המחבל שביצע את הפיגוע בשומרון: בן 18 ללא עבר ביטחוני

צה"ל מיפה את ביתו של המפגע עומאר אבו לילי בכפר א-זאוויה, לצורך בחינת הריסתו. על פי התקשורת הפלסטינית, אביו, אמו ואחיו נעצרו לחקירה, ושוחררו בתומה

הפיגוע בשומרון: עומאר אבו לילי הוא המחבל שביצע אתמול (ראשון) את הפיגוע המשולב בצומת אריאל ובצומת גיתי אבישר, שבו נפל לוחם התותחנים סמ"ר גל קיידאן ונפצעו באורח קשה ואנוש חייל נוסף והרב אחיעד אטינגר - כך הותר היום לפרסום. אבו לילי, בן 18 ללא עבר ביטחוני או שיוך ארגוני, פעל לבדו.

הלילה פשט צה"ל על הכפרים בידיא וא-זאוויה במהלך החיפוש אחר המחבל, ומיפה את ביתו לצורך בחינת אפשרות הריסתו. על פי התקשורת הפלסטינית, נעצרו לחקירה אביו, אמו ואחיו, ושוחררה בתומה, דבר שעשוי לרמז לכך שצה"ל מעריך כי המשפחה לא ידעה על כוונת הבן לבצע את הפיגוע.

אבו לילי אמנם כתב בפייסבוק שלו "אלוהים שמור עליי מכל מי שמבקש את רעתי", אבל לא נתן סימנים מקדימים לכך שהוא הולך לבצע את הפיגוע. החשש הגדול במערכת הביטחון הוא שצעירים אחרים בכפרים הפלסטיניים הסמוכים ינסו לחקות אותו ולבצע פיגוע הימלטות - בדומה למפגע בצומת ברקן. זאת כשברקע חמאס וגורמים קיצונים אחרים ברשות הפלסטינית מנסים להסית לביצוע פיגועים נגד ישראלים ויהודים ברשתות החברתיות. 

 
 
 
 פעילות כוחות צה"ל בעקבות הפיגוע המשולב
 

פעילות כוחות צה"ל בעקבות הפיגוע המשולב (דובר צה"ל )

 

עוד דווח בתקשורת הפלסטינית, כי צה"ל הציב מחסומים ביציאה הדרומית מא-זאוויה ולא אפשר תנועת כלי רכב לתוך הכפר, וכן פשט על המכולת שבבעלות משפחת המחבל והחרים מצלמות אבטחה שהוצבו במקום. מדובר צה"ל נמסר כי במהלך הפעילות הלילית בכפר - מיפו הכוחות את בית המחבל לצורך בחינת אפשרות הריסתו, ביצעו סריקות נרחבות ובידוקים בכניסות וביציאות לכפרים.

לפני כחודש, פרסם אבו לילי בחשבון הפייסבוק שלו פוסט תמיכה ביו"ר הרשות הפלסטינית, ובו כתב: "נשבעים לך אמונים בפני אללה ובפני כל האנשים". 

המחבל הגיע מאזור סלפית לצומת אריאל ודקר את קיידאן. לאחר מכן חטף המחבל את נשקו ונמלט לכיוון כיכר אריאל - שם, פתח בירי לעבר כלי רכב לבן ופגע ברב אטינגר, בן 46. המפגע ירה לעבר רכב אדום, שבו ישב אזרח שניסה לירות לעברו - אך טרם ברור אם הצליח. בהמשך רץ המחבל לכיוון צפון, גנב רכב הונדה כחול ונסע לאזור צומת גיתי אבישר - שם ירה לעבר טרמפיאדה ופגע בחייל בן 19. המפגע המשיך לכפר בורוקין, נטש את הרכב בכניסה וברח. הפצועים הובהלו לבית החולים בילינסון, כשאחד מהם מורדם ומונשם. לשני הפצועים נשקפת סכנת חיים.

בווידאו: פעילות צה"ל בכפר המחבל

בסרטון מצלמת האבטחה מצומת אריאל, שתיעדה את הפיגוע שאירע אתמול ניתן לראות את המחבל מתקדם לאיטו לעבר הטרמפיאדה שבה עמדו החיילים, וכשהוא מגיע למקום הוא שולף סכין ודוקר את קיידאן כמה פעמים, עד שהלוחם נופל. לאחר מכן, ניתן לראות כיצד השתלט הפלסטיני על נשקו של קיידאן, ויורה באמצעותו באדם נוסף שהיה במקום, וניסה להיאבק בו. מיד אחר כך, נמלט המחבל מהזירה, שלוחמים שהיו בצד השני של הכביש דולקים אחריו ומנסים לנטרל אותו.

ארגון חמאס בירך על הפיגוע ואמר כי האירוע בא בתגובה לסגירת מתחם התפילה באב א-רחמה שבהר הבית, שהיום בית משפט השלום האריך את תוקף צו הסגירה שלו ב-60 ימים נוספים, וכן להרחבת ההתנחלויות  והפקעת אדמות פלסטיניות. בהודעת חמאס נמסר כי ישראל לא תצליח לשבור את העם הפלסטיני ולא תמנע את המשך הג'יהאד וההתנגדות.

"אנחנו בעיצומו של מרדף אחר המפגעים בשני מוקדים באזור אריאל", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אני מחזק את ידיהם של חיילי צה"ל, השב"כ וכוחות הביטחון שרודפים אחר המפגעים. אני בטוח שהם ילכדו אותם ונמצה איתם את הדין כפי שעשינו בכל המקרים האחרונים".

 סמ"ר גל קיידאן ז"ל, הלוחם שנפל בפיגוע בשומרון
 

סמ"ר גל קיידאן ז"ל, הלוחם שנפל בפיגוע בשומרון (החדשות 13)