותשתיות, של פיתוח הפריפריה, של חינוך נכון כמו שצריך, הוא לא פתר את בעיית הבריאות כמו שצריך, ביבי משאיר פה מקום חרב".

יו"ר מפלגת העבודהאבי גבאי, התייחס לתוכן ההקלטות: "כל מנדט לעבודה הוא מנדט שבשום מקרה לא יישב בממשלת נתניהו. לא ניתן שנתניהו יקים ממשלה בקולות של המחנה שלנו. כחול לבן בעצמם מצהירים שהם מפלגת ימין. ככה תכניסו לכנסת אנשי ימין בקולות של המחנה שלנו. יעלון קורא להם הבית של הימין, קורא למיליון מתנחלים מחוץ לגושים. מי שחונה הכחול לבן שלא יתפלא אם יגררו אותו לימין, מי שחונה בכחול לבן יקים את ממשלת נתניהו הבאה. הערב הוכח שוב שכחול לבן יישבו בממשלת נתניהו".