גל הטרור נובע ממאבק על השלטון ביום שאחרי אבו מאזן • פרשנות

קשה להאמין שבמצב הנוכחי תהיה פריצת דרך מדינית. לכן, גורמים נוספים מלבד חמאס לוקחים חלק בהסלמה ומוציאים לפועל פיגועים. זאת כדי להצטרף למאבק על תפקיד יו"ר הרש"פ

בהסלמה האחרונה באיו"ש ניתן לזהות כמה מרכיבים שמצטרפים יחד. קודם כול, חמאס דוחף לפיגועים בגדה, כדי להשתיק את ההפגנות ברצועה, והוא משקיע אנרגיה רבה בכך.

אולם, בניגוד לנעשה בעת האחרונה, כעת הוא לא השחקן היחיד שמסית לטרור. בשטחים אף אחד אינו מאמין שבמשמרת של אבו מאזן תהיה פריצת דרך מדינית, ולכן מתחילים לעלות קולות של הסלמה, גם בקרב אנשי פתח. כראיה, ניתן להביא את מעצר זכריה זביידי בסוף החודש שעבר.

גורמים שלא היו שותפים למעגל הטרור מנסים להצטרף אליו, ומתכוננים ליום שאחרי יו"ר הרשות הפלסטינית, ולקרב על ירושתו ועל הנהגת הפתח. המצב הזה, שנוסף לחמולות ולכנופיות שהתחמשו, ולמצב הכלכלי הרעוע חרף הגידול במספר אישורי העבודה לפלסטינים, מתסיס את השטח וגורם ללחץ - שהשב"כ כבר זיהה.

 
 
 

בווידאו: תיעוד הפיגוע בצומת אריאל

תחקיר הפיגוע בשומרון: מפקד הכוח ירה במחבל - ופצע אותו

מחקירת הפיגוע עולה כי מפקד הכיתה שהיה בשטח ירה במחבל שניסה להימלט מהזירה ברכב שהיה מונע, פגע בו בכתף, ופצע אותו קל. הלוחם שעמד לצד גל קיידאן, שנדקר למוות ונפל בפיגוע, לא ירה במפגע. הפלסטיני הצליח להימלט מהזירה, ככל הנראה לאזור הכפר בורוקין. כוחות הביטחון ממשיכים בסריקות אחריו. בד בבד, חרף עדות אנשים שהיו במקום, הטוענים כי בזירה פעלו שני מחבלים, בצה"ל מעריכים כי מדובר במפגע אחד.

כאמור, סמ"ר גל קיידאן, לוחם תותחנים בגדוד 334 השייך לחטיבת "האש", בן 19 מבאר שבע, הוא החייל שנפל אתמול בפיגוע, מדקירת המחבל. הלווייתו תיערך היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בבאר שבע. כמו כן, הותר לפרסום כי גם הצעיר שנפצע קשה בצומת גיתי אבישר הוא חייל. תת אלוף ערן ניב, מפקד אוגדת איו"ש, הגיע לזירת הפיגוע על מנת לתחקר את מהלך האירוע. 

קיידאן, הבן השלישי לזוג הורים שעלו בשנות ה-70 לישראל מברית המועצות, היה תלמיד ומוזיקאי מחונן. הוא למד בתיכון בבאר שבע. קרוב משפחה ספד לו ואמר כי מדובר ב"אבדה גדולה למשפחה ולחברים".

הכוחות והמפקדים בזירת הפיגוע באריאל
 

הכוחות והמפקדים בזירת הפיגוע באריאל (דובר צה"ל)

 

חנה, שכנתו של קיידאן, ספדה לו: "גל היה ילד מקסים. טיפלתי בו כשהיה בן חמש, הייתי הבייביסיטר שלו. הוא היה ילד חכם, ואהב מאוד מוזיקה. הוא היה בחור שקט ומאוד אהב כלבים. זה קשה ולא נתפס. אביו מהנדס ואמו מרצה. מדובר במשפחה משכילה ואיכותית".

אלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, הגיע לזירה וסיפר על שאירע: "היום בשעות הבוקר המאוחרות הגיע מחבל עם סכין לצומת אריאל ותוקף במפתיע שני חיילים שנמצאים במשימת הגנה על הצומת. כתוצאה מהתקיפה נפגע ונהרג אחד הלוחמים, הלוחמים האחרים שהיו בצומת רדפו אחרי המחבל והצליחו לירות לעברו".

 סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל
 

סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל (דובר צה"ל)

 


"לצערנו המחבל הצליח לברוח ודרך הבריחה שלו תוקף ופוצע אזרח, משתלט על הרכב ובורח לכיוון מערב, שם מצליח לירות בטרמפיאדה נוספת בחייל נוסף, ולפצוע אותו קשה", הוסיף פדן. "כוחות צה"ל מבצעים מרדף אחריו, כמו במקרים קודמים נמשיך ונרדוף את המחבלים, ביום ובלילה, וניגע אליהם בכל מקום שיסתתרו".

כאמור, קיידאן נהרג אתמול בבוקר, ושני בני אדם נפצעו אנוש וקשה, בהם חייל, בפיגוע שאירע בשני מוקדים שונים בשומרון. המחבל הגיע מאזור סלפית לצומת אריאל ודקר את קיידאן. לאחר מכן חטף המחבל את נשקו ונמלט לכיוון כיכר אריאל - שם, פתח בירי לעבר כלי רכב לבן ופגע ברב אחיעד אטינגר, בן 46. המפגע ירה לעבר רכב אדום, שבו ישב אזרח שניסה לירות לעברו - אך טרם ברור אם הצליח. בהמשך רץ המחבל לכיוון צפון, גנב רכב הונדה כחול ונסע לאזור צומת גיתי אבישר - שם ירה לעבר טרמפיאדה ופגע בחייל בן 19. המפגע המשיך לכפר בורוקין, נטש את הרכב בכניסה וברח. הפצועים הובהלו לבית החולים בילינסון, כשאחד מהם מורדם ומונשם.

  רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל
 

רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל (נדב גולדשטיין/TPS)

 

אטינגר בן 46 ומתגורר בהתנחלות עלי. מהיישוב עלי נמסר: "היישוב עלי מתפללים לרפואתו של הרב אחיעד אטינגר שנפצע הבוקר בפיגוע בצומת אריאל. אנו מבקשים להתפלל לרפואתו – אחיעד בן כרמית. בשורות טובות". אטינגר הוא ראש ישיבת עוז ואמונה בתל אביב, תלמידיו ערכו תפילה לשלומו.

בתוך כך, כוחות צה"ל ממשיכים בסריקות אחר המחבל. סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס" דיווחה כי כוחות צה"ל פשטו על הכפר "מרדה", ובמקביל ערוץ הטלוויזיה "פלסטין אל-יום" דיווח כי כוחות צה"ל עצרו מספר פלסטינים בבורוקין והחרימו מצלמות מעקב באיזור התעשייה במקום.

כוחות הביטחון ביצעו אתמול מרדף אחר המחבל באזור כפר בורוקין. פלסטינים דיווחו כי שמעו קולות ירי מעבר הכפר. סוכנות הידיעות הפלסטינית "צפא" דיווחה כי בעקבות הפיגוע כוחות רבים של צה"ל הגיעו לכפר, ואף סגרו את הכניסות לכפרים הסמוכים חארס, דיר אסתיא, מרדה וג'מאעין. כוחות הביטחון מעריכים כי מדובר במפגע בודד שהכיר את האזור ותכנן את הפיגוע מראש, בהשראת הפיגוע באזור התעשייה בברקן בחודש אוקטובר.