התרסקות המטוס באתיופיה: משלחת מז"פ ישראלית המריאה לאדיס אבבה

הצוות המקצועי, שמורכב מקצינים מחטיבת הזיהוי הפלילי במשטרה ומאנשי המכון לרפואה משפטית, יסייע במאמצים לזיהוי ההרוגים באסון – בהם הישראלים אברהם מצליח ושמעון ראם

(בווידאו: המשבר בבואינג)

התרסקות המטוס באתיופיה: משלחת המורכבת מאנשי חטיבת הזיהוי הפלילי במשטרה המריאה הבוקר (שני) לאתיופיה על מנת לקחת חלק במאמץ הבין-לאומי בזיהוי קורבנות אסון התרסקות המטוס בשבוע שעבר, בהם שני הישראלים אברהם מצליח ושמעון ראם. עד כה שני ההרוגים הישראלים טרם אותרו ובהתאם להנחיות הדרג המדיני הוחלט על יציאת המשלחת לאתר האסון.

בראש המשלחת עומד רפ"ק און פאר - סגן ראש מדור זיהוי חללים, ואליו הצטרפו קצינים נוספים, רופאות שיניים המתנדבות במשטרת ישראל ורופאים מהמכון לרפואה משפטית. המשלחת הצטיידה בציוד מתקדם במשקל כחצי טון שכולל אמצעי מיגון, ציוד רנטגן וכן ציוד מקצועי לזיהוי חללים של חטיבת הזיהוי הפלילי.

לפני המראתם אמר ראש המשלחת רפ"ק פאר: "אנחנו יוצאים בשליחות לאומית ומצטרפים למאמץ הבינלאומי ולמשלחות נוספות שיגיעו לשטח. המטרה שלנו לאתר ולזהות את שני הישראלים שנספו באסון".

 
 
 
 משלחת מז"פ לאתיופיה
 

משלחת מז"פ לאתיופיה (דוברות המשטרה )

 

שמעון ראם, בן 55 מזכרון יעקב, עסק בפיתוח אמצעי מיגון לאבטחה ובייעוץ אבטחה בארץ ובעולם. "היה אדם יצירתי עם יכולות חשיבה נדירות", סיפרו חבריו. משפחתו העידה על "איש משפחה למופת שהיה מודל חיקוי והערצה בחיי כל אחד ואחת מבני המשפחה". הוא הותיר אחריו, אמא, שבעה אחים ואחיות, רעיה וחמישה ילדים. 

ראם, יליד דימונה, היה קצין חי"ר בצה"ל ועם שחרורו הצטרף לשב"כ והשתלב באגף האבטחה. הוא שירת ביחידה לאבטחת אישים ושימש כמנהל הביטחון של שתי שגרירויות בדרום אמריקה. עם חזרתו לארץ השתלב בחטיבה לאכוונת האבטחה בארץ ובעולם. בהמשך, עבר ראם למשרד החוץ ושימש בתפקיד מנהל ביטחון אזורי באל על. אבי מצליח בן 49 ממעלה אדומים הוא הישראלי השני שנהרג בהתרסוקת. מצליח הותיר אחריו אישה ושתי בנות. הוא נסע לאתיופיה כחלק מנסיעת עסקים.

 ההרוגים בהתרסקות המטוס האתיופי
 

ההרוגים בהתרסקות המטוס האתיופי ( רויטרס)

 

בשבוע שעבר התרסק מטוס בואינג 737-800 של חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס", שמפעילה שתי טיסות יומיות בין ישראל לאתיופיה, כשעליו 149 נוסעים ושמונה אנשי צוות. טיסת 302 ET המריאה בשעה 08:38 מבירת אתיופיה אדיס אבבה לכיוון ניירובי, בירת קניה. חמש דקות לאחר ההמראה, המטוס התרסק באזור העיר בישופטו – 62 ק"מ מדרום מזרח לאדיס אבבה. בתחילת הטיסה לא היה נראה דבר חשוד במכ"ם - המטוס, שכנס לשימוש לפני פחות משישה חודשים, המריא במהירות תקינה לגובה של 2438.4 מטרים. אתר FLIGHTRADAR24 העוקב אחר טיסות, דיווח כי לטיסה הייתה "קצב טיפוס לא יציב לאחר ההמראה".

ביום רביעי הודיע שר התחבורה ישראל כץ כי ישראל תאסור את כניסת מטוסי בואינג 737 MAX 8 לשטחה האווירי, זאת בעקבות ההחלטה האמריקנית לקרקע את כל דגמי המטוס במדינה. "בדקתי עם רשויות התעופה מיד כשנודע על האסון, ואין לחברות הישראליות מטוסים כאלה", אמר כץ, "אבל כעת, גם בגלל הצעד האמריקני, אני אנחה את כל רשויות התעופה כאן שלא לאפשר כניסת מטוסים מהסוג הזה".