חשד לטרור בהולנד: שלושה הרוגים מירי באוטרכט; מצוד אחר החשוד

לצד ההרוגים נפצעו גם 5 נוספים ברכבת הקלה בעיר. המשטרה פרסמה תמונה של גבר טורקי בן 37, גוקמן טניש, החשוד בירי • לא ידוע על מעורבות אזרחים ישראלים באירוע

שלושה בני אדם נהרגו וחמישה נוספים נפצעו הבוקר (שני) בעיר אוטרכט שבמרכז הולנד, לאחר שאדם פתח בירי ברכבת הקלה, בסמוך לתחנת ה-24 באוקטובר שבמרכז העיר. מהמשטרה נמסר כי "קיימת אינדיקציה לכך שמדובר בפיגוע טרור". עם זאת, הרקע לאירוע עדיין לא ברור, ונבדקת האפשרות כי מדובר ביותר מיורה אחד. 

המשטרה המקומית פרסמה תמונה של גבר טורקי בן 37, גוקמן טניש, בטענה שהוא עומד מאחורי מסע הירי. רכב רנו אדום, ככל הנראה השייך לחשוד, נמצא סמוך לזירת הירי. כמו כן, על פי דיווחים לא מאומתים, יש קשר בין טניש לבין דאע"ש, ואף נטען כי לפני מספר שנים הוא נעצר בשל השתייכותו לארגון ושוחרר. במקביל נבדק דיווח לפי דבריה של עדת ראייה, שטענה כי היורה כיוון לאישה מסוימת ברחוב. בסוכנות הידיעות הטורקית אנדולו ציטטו את בן משפחתו של טניש, שטען שהרקע לאירוע הוא בכלל ריב משפחתי, שבעקבותיו הוא ירה בקרובת משפחתו ובנוספים שבאו לעזרתה. 

ראש יחידת המשטרה המקומית ללוחמה בטרור אמר במסיבת עיתונאים כי "בוצע ירי במספר מוקדים בעיר". מצוד מתבצע אחר מבצע הירי, שבמסגרתו כיתרה המשטרה בניין. נוסף לכך, תוגברה האבטחה סביב בניין הממשלה בהאג. רמת איום הטרור הועלתה במחוז אוטרכט לדרגה הגבוהה ביותר, והיא תישאר בתוקף עד השעה עשר בלילה לפחות. הוא הוסיף כי: "כרגע הדברים נותרו לא ברורים, והרשויות המקומיות עסוקות באיסוף כל המידע. מה שאנחנו יודעים הוא שהפושע במנוסה". מבדיקה של הקונסול בהאג, לא ידוע על מעורבות של אזרחים ישראלים באירוע. 

 זירת אירוע הירי באוטרכט
 

זירת אירוע הירי באוטרכט (רויטרס)

 

מארק רוטה, ראש ממשלת הולנד, מסר בתגובה לירי באוטרכט כי מדובר ב"מצב מדאיג" ואמר כי "אנו מתמקדים עכשיו בלתפוס את החשוד". ראש עיריית אוטרכט, יאן ואן זאנן, טען כי נראה שהרקע לאירוע הוא טרור. כמו כן, תוגברה האבטחה בבתי ספר ובמסגדים, האוניברסיטה בעיר נסגרה ופעילות הרכבות החשמליות הופסקה. בתחילה המשטרה פנתה ל-SPO, ארגון הגג של בתי הספר באוטרכט, וייעצה להשאיר את כל בתי הספר בעיר סגורים, אך לאחר כמה שעות הוסרה אזהרת העוצר. 

כזכור, 49 בני אדם נרצחו ועשרות נפצעו בירי שבוצע בשני מסגדים בעיר קרייסטצ'רץ' שבניו זילנד ביום שישי. היורה, ברנטון טרנט, אוסטרלי בן 28, נעצר בידי כוחות הביטחון בחשד למעורבות בירי, יחד עם עוד שלושה חשודים נוספים, שני גברים ואישה. כולם צפויים להיות מואשמים ברצח. 

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בפייסבוק. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות לבנה. ארבעת החשודים נלקחו לחקירת כוחות הביטחון.