החשוד בירי בתחנת הרכבת באוטרכט - נעצר

המשטרה המקומית הודיעה כי עצרה את גוקמן טניש, גבר טורקי בן 37, החשוד כי ירה למוות בשלושה בני אדם ופצע חמישה נוספים. במדינתו דווח כי הרקע לירי: סכסוך משפחתי

החשוד בביצוע הירי בעיר אוטרכט בהולנד נעצר הערב (שני) לאחר מרדף של כמה שעות. הרשויות ההולנדיות הודיעו על הורדת רמת הכוננות בעיר ואמרו כי המניע לירי עדיין לא ברור ויכול גם לנבוע "מסיבות משפחתיות". בד בבד, עדכן ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, כי חלק מחמשת הפצועים במתקפת הירי נמצאים במצב קריטי. שר המשפטים ההולנדי אמר כי החשוד היה מוכר לרשויות. 

כאמור, שלושה בני אדם נהרגו וחמישה נוספים נפצעו הבוקר באוטרכט לאחר שאדם פתח בירי ברכבת הקלה, בסמוך לתחנת ה-24 באוקטובר שבמרכז העיר. המשטרה המקומית פרסמה תמונה של גבר טורקי בן 37, גוקמן טניש, בטענה שהוא עומד מאחורי מסע הירי. רכב רנו אדום, ככל הנראה השייך לחשוד, נמצא סמוך לזירת הירי. כמו כן, על פי דיווחים לא מאומתים, יש קשר בין טניש לבין דאע"ש, ואף נטען כי לפני מספר שנים הוא נעצר בשל השתייכותו לארגון ושוחרר. 

במקביל נבדק דיווח לפי דבריה של עדת ראייה, שטענה כי היורה כיוון לאישה מסוימת ברחוב. בסוכנות הידיעות הטורקית אנדולו ציטטו את בן משפחתו של טניש, שטען שהרקע לאירוע הוא בכלל ריב משפחתי, שבעקבותיו הוא ירה בקרובת משפחתו ובנוספים שבאו לעזרתה. 

 הצעיר החשוד באירוע הירי בהולנד
 

הצעיר החשוד באירוע הירי בהולנד (החדשות 13)

 

רוטה מסר מוקדם יותר בתגובה לירי כי מדובר ב"מצב מדאיג" ואמר כי "אנו מתמקדים עכשיו בלתפוס את החשוד". ראש עיריית אוטרכט, יאן ואן זאנן, טען כי נראה שהרקע לאירוע הוא טרור. כמו כן, תוגברה האבטחה בבתי ספר ובמסגדים, האוניברסיטה בעיר נסגרה ופעילות הרכבות החשמליות הופסקה. בתחילה המשטרה פנתה ל-SPO, ארגון הגג של בתי הספר באוטרכט, וייעצה להשאיר את כל בתי הספר בעיר סגורים, אך לאחר כמה שעות הוסרה אזהרת העוצר. 

כזכור, 49 בני אדם נרצחו ועשרות נפצעו בירי שבוצע בשני מסגדים בעיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד ביום שישי. היורה, ברנטון טרנט, אוסטרלי בן 28, נעצר בידי כוחות הביטחון בחשד למעורבות בירי, יחד עם עוד שלושה חשודים נוספים, שני גברים ואישה. כולם צפויים להיות מואשמים ברצח. 

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בפייסבוק. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות לבנה. ארבעת החשודים נלקחו לחקירת כוחות הביטחון.