גנץ: "רה"מ פגע בביטחון - נקים ועדת חקירה על פרשת הצוללות"

במסיבת עיתונאים שכינסה כחול לבן אמר ראש המפלגה: "לא נרפה עד שהאמת תצא לאור, נתניהו שיקר לציבור". רה"מ: "אם גנץ לא שמר על הטלפון, איך ישמור על ביטחון המדינה?"

בחירות 2019: ראשי מפלגת כחול לבן, בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי כינסו אמש (שני) מסיבת עיתונאים מיוחדת בגני התערוכה על רקע ההתפתחויות בפרשת הצוללות, שנחשפו לראשונה בשבוע שעבר בחדשות 13. גנץ קרא להקים ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את מעורבות ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת הצוללות ואמר: "מגיע לכל חייל, לכול הורה, לכל אזרח ישראלי תשובות. אחננו לא ננוח ולא נרפה עד שהאמת הזו תצא לאור. מגיע לכול אזרח ישראלי הנהגה עם ערכים". 

בפתח האירוע הביע גנץ את השתתפותו בצער משפחות הנרצחים בפיגוע באריאל שלשום, ואמר כי: "בשבועות האחרונים מצבה הביטחוני של ישראל עומד למבחן עם שחיקת ההרתעה בדרום, ירי לעבר תל אביב ויישובי עוטף עזה והפיגוע בשומרון". 

גנץ התייחס לעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר, לפיה נתניהו הוא שאישר את מכירת הצוללות הגרמניות למצרים: "השבוע נחשף שראש הממשלה אישר מאחורי גבה של מערכת הביטחון מכירת צוללות מתקדמות למצרים. זאת בלי שאף אחד מהגורמים המוסמכים במערכת הביטחון ידע על כך. נתניהו הכחיש זאת, הוא שיקר. זו פגיעה באמון הציבור וגם פגיעה בביטחון". 

 
 
 
 אשכנזי, יעלון, לפיד וגנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

אשכנזי, יעלון, לפיד וגנץ במסיבת עיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה ( החדשות 13)

 

בתום דבריו של גנץ, נשא דברים בוגי יעלון, שהעיד כי באביב 2015 הופתע לגלות שממשלת גרמניה החליטה למכור צוללות באיכות גבוהה למצרים. "ההחלטה הפתיעה אותי ואת אנשי משרד הביטחון. מבירור שעשה אל"מ עמוס גלעד, ראש האגף המדיני הביטחוני עם הגרמנים, למדתי שהאישור נעשה על ידך, נתניהו", אמר. "שאלתי אותך אם נתת אישור לממשלת גרמניה למכור צוללות באיכות כמו שלנו למצרים, והכחשת. לכן ביקשתי מנשיא המדינה רובי ריבלין, טרם נסיעתו לגרמניה, לבדוק את הנושא עם הקנצלרית אנגלה מרקל. ריבלין חזר עם אותה תשובה - שגרמניה קיבלה אישור ממך", אמר. 

"מה גרם לך להתערב וללחוץ על ביטול המכרז הבין לאומי לרכש ספינות המגן ולנסות להפנות את העסקה מלכתחילה לטיסנקרופ?", תהה יעלון. "ביבי, על בסיס מה פנה עו"ד שמרון, יחד עם מיקי גנור, אותו מתווך שהפך לעד מדינה, שבוע לאחר סיום תפקידי כשר הביטחון. ליו"ר ההסתדרות ומזכיר ארגון "אזרחים עובדי צה"ל" והודיעו להם שמספנת חיל הים הולכת להיות מופרטת וחברת טיסנקרופ תקבל אחריות להחזקת כלי השיט של חיל הים ושכדאי להם, לניסנקורן ומשה פרידמן, לשתף פעולה עם המהלך כי בכל מקרה זה ילחץ עליהם מלמעלה?" הוסיף. 

 משה יעלון נואם במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

משה יעלון נואם במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה (החדשות 13)

 

לפיד הצטרף לדבריהם של בוגי וגנץ, ואמר כי "כמי שהעיד בפרשת הצוללות, כמי שניהל חלק מהמשא ומתן עם הממשלה הגרמנית, אני מצטרף לקביעה הנחרצת שזו פרשיית השחיתות הביטחונית הגדולה בתולדות המדינה. ונתניהו עומד במרכזה". 

