פרשן אמריקני: "טראמפ משתמש בהפחדה ופילוג - כמו בישראל"

עיתונאי ה"ניו יורק טיימס" טען בריאיון לחדשות 13 כי מהות הבחירות בארצות הברית ובישראל היא "הערכים והמוסדות הבסיסיים". לדבריו, בשתי המערכות "יש אותו סוג של מנהיג"

תום פרידמן, בכיר הפרשנים של עיתון ה"ניו יורק טיימס" ואחד העיתונאים הבולטים בעולם, ביקר השבוע בירושלים כאורח של הפורום הבינלאומי של הספרייה הלאומית. בריאיון לחדשות 13, פרידמן הביע את דעתו על מערכת הבחירות בישראל והציג דמיון בין הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו.

"אני מופתע מכך שהבחירות בישראל ובאמריקה עוסקות באותן סוגיות, ובמובנים רבים יש בהן אותו סוג של מנהיג", אמר פרידמן. "נראה לי שמה שמונח על הכף בשתי המדינות הם הערכים והמוסדות הבסיסיים שמעצבים את החברה במאה ה-21. אני מקווה שבשני המקרים יעשו את הבחירה הנכונה".

 תום פרידמן, פרשן עיתון ה"ניו יורק טיימס"
 

תום פרידמן, פרשן עיתון ה"ניו יורק טיימס" (החדשות 13 )

 

פרידמן תקף את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, והשווה את אופי הקמפיין שלו לזה שבישראל. "יש לנו נשיא שמעוניין להיות הנשיא של בסיס הבוחרים שלו, ושני הכלים העיקריים שהוא משתמש בהם כדי לנצח בבחירות ולשפר את מצבו בסקרים הן הפחדה ופילוג", אמר. "פחד מהשונה וזהות, פילוג מהאחר. הוא קובע גבולות ברורים מאוד בין 'אמריקנים' וה'אחרים'. אני רואה שגם כאן משתמשים בשני הכלים האלה. זהות, מדובר כאן ביהודים ולא בערבים, שאני רואה שזורעים את אותו פחד באוכלוסייה".

העיתונאי התייחס להתדרדרות השיח בנוגע לישראל בתוך המפלגה הדמוקרטית בארה"ב: "זרם הולך וגדל של צעירים במפלגה הדמוקרטית פשוט לא מכיר את ישראל שבה הייתה הסברה לדמוקרטיה, את ישראל שבה הייתה פוליטיקה מתקדמת, שהייתה חלק מהזרם העולמי לזכויות אדם. בתיכון ובמכללה שמעו שישראל רוצה להכות שורשים נצחיים בשטחים הכבושים. הם רואים אנשים שמזדהים עם מפלגות גזעניות, הם מכירים ישראל שרה"מ שלה בא לוושינגטון ונפגש עם תומכיו, אבל לא מסתובב בארה"ב. נתניהו יכול לנאום בקונגרס האמריקני אבל הוא לא יכול לנאום באוניברסיטת ויסקונסין. אם הוא ינסה לנאום שם, הם יצטרכו להביא את המשמר הלאומי. תהיה שם התנגדות חריפה כלפיו בקמפוס".