חרף הירי לגוש דן: ישראל תחדש את המגעים להסדרה עם חמאס

הקבינט המדיני-ביטחוני דן היום בחידוש השיחות עם ארגון הטרור בתיווך מצרי, ברקע שיגור הרקטות לעבר גוש דן בשבוע שעבר. בנט ושקד התנגדו להחלטה: "כניעה ופרס לטרור"

הקבינט המדיני-ביטחוני דן היום (ראשון) בשיחות ההסדרה עם חמאס בנוגע להבנות רגיעה חדשות, כדי למנוע הסלמה לפני הבחירות. לפי שני שרים שהשתתפו בישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי מערכת הביטחון עדכנו את שרי הקבינט כי אחרי ירי הרקטות לעבר גוש דן והתגובה של צה"ל - ישראל תחזור לשיחות עם חמאס בתיווך מצרי. עוד מסרו השרים, כי השיחות יעסקו בהגדלת מרחב הדיג בעזה, בהקלות ישראליות על ייצור תוצרת חקלאית מהרצועה ובהגדלת גובה המענק הקטארי למשפחות נזקקות בעזה.

בנוסף, נמסר כי השרים נפתלי בנט ואיילת שקד התנגדו לחידוש מגעי ההסדרה עם חמאס. בנט טען בישיבה כי זו תהיה שגיאה לחזור לשיחות הסדרה. "חמאס אמר את המילה האחרונה בסבב האחרון, ושיחות הסדרה עכשיו ייראו ככניעה וכפרס לטרור". כמו כן, יצא בנט נגד הודעת דובר צה"ל לפיה ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר גוש דן התבצע בטעות, ואמר: "הודעת דובר צה"ל היא זו שהייתה הטעות". נתניהו השיב לבנט כי ההודעה דווקא העידה על איפוק ואחריות מצידה של ישראל. הרמטכ"ל אביב כוכבי תמך בדברי נתניהו - ודחה את דבריו של בנט. השרים זאב אלקין וגלעד ארדן הביעו הסתייגויות גם הם.

 
 
 
 חברי הקבינט בסיור ברמת הגולן. ארכיון
 

חברי הקבינט בסיור ברמת הגולן. ארכיון (קובי גדעון, לע"מ)

 

ראש הממשלה נתניהו לא הביא את סוגיית חידוש שיחות ההסדרה להצבעה, ואף אחד מהשרים לא דרש הצבעה. "נתניהו וצה"ל ייצגו קו של הסתפקות בתגובה שננקטה, ושל המשך המדיניות הקיימת - וזכו לתמיכה של רוב השרים", אמר אחד השרים שהשתתף בישיבה. "בסוף, ממשיכים באותה מדיניות אבל כל אחד השמיע דברים שישרתו את הקו שלו בחוץ - זו הייתה אספת בחירות", הוסיף.

הבוקר פרסם צה"ל תיעוד ממטה הגדה של חמאס בשכונת רימל שבעזה וכן של מוצבים המשמשים כוחות ימיים של הארגון, הממחיש את ההרס שהתרחש במתחמים, בשל תקיפת חיל האוויר בליל שישי, בשל ירי הרקטות לעבר גוש דן.

במטה הגדה מתבצעת פעילות בקשורה להכוונת פעילי טרור של חמאס באיו"ש, וכן בניית תשתיות טרור והעברות כספים ומענה לוגיסטי הנועדו לביצוע פיגועים בישראל. במתחמים המשמשים את הכוחות הימיים, הוחזקו תשתיות, והם יועדו גם עבור ייצור אמצעי לחימה. כך פי דובר צה"ל.

  במטה הגדה של חמאס לפני ההפצצה ואחריה
 

במטה הגדה של חמאס לפני ההפצצה ואחריה (דובר צה"ל )

 

ביום שישי, שרידי רקטת ה-M-75 שנורתה ביום חמישי מרצועת עזה לעבר גוש דן, אותרה בשטח פתוח בחולון. חבלני משטרה הגיעו למקום ונטרלו את שאריות הרקטה. בצה"ל ובמערכת הביטחון העריכו הבוקר כי הירי שבוצע על ידי חמאס – מקורו בטעות. עם זאת, הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה". בשל המתיחות, מערכות כיפת ברזל נוספות נפרסו ברחבי הארץ. 

כאמור, בליל שישי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי לעבר גוש דן ויישובי הדרום, כך הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. בשעות הבוקר של יום שישי זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות.

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת ריבל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.