רה"מ בזירת הפיגוע: "הטרוריסטים הללו לא יעקרו אותנו מכאן"

עוד הצהיר נתניהו כי "ההכנות להריסת בית המחבל כבר החלו, העוצמה שלנו כבירה ונשיג את המפגעים" • גיסו של הרב אטינגר ספד לו: "מסירות הנפש שלו הופיעה ברגעיו האחרונים"

הפיגוע בשומרון: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שני) לזירת הפיגוע הקטלני שבו נרצחו סמל ראשון גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר, ונפצע החייל אלכס דבורסקי. נתניהו הביע את תנחומיו בפני משפחות ההרוגים והבטיח שכוחות הביטחון יתפסו את המפגע.

״אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחות של סמל ראשון גל קיידאן והרב אחיעד אטינגר שמת מפצעיו הבוקר, אב ל-12", אמר ראש הממשלה. "אלה שני אנשים ששמעתי עליהם שהיו אנשים מופלאים. לבנו איתם, לב העם כולו עם המשפחות. אנחנו יודעים את זהות המפגע. צה"ל, השב"כ וכוחות הביטחון במרדף צמוד אחריו. אנחנו יודעים גם היכן הוא גר, איתרנו את משפחתו. אני נתתי הבוקר הנחיות להתחיל בהריסת ביתו, וההכנות כבר החלו. הטרוריסטים הללו לא יעקרו אותנו מכאן, ההפך הגמור יקרה. מחר, כפי שאמר לי ראש עיריית אריאל, אנחנו מתחילים בבניית כ-840 יחידות דיור בשכונה חדשה, שכונה שאני אישרתי לפני כשנתיים. התשובה שלנו פשוטה - ככל שיענוהו, כן ירבה וכן יפרוץ״.

 
 
 נתניהו בזירת הפיגוע באריאל
 

נתניהו בזירת הפיגוע באריאל (חדשות 13 )

 

בנוגע לתחקיר האירוע אמר נתניהו: "אנחנו מפיקים את כל הלקחים, ואינני רוצה להיכנס לתחקיר המבצעי ששמעתי עכשיו. יש כאן טרגדיה גדולה מאוד למשפחות. אני גם רוצה לשלוח מכאן איחולי החלמה לפצוע. אנחנו יודעים שאנחנו במאבק מתמיד, זה דורש כמובן היערכות בשטח כפי שיש כאן, אבל בסופו של דבר אנחנו מנצחים את המרצחים. אנחנו נתפוס אותם - ידי כוחות הביטחון משיגות את כל המרצחים הללו. אני רוצה שתסתכלו על כל המקרים".

"יש תמיד פעולות שאנחנו עושים נגד המשפחות והחמולות של המרצחים הללו. כך עשינו גם אתמול וכך נמשיך לעשות. אני מציין דבר אחד - הם לא יעקרו אותנו מכאן - העוצמה שלנו כבירה", הוסיף נתניהו. "אנחנו נשיג אותם, כפי שהשגנו את כל המפגעים האחרונים. אנחנו נהרוס את בתיהם, נתתי כבר הנחיות הבוקר לעשות זאת, ואנחנו נמשיך לבנות כפי שאנחנו נעשה מחר בבוקר בשכונה גדולה מאוד באריאל, שכונה חדשה".

בווידאו: גיסו של הרב אטינגר

בתוך כך, נדב ארבל, גיסו של הרב אחיעד אטינגר שהלך לעולמו היום, סיפר: "התכונות של הרב בחייו הופיעו גם ברגעיו האחרונים, תוך שהוא חתר למגע עם המחבל, וניסה למנוע רצח נוסף מבלי לחשוב על עצמו או על משפחתו". לדבריו, "מסירות נפש זו אפיינה אותו לאורך השנים". הרב יובא למנוחות ביום אחר הצהריים.

עוד הוסיף ארבל כי "המשפחה רוצה להודות לכל עם ישראל על התפילות הרבות שהתקיימו מאז אתמול לרפואת הרב. מסירות הנפש אפיינה אותו לאורך השנים כשהוא ומשפחתו קבעו את ביתם בדרום תל אביב, הקימו ישיבה ופעלו לחיזוק הזהות היהודית ולליווי ולסיוע המשפחות בשכונות דרום תל אביב. את אותו חסד המשיכו בני משפחתו כשהחליטו לתרום את איבריו כדי להציל חיים נוספים".

"הפיגוע אתמול, כמו פיגועים רבים לפניו, מחדד שוב את הצורך בהרתעה בלתי מתפשרת וענישה מירבית, שכוללת הריסת בתי מחבלים וגירוש בני משפחותיהם מהארץ", אמר ארבל. "אנו סומכים על על כוחות הביטחון שיצליחו לחסל את המחבל הרוצח ויעבירו מסר ברור לכל מי שמנסה לפגוע בנו – דינו למות".  

 משפחתו של אחיעד אטינגר שרנצח בפיגוע באריאל
 

משפחתו של אחיעד אטינגר שרנצח בפיגוע באריאל (באדיבות המשפחה)

 

אחיו של אלכס דבורסקי, החייל שנפצע קשה באירוע, סיפר מבית החולים: "סשה עלה לארץ ב-2013 ולמד פה מכיתה ט' בפרויקט שנקרא 'נעלה'. לאחר הלימודים הוא התגייס לתותחנים והיה שנה ושמונה חודשים בשירות. הוא נהנה מהצוות והאנשים שהיה איתם. המצב של סשה קשה, אבל הוא מתגבר ונלחם. אנחנו מקווים שיהיה טוב. תודה על התמיכה של כולם, הכי חשוב זה התמיכה אחרי זה, אנחנו נצטרך עזרה".

מוקדם יותר הבוקר נקבע מותו של הרב, בן ה-46, שהותיר אחריו 12 ילדים. "בצער רב וביגון קודר, משפחת אטינגר מודיעה על פטירתו של הקדוש הרב אחיעד אטינגר הי"ד, אשר נפל על קידוש ה' בידי מרצח שפל במהלך פיגוע שבו גילה תעוזה, תעצומות נפש ואומץ רב תוך שהוא יורה במחבל הנתעב", נמסר מטעם משפחתו של ההרוג. "אנו מודים לכל צוות בית החולים בלינסון, לצוותי מד"א ואגף הביטחון שומרון, ולכל עם ישראל אשר התפללו לרפואתו". 

פרופ' פייר זינגר, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ בבילינסון, סיפר: "מאתמול אנחנו עובדים מאוד קשה כי התקבלו בבית החולים שני פצועים קשים מאוד אחרי אירוע ירי. קיבלנו פצוע יותר מבוגר – אטינגר, שנפצע בצורה אנושה בראשו. הכדור פגע במוח שלו בצורה קשה ביותר. למרות כל הטיפולים שהענקנו לו, לצערנו הוא נפטר הבוקר בפצעיו. אנחנו משתתפים בצער המשפחה, זאת משפחה חזקה ויוצאת מן הכלל".

הרב אחיעד אטינגר
 

הרב אחיעד אטינגר (נדב גולדשטיין/TPS, רויטרס)

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד הבוקר לאטינגר. "ליבנו נשבר לשמע הבשורה על מותו של הרב אחיעד אטינגר ז״ל לאחר שנפצע אמש אנושות בפיגוע הנורא בו איבדנו גם את הלוחם סמ"ר גל קיידאן. אתמול הספקתי להגיע אל בית החולים ולהצטרף אל משפחתו שקרעה שערי שמיים בתפילות ודמעות לשלומו", אמר. "חיבקתי אותם בשם העם כולו, נפעם מכוחותיהם. מפעל חייו המופלא של הרב אטינגר ימשיך ויחיה בנינו גם לאחר לכתו והעוצמות שהוא העניק לתלמידיו ולאנשי הקהילות שהוביל ימשיכו ויחזקו אותנו גם בתוך האבל והעצב התהומי."

אטינגר, תושב ההתנחלות עלי, הותיר אחריו 12 ילדים. לפני כחצי שנה הקים אטינגר את ישיבת "עוז ואמונה" במרכז תל אביב. אתמול סיפרו עליו תלמידיו כי אסף תרומות כדי להחיות את המקום, והגיע מדי יום מביתו לישיבה שבנווה שאנן כדי ללמד. "מדובר באדם צנוע, איש חינוך דואג ואכפתי" - סיפרו.