בג"ץ קבע: דיון הוצאות המשפט של רה"מ - יוחזר לוועדת ההיתרים

השופטים חיות, מזוז והנדל המליצו לוועדה לתת לנתניהו להעיד בפניה: "אין להשאיר קצוות פתוחים". פרקליט רה"מ: "שהטיעונים יישמעו בלב פתוח". המבקר ידון עם חבש בהתפטרותו

בג"ץ קבע היום (שני) כי הדיון בדבר מימון הוצאות המשפט של ראש הממשלה בנימין נתניהו יוחזר לשולחן ועדת ההיתרים, טענות פרקליטי נתניהו יישמעו ורק לאחר מכן תתקבל החלטה בעניין. זאת, בתום דיון עם נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות, השופט מני מזוז וניל הנדל. "לאור עמדת היועמ"ש ולאור עמדת מבקר המדינה, יש להחזיר את הדיון לוועדה כדי שטיעוניהם יישמעו", אמרה הנשיאה חיות, "אין להשאיר קצוות פתוחים".

פרקליטו של ראש הממשלה, נבות תל צור, אמר לאחר ההחלטה כי הוא "מבקש שהטיעונים יישמעו בלב פתוח". כאמור, במהלך הדיונים סביב בקשת ראש הממשלה למימון הוצאות משפטו, מבקר המדינה יוסף שפירא ביקש מחברי הוועדה לשמוע בעל פה את טענות פרקליטי נתניהו. חברי הוועדה החליטו שלא לקבל את עצת המבקר ודחו את הבקשה, ומיד לאחר שהודיעו על כך עתרו הפרקליטים לבג"ץ נגד ההחלטה, בטענה שלא שמעו את טענותיהם. בדיון היום, שפירא אמר שהיה ראוי שחברי הוועדה ישמעו את טענות רה"מ.

 
 
 יוסף שפירא ובנימין נתניהו
 

יוסף שפירא ובנימין נתניהו (רויטרס, מארק ניימן, לע"מ )

 

בתוך כך, שפירא טרם אישר את התפטרותו של יו"ר ועדת ההיתרים, השופט בדימוס עוני חבש, שהודיע על סיום תפקידו לפני כעשרה ימים, בעקבות הלחצים עליו, לדבריו, וחוסר הגיבוי מהמבקר. לטענת נציג המבקר, מכתב ההתפטרות של חבש הגיע רק לפני ימים אחדים, ולכן הוא עוד יכול לחזור בו. כמו כן, המבקר ידון בהמשך היום עם חברי הוועדה ועם חבש בעניין מימון הוצאות המשפט של רה"מ.

כאמור, בעתירה שהוגשה בשבוע שעבר, פרקליטי רה"מ ונתניהו תקפו את חברי ועדת ההיתרים וטענו כי החלטתם התקבלה בחוסר סמכות ולוקה בחוסר סבירות קיצונית. "החלטה שגויה מיסודה, בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל, שניתנה בהיעדר סמכות", נכתב. "מול מערכה כבדה וחסרת תקדים זו והמשאבים העצומים שהשקיעה המדינה כדי לחקור ולגבש את החשדות בעניינו של ראש הממשלה, עומד אדם בודד ויחיד, בשר ודם, הנדרש לגייס משאבים אדירים, לצד תעצומות נפש כדי לממש את חזקת החפות העומדת לו ולהיאבק על חפותו".

"ההחלטה מבוססת ביסודה על מבחן שגוי שכלל וכלל אינו רלוונטי לענייננו, 'מבחן היכולת הכלכלית', שנועד בעיקרו לצרכים שונים כגון בקשה לפטור מאגרת בית המשפט. כשם שאין מקום למשוא פנים ולהצדקתו של אדם בדין רק בשל דלותו, כך אין גם מקום למשוא פנים לחיובו של אדם בדין, רק בשל היותו בעל אמצעים. הוועדה זקפה לחובת ראש הממשלה את מצבו הכלכלי, והיא כלל לא הייתה מוסמכת להיזקק לו והיא אף לא טרחה לברר אותו ולא אפשרה לרה"מ להתייחס לנושא. החלטת ועדת ההיתרים חותרת תחת עקרונות היסוד של השיטה, היא ניתנה בחוסר סמכות ובחריגה מסמכות והיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני".

 רה"מ בהצהרה לתקשורת בעקבות החלטת היועמ"ש
 

רה"מ בהצהרה לתקשורת בעקבות החלטת היועמ"ש (חדשות 13 )

 

הוועדה קבעה אז כי מבחינה טכנית אין ערר על החלטתה הקודמת, אלא אם כן יש שינוי נסיבות דרמטי, מה שלטעמם לא היה המקרה. הוועדה ציינה כי נתניהו לא דיווח בבקשתו הראשונה על העובדה שכבר קיבל כסף מבן דודו נתן מיליקובסקי. בנוסף, נתניהו יחויב להחזיר את הכסף שקיבל, כ-300 מאות אלף דולרים. "המבקש (נתניהו) עצמו ובאי כוחו מילאו פיהם מים ולא הביאו עובדה משמעותית זו לידיעת הגורמים המוסמכים", נכתב בהחלטה.