דוקר, חוטף נשק, יורה - ובורח: תיעוד הפיגוע בצומת אריאל

בסרטון מצלמות האבטחה נראה המחבל הולך לאיטו לכיוון הטרמפיאדה שבה עמדו הלוחמים, שולף סכין ותוקף את גל קיידאן. חיילים שהיו במקום רצו אחריו וניסו לנטרל אותו

  • פורסם ב:
  • 17/03/2019 20:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/03/2019 00:39
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

הפיגוע בשומרון: בסרטון מצלמת האבטחה מצומת אריאל, שתיעדה את הפיגוע שאירע אתמול (ראשון) שבו נפל לוחם תותחנים סמ"ר גל קיידאן, ניתן לראות את המחבל מתקדם לאיטו לעבר הטרמפיאדה שבה עמדו החיילים, וכשהוא מגיע למקום הוא שולף סכין ודוקר את קיידאן כמה פעמים, עד שהלוחם נופל.

לאחר מכן, ניתן לראות כיצד השתלט הפלסטיני על נשקו של קיידאן, ויורה באמצעותו באדם נוסף שהיה במקום, וניסה להיאבק בו. מיד אחר כך, נמלט המחבל מהזירה, שלוחמים שהיו בצד השני של הכביש דולקים אחריו ומנסים לנטרל אותו.

 
 
 
 סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל
 

סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל (דובר צה"ל)

 

כמה שעות לאחר הפיגוע אירעו שורה של תקריות אלימות ברחבי הגדה המערבית, בהם תקפו אזרחים ישראלים פלסטינים וגרמו נזק לרכוש - כך טענו הערב בארגון "יש דין". על פי הודעת הארגון, שלושה עובדי חברת החשמל הפלסטינית נפצעו לאחר שנזרקו עליהם אבנים במהלך נסיעה ליד ההתנחלות שבי שומרון. כמו כן, מטענות הארגון עולה כי ליד הכפר ג'ינספוט, אזרחים ישראלים יידו אבנים על כמה רכבים וגרמו לנזק. כך גם קרה בכפרים אחרים בגדה. מהודעת הארגון עולה כי המניע לאירועים הוא נקמה על הפיגוע.
 

מחקירת הפיגוע עולה כי מפקד הכיתה שהיה בשטח ירה במחבל שניסה להימלט מהזירה ברכב שהיה מונע, פגע בו בכתף, ופצע אותו קל. הלוחם שעמד לצד קיידאן לא ירה במפגע. הפלסטיני הצליח להימלט מהזירה, ככל הנראה לאזור הכפר בורוקין. כוחות הביטחון ממשיכים בסריקות אחריו. בד בבד, חרף עדות אנשים שהיו במקום, הטוענים כי בזירה פעלו שני מחבלים, בצה"ל מעריכים כי מדובר במפגע אחד.

 אבנים שנזרקו לעבר רכבם של אזרחים ישראלים פלסטינים
 

אבנים שנזרקו לעבר רכבם של פלסטינים בגדה המערבית (יש דין)

 

כאמור, סמ"ר גל קיידאן, לוחם תותחנים בגדוד 334 השייך לