הטבח במסגדים: היורה בניו זילנד ביקר בישראל לפני כשנתיים וחצי

פרסום ראשון: ברנטון טרנט, שרצח 50 מתפללים מוסלמים, נחת בנתב"ג באוקטובר 2016 ושהה במדינה תשעה ימים. לא ברור מה עשה בביקורו • בקרייסטצ'רץ' אוספים את השברים

הטבח במסגדים: ברנטון טרנט, שרצח בליל שישי 50 מתפללים מוסלמים בשני מסגדים בקרייסטצ'רץ' שבניו זילנד, ביקר לפני כשנתיים וחצי בישראל – כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בחדשות 13.

פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות 13 כי טרנט נחת בישראל ב-25 באוקטובר 2016, קיבל בנתב"ג ויזה לשלושה חודשים, ושהה בישראל תשעה ימים בלבד. הפקיד הבכיר ציין כי לא היה כל מידע לגבי טרנט, שהגיע לישראל אחרי ביקור בן כמה ימים בטורקיה. לא ברור מה הרוצח עשה בארץ, אך כעת נראה כי גורמי מערכת הביטחון יצטרכו לברר זאת.

 
 
 
אירועי הטבח במסגדים בניו זילנד
 

אירועי הטבח במסגדים בניו זילנד (טוויטר)

 

אתמול, כזכור, הואשם ברנטון טרנט, אזרח אוסטרליה בן 28, ברצח 50 המתפללים ובפציעתם על עשרות נוספים. הוא הובא לבית המשפט המחוזי בעיר כשהוא אזוק וסירב לדבר. הוא צפוי לחזור לבית המשפט בחמישה באפריל ולעמוד בפני אישומים נוספים. ארדרן אמרה אתמול כי טרנט תכנן להמשיך את המתקפה הרצחנית, אך נעצר ע"י המשטרה המקומית, לפני שהספיק לסיים אותה.

משפחת היורה התנצלה בפני הקורבנות: "אנחנו מרוסקים"

בתוך כך, בניו זילנד עדיין מנסים לאסוף את השברים מהאסון, כאשר התחושה הרווחת בקרייסטצ'רץ' היא טראומה. הלוויות טרם התחילו, אך הקהילה המוסלמית מבכה את מות עשרות חבריה, בהם מוקאד אבראהים בן ה-3, הקורבן הצעיר ביותר שזוהה.

היום, משפחת הרצוח מאוסטרליה התנערה ממנו. בסרטון שהוציאה נראו סבתו ודודו מבקשים סליחה ממשפחות הקורבנות. "אנחנו פושט לא יכולים לחשוב על שום דבר אחר. אנחנו רק רוצים לחזור הביתה ולהסתתר. אנחנו מרוסקים", אמור השניים. בסוף השבוע, התקיימו ברחבי העולם הפגנות נגד האסלאמופוביה.

 מתאבלים בניו זילנד
 

מתאבלים בניו זילנד (רויטרס)

 

ר"מ ניו זילנד: נשנה את חוקי החזקת הנשק במדינה

הבוקר, הודיעה ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן כי בעקבות מסע ההרג, בכוונתה לשנות את חוקי החזקת הנשק במדינה, וכי הקבינט הניו זילנדי ידון מחר בנושא. עוד אמרה ארדרן כי כאשר ייפתחו המסגדים, תהיה בהם נוכחות משטרתית. ראש ממשלת ניו זילנד הוסיפה כי היורה, תושב אוסטרליה, יובא למשפט במדינתה. בתוך כך גופות הנרצחים יובאו היום לידי משפחותיהם, כדי שיוכלו לקבור אותן. תהליך הזיהוי צפוי להימשך עד ליום רביעי. בד בבד, פייסבוק הודיעה הלילה כי מחקה כמיליון וחצי סרטונים ממסע ההרג במסגדים.

אמש, משרד החוץ הפלסטיני הודיע שישה פלסטינים נרצחו באירוע ונפצעו שישה נוספים. בין ההרוגים מוחמד עטא עליאן, שוער בנבחרת הקטרגל של ניו זילנד ובמקור תושב אבו דיס, מזרחית לירושלים. אביו מוחמד, נפצע באורח קשה. האב ובנו היו ממייסדי מסגד א-נור, שמתפלליו הותקפו אתמול, והיו גם בעלי אזרחות ירדנית. עצרות הזדהות עם הרוגי הטבח התקיימו היום ברחבי הארץ, בין השאר בטמרה, נצרת, כפר כנא וטורעאן.

 Jacinda Ardern ג'סינדה ארדרן ראש ממשלת ניו זילנד
 

Jacinda Ardern ג'סינדה ארדן ראש ממשלת ניו זילנד (רויטרס)

 

תריסר בתי חולים קלטו את עשרות הפצועים מהטבח. חלק מהנפגעים עם חשש ממשי לחייהם. "לפצועים יש פגיעות משמעותיות ולרובם תידרש תקופה ארוכה של שיקום", סיפר גרג רוברטסון, כירורג בכיר באחד מהמוסדות הרפואיים בעיר. במקביל, עשרות אנשים הניחו פרחים בסמוך לשני המסגדים בעיר.

רוב הקורבנות באירוע הירי הרצחני הם מהגרים או פליטים ממדינות כמו פקיסטאן, הודו, מלזיה, אינדונזיה, טורקיה, סומליה ואפגניסטן. המוסלמים מהווים רק מעל 1% מאוכלוסיית ניו זילנד. "אני לא בטוח שאדע איך להתמודד עם זה. הניסיון למחול על אירוע מתועב כזה ייקח זמן רב", אמר עומאר נבי, שאביו, יליד אפגניסטאן שהגיע לניו זילנד לפני ארבעה עשורים, נורה למוות בטבח.

ראשת הממשלה ארדרן אמרה כי לטרנט היה רישיון לשאת נשק, וכי הוא השתמש בחמישה כלי נשק, בהם שני רובי ציד ושני נשקים חצי אוטומטיים. "חוקי הנשק שלנו ישתנו", הוסיפה. בעבר ניסתה ניו זילנד להחמיר את חוקי הנשק, אך לובי תעשיית הנשק במדינה בלם זאת והותיר כמיליון וחצי נשקים בקרב אוכלוסייה של חמישה מיליון בני אדם.