גנץ בשיחה סגורה לא שולל ישיבה עם נתניהו: "החיים דינמיים"

בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 13, יו"ר כחול לבן מציג עמדה מנוגדת למה שהצהיר פומבית. כמו כן, מדבר על ישיבה בממשלה עם החרדים ותוקף את כחלון. "ביבי משאיר פה מקום חרב"

בחירות 2019מאז הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי יעמיד את ראש הממשלה לדין כפוף לשימוע, הכריז יו"ר כחול לבן, בני גנץ, כי לא יישב עם בנימין נתניהו באותה ממשלה. אלא שלפי הקלטות שהגיעו לידי חדשות 13, גנץ מודה שבחר לשמור את האופציה לשבת עם נתניהו.

"בחרתי את צמד המילים 'בסיטואציה שנוצרה', בשביל לא עד הסוף לסגור את הדלת ולנעול אותה, אלא היא תהיה סגורה, לא נעולה", אמר גנץ בהקלטות, במהלך התייעצות עם קומץ יועצים קרובים, "עכשיו כמו שראינו, החיים דינמיים, הסיטואציה יכולה להשתנות, טראמפ יגיש תוכנית, יקרו דברים, אני אנצח טראמפ יגיש תוכניות. טוב, מה עכשיו?". כאמור, לאחר הודעת היועמ"ש, גנץ כינס מסיבת עיתונאים במהלכה אמר: "הערב עם פרסום המלצות היועמ"ש ובנסיבות שנוצרו, ישיבה עם בנימין נתניהו איננה עומדת על הפרק".

 הקלטות בני גנץ מישיבה סגורה

הקלטות בני גנץ מישיבה סגורה (החדשות 13 )

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

בהלקטות, גנץ נשמע מעלה את האפשרות לשותפות עם המפלגות החרדיות: "על מה אנחנו מדברים? (נתניהו) פשוט מכר את המדינה! פשוט מכר את המדינה! עכשיו הוא יעשה חוק צרפתי (שאוסר להעמיד לדין ראש ממשלה מכהן) אז אני עכשיו אשאר אדיש לסיפור הזה, ואני לא אמכור את נשמתי ולא אעשה קואליציה עם החרדים? אני שולח לכם (למפלגות החרדיות) דף ריק, חתום למטה 'בני גנץ'.  שני שליש דף שלכם תמלאו מה שאתם רוצים, תשאירו לי שליש, אני אמלא מה שאני רוצה".

ההתייעצות הסגורה נמשכת, וגנץ מביע את דעתו על שר האוצר משה כחלון, שעד לאחרונה חיזר אחריו שיצטרף לכחול לבן: ""אני יושב עם אנשי אוצר אני יושב עם אנשי תקציבים, אני יודע מה קורה, בשנה הבאה הקטסטרופה. כחלון לא רוצה להחליף את עצמו. כחלון לא רוצה להיות שר האוצר שמחליף את כחלון".

בעניין לתפקודו הכלכלי של ראש הממשלה, לגנץ יש דעה מעורבת: "המצב הטוב הזה שהוא מתבסס על מצב מקרו נכון, שהגיע לקצה שלו כי ביבי לא ביצע, את היתרונות שהוא עצמו יצר בעשר שנות השלטון בראיה מקרו כלכלית. הוא לא לקח את הכסף שהוא הצליח לייצר עם כלכלת מקרו נבונה, ושם את זה בתוך מנועי צמיחה מהסוג של חינוך ותשתיות, של פיתוח הפריפריה, של חינוך נכון כמו שצריך, הוא לא פתר את בעיית הבריאות כמו שצריך, ביבי משאיר פה מקום חרב".

 גנץ נואם בחיפה
 

בני גנץ ( החדשות 13)

 

מההכרזה על בחירות ועד ההליכה לקלפי: כל הסקרים של חדשות 13

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התייחס לתוכן ההקלטות: "כל מנדט לעבודה הוא מנדט שבשום מקרה לא יישב בממשלת נתניהו. לא ניתן שנתניהו יקים ממשלה בקולות של המחנה שלנו. כחול לבן בעצמם מצהירים שהם מפלגת ימין. ככה תכניסו לכנסת אנשי ימין בקולות של המחנה שלנו. יעלון קורא להם הבית של הימין, קורא למיליון מתנחלים מחוץ לגושים. מי שחונה הכחול לבן שלא יתפלא אם יגררו אותו לימין, מי שחונה בכחול לבן יקים את ממשלת נתניהו הבאה. הערב הוכח שוב שכחול לבן יישבו בממשלת נתניהו".

ממפלגת כולנו נמסר בתגובה: "אם גנץ כל כך מבין בכלכלה, למה הוא נכשל בעסקה הראשונה שעשה בחייו?".

 השר משה כחלון באולפן חדשות 13
 

השר משה כחלון באולפן חדשות 13 (חדשות 13 )

 

ההקלטות עשויות להרחיק מצביעים מהשמאל / ספי עובדיה

להקלטות שבהן נשמע גנץ מרכך את עמדתו כלפי הישיבה עם נתניהו יש הרבה משמעויות פוליטיות. הדברים של גנץ בליל הגשת כתב החשדות נגד ראש הממשלה היו מאוד נחרצים, ולא בכדי – הוא רצה שדבריו יתפרשו באופן חד משמעי, שהוא לא יישב עם נתניהו בשום סיטואציה.

אך בהקלטות שהגיעו לידי חדשות 13 ניתן להבין גנץ, במידה והוא זה שירכיב את הממשלה, הוא יהיה מוכן לשבת עם נתניהו. הדבר עשוי להרחיק מצביעים אידאולוגיים מהשמאל, שמטרתם היא להחליף את נתניהו והיו מוכנים להתפשר עם צירופם של יעלון וימנים אחרים לכחול לבן. כעת, הם עשויים לחשוב שבעקבות האמירה הזו, ישנה אפשרות שגנץ יהיה מוכן לשבת בממשלה תחת נתניהו.