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי העיד שבמהלך כהונתו, ב-2010, קיבל הנחיה לרכוש צוללת שישית עבור ישראל. "נתניהו אישר אז את עמדתנו בדבר הכמות הנדרשת – חמש  צוללות. לא היה ברור לי אז מהיכן ולמה הגיעה ההנחיה. לא ידענו אז שראש הממשלה מעורב ומחזיק מניות בחברה שעושה עסקאות עם המספנה הגרמנית. נתניהו, אישרת לגרמנים למכור צוללות תקיפה מתקדמות. עשית את זה מאחורי גבה של מערכת הביטחון. אני רוצה לקבוע, שבהחלטה פגעת ביתרון האיכותי של צה"ל בזירת ים סוף", תקף אשכנזי. 

 גבי אשכנזי במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה
 

גבי אשכנזי במסיבת העיתונאים של מפלגת כחול לבן בגני התערוכה (החדשות 13)

 

בד בבד, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף אמש את יו"ר כחול לבן באירוע של מפלגת הליכוד בירושלים."אני מגנה בתוקף את ההתקפות הפרועות של יאיר לפיד ובני גנץ נגדי ונגד השב"כ והמוסד", אמר ראש הממשלה. "הפריצה של איראן לטלפון של גנץ אירונית משתי סיבות: הוא היה יושב ראש חברת סייבר שפשטה רגל. הוא היה אמור לשמור על הטלפון שלו - וזה מחדל אישי שלו. אם גנץ לא הצליח לשמור על הטלפון שלו, איך הוא ישמור על המדינה שלנו?", שאל. 

"שנית, גנץ ולפיד תמכו בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. ההסכם שאני נלחמתי בו ובסוף פעלתי לשכנע, לשמחתי בהצלחה, את נשיא ארה"ב לפרוש מההסכם ולהטיל סנקציות מחודשות על איראן" הוסיף נתניהו.  

כאמור, בסוף השבוע נחשף בחדשות 13 כי נתניהו הוא ככל הנראה זה שאישר את עסקת מכירת הצוללות הגרמניות למצרים, כך עולה מעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-בטחוני במשרד הביטחון לשעבר. על פי העדות, גלעד העלה בפני הגרמנים הסתייגות ממכירת צוללות שלהן יכולות שעלולות לסכן את ביטחון ישראל למצרים, ונאמר לו כי נתניהו בעצמו אישר את העסקה. 

רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - נתניהו, מיליקובסקי (רויטרס)

 

גלעד העיד כי פנה לכריסטוף אויסגן, יועצה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, בתהייה לגבי מכירת הצוללות. לדבריו, אויסגן שאל אותו בתגובה "האם אתה יודע מה קורה במדינה שלך?". לדבריו של גלעד, אויסגן הוסיף כי אף שגרמניה אינה זקוקה לאישור מישראל בעניינים אלו, היא התחשבה ביחסים המיוחדים בין המדינות וביקשה הסכמה למכירה - שאושרה על ידי נתניהו בעצמו.

כזכור, ראש הממשלה הכחיש בעבר כל קשר לפרשת הצוללות, וטען שמעולם לא ביקשו את אישורו לביצוע העסקה. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי: "מדובר בניסיון סרק נואש להנשים פרשה ששבקה חיים".  

בשבוע שעבר נחשף בחדשות 13 כי ראש הממשלה החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו, נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. כעת, הפרקליטות בודקת את הקשר בין המניות שהחזיק נתניהו לפרשת הצוללות, שיכולה לקשר אותו לפרשה.

לפני כחודש וחצי, נתניהו ביקש מוועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה שמיליקובסקי ייטול חלק ממימון משפטו. הוועדה דחתה לאחרונה את בקשה, וציינה כי בשנת 2009, הוועדה קיבלה בקשה אחרת של נתניהו שבן דודו ישלם לו מס על מניות שנתניהו החזיק בחברה לייצור פלדה יחד עמו ומכר אותן. כאמור, אחת הלקוחות העיקריים של אותה חברה לייצור פלדה היא "טיסנקרופ".