פעילות מודיעין וחקירת סייענים: נמשך המצוד אחר המחבל מהשומרון

צה"ל פועל בכפרים הסמוכים לזירת הפיגוע בניסיון לאתר את עומאר אבו לילא, שהרג שני ישראלים • פרשנות: חמאס דוחף להסלמה בשטחים כדי להסית את תשומת הלב מההפגנות בעזה

הפיגוע בשומרון: המרדף אחרי המחבל עומאר אבו לילא, שביצע את הפיגוע הרצחני בשומרון, נמשך גם אתמול (שני) באזור, לאורך כל היום. צה"ל וכוחות הביטחון פועלים על פי מידע מודיעיני כדי למצוא היכן מסתתר המחבל ומי מסייע לו, מתוך הנחה שחלק מבני האוכלוסייה המקומית משתפים פעולה עם המפגע. זאת, לאחר שאתמול בבוקר נעצרו שני פלסטינים, תושבי אחד הכפרים שליד העיר סלפית, בחשד שסייעו לו. ואילו אביו, אמו ואחיו של המחבל נעצרו על ידי כוחות הביטחון, נחקרו ושוחררו.

בד בבד, בכלי תקשורת פלסטיניים דיווחו הלילה כי כוחות צה"ל פושטים הכפר בורוקין, באזור העיר סלפית, וחוסמים את הכניסה הדרומית לעיירה כפר א-דיכ, הנמצא מערבית לסלפית.

במקביל, חמאס וגורמים קיצוניים נוספים ברשות הפלסטינית מסיתים ברשתות החברתיות וקוראים לעזור לאבו לילא, שלא היה מוכר לכוחות הביטחון והפוסט האחרון שהעלה לפייסבוק לא העיד על כוונתו לבצע פיגוע, אלא, אולי על מצוקה חברתית או משפחתית. "אלוהים שמור עלי מעיניים שעוקבות אחרי חיי, כתב המחבל, "והרחק ממני את מי שרוצה לפגוע בי".

 
 
 
 נתניהו בזירת הפיגוע באריאל
 

נתניהו בזירת הפיגוע באריאל (החדשות 13)

 

תושבי האזור הפלסטינים סיפרו אתמול לחדשות 13 שצה"ל מפעיל כוחות רבים ומשבש את שגרת החיים בחיפושו אחר המחבל. "יש הרבה מחסומים וכוננות צבאית", העיד אחד התושבים, "מקפידים מאוד במעברים". נעים חמודה, ראש הכפר א-זאוויה שממנו יצא המחבל, אמר כי: "הם פרצו למספר בתים באזורים מאוכלסים במרכז הכפר, הם ערכו בהם חיפושים ונהגו בצורה שהבהילה את הילדים ואת תושבי האזור". 

תושב הכפר חארת' סיפר לחדשות 13: "כל היום חיפשו אחריו, לא יודע אם תפסו אותו אבל אמרו שעוד לא. כל יום בעיות. אנחנו לא מצליחים לעבוד. הנה, פותחים וסוגרים כשיש בעיות והולכים הביתה. יש לנו ילדים, משפחות, הוצאות". 

חמאס דוחף להסלמה בשומרון כדי להסית את תשומת הלב מההפגנות בעזה • פרשנות

אבו לילא ככל הנראה חשב שהוא יסיים את חייו בעת ניסיונו לבצע את הפיגוע, ולכן סביר להניח שלא הכין נתיב מילוט או ביקש עזרה מסייען מוגדר. עם זאת, אין ספק, שמאז אתמול הוא ישן, אכל ושתה במקום מסוים - כך שמישהו בשטח בוודאי הגיש לו עזרה - גם ללא תכנון מוקדם. לכן, האתגר של שב"כ כרגע הוא לקלף את המעטפת מסביב למחבל, וליצור היתקלות בינו לבין הכוחות המיוחדים בשטח. 

 סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל
 

סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל (דובר צה"ל)

 

לחמאס יש אינטרס לעודד פיגועים בגדה, כי נוח לארגון להעביר את מרכז כובד אי-השקט לשם. זאת כשברקע, כזכור, הפגנות המחאה ברצועת עזה נגד יוקר המחיה. אמנם, היו תקופות שבהן היו מסגירים מחבלים כמו אבו לילא, ומשפחות היו מתנערות ממבצעי פיגועים. אך המצב היום שונה לחלוטין: גם בפתח מדברים על חזרה למערך מזוין, וגם השטח מתחמש לקראת מאבק ירושה של אבו מאזן בשל התסכול מהדרך בה הוא הולך. 

נתניהו בזירת הפיגוע: ההכנות להריסת בית המחבל כבר החלו

בתוך כך, רה"מ נתניהו ביקר בזירת הפיגוע, שבו נרצחו סמל ראשון גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר, ונפצע החייל אלכס דבורסקי. נתניהו הביע את תנחומיו בפני משפחות ההרוגים והבטיח שכוחות הביטחון יתפסו את המפגע. "אנחנו יודעים היכן הוא גר, איתרנו את משפחתו", אמר ראש הממשלה. "אני נתתי הבוקר הנחיות להתחיל בהריסת ביתו, וההכנות כבר החלו. הטרוריסטים הללו לא יעקרו אותנו מכאן, ההפך הגמור יקרה".

גורמי ביטחון פלסטינים העריכו בינתיים שאם המחבל לא ייתפס בקרוב, תגבר ההערצה אליו בקרב הציבור הפלסטיני כפי שקרה בפיגועים קודמים שבהם המצוד אחר המחבל התארך, דבר שעלול להוביל לחקיינים שיבצעו פיגועים נוספים.

 מסע ההלוויה של הרב אחיעד אטינגר שנרצח בפיגוע באריאל
 

מסע ההלוויה של הרב אחיעד אטינגר שנרצח בפיגוע באריאל (נדב גולדשטיין/TPS)

 

אתמול בלילה פשט צה"ל על הכפרים בידיא וא-זאוויה במהלך החיפוש אחר המחבל, ומיפה את ביתו לצורך בחינת אפשרות הריסתו. על פי התקשורת הפלסטינית, נעצרו לחקירה אביו, אמו ואחיו, ושוחררה בתומה, דבר שעשוי לרמז לכך שצה"ל מעריך כי המשפחה לא ידעה על כוונת הבן לבצע את הפיגוע.

עוד דווח בתקשורת הפלסטינית, כי צה"ל הציב מחסומים ביציאה הדרומית מא-זאוויה ולא אפשר תנועת כלי רכב לתוך הכפר, וכן פשט על המכולת שבבעלות משפחת המחבל והחרים מצלמות אבטחה שהוצבו במקום. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הפעילות הלילית בכפר - מיפו הכוחות את בית המחבל לצורך בחינת אפשרות הריסתו, ביצעו סריקות נרחבות ובידוקים בכניסות וביציאות לכפרים.

שלשום בבוקר כאמור, התקיים פיגוע בשני מוקדים שונים בשומרון. המחבל הגיע מאזור סלפית לצומת אריאל ודקר חייל בן כ-20. לאחר מכן חטף המחבל את נשקו ונמלט לכיוון כיכר אריאל - שם, פתח בירי לעבר כלי רכב ופגע ברב אחיעד אטינגר, בן 47, שמת אתמול בבוקר מפצעיו. בהמשך רץ המחבל לכיוון צפון, גנב רכב הונדה כחול ונסע לאזור צומת גיתי אבישר - שם ירה לעבר טרמפיאדה והרג את סמ"ר גל קיידאן, חייל בן 19. המפגע המשיך לכפר בורוקין, נטש את הרכב בכניסה למקום וברח.