מצרים החדשה: הכלכלה השתפרה, הטרור נחלש והקשר עם ישראל התהדק

הנשיא א-סיסי הצליח לעשות מתיחת פנים למדינה, שהייתה על סף קריסה לאחר האביב הערבי. 12 ערים חדשות, 20 אוניברסיטאות ומיגור השיח הקיצוני - הפיחו תקווה בקרב התושבים

לאחר שהסתיימה מהפכת האביב הערבי מצרים נמצאה על סף עוני, ספגה מתקפות טרור ללא הפסקה והייתה קרובה לקריסה. עם זאת, בשנה האחרונה מצליח נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, להפיח תקווה בקרב מאה מיליון תושביה.

א-סיסי העביר פרוייקטים שלא נראו במצרים מזה 30 שנים: עם עיר בירה חדשה שתפתור את הצפיפות בקהיר, 12 ערים חדשות, 20 אוניברסיטאות, המסגד הגדול בעולם ועוד. כעת, לאחר שחצי האי סיני נשלט בידי שלוחת דאע"ש, לראשונה מזה ארבע שנים הצליחו המצרים לעצור את מאזן הפיגועים השלילי והם מתחילים להתאושש מהמכות שספגו.

מצרים
 

מצרים (החדשות 13)

 

לא-סיסי יש סגנון, הוא עממי וישר, לא משקר ובעיקר חולם בגדול להחזיר את היציבות למצרים. א-סיסי חבר לסעודיה נגד קטאר, טורקיה וחמאס, לא התנגד להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואף אמר למצרים את האמת, שאין לו ברירה אלא לבקש את עזרת ישראל במלחמה מול הטרור. מעבר לכך, הצעד האמיץ ביותר של הנשיא המצרי הוא הגבלת השיח האסלאמי הקיצוני הפנימי – כניסה אל תוך המסגדים והחינוך והתעקשות שהאסלאם הלא ג'יהאדיסטי יהיה סבלני כלפי אחרים.

אמנם זה עדיין לא שוק חופשי, והצבא המצרי שותף בכל הפרויקטים הגדולים במדינה. אך לראשונה כלכלת מצרים מתייצבת, האינפלציה והאבטלה נבלמו ואחוזי צמיחה אחדים החלו להיראות בשטח. השינויים של הנשיא לא מבטיחים דמוקרטיה, אלא הגנה מפני עוד ניסיון הפיכה. "מה שקרה לפני שבע או שמונה שנים לא יקרה שוב במצרים", אמר הנשיא המצרי, "נשבע  באללה, הביטחון והיציבות של מצרים יקרים יותר מחיי ומחיי הצבא".

 מצרים
 

הערים החדשות שנבנו במצרים (החדשות 13)

 
מצרים
 

האזורים החדשים שהוקמו במצרים (החדשות 13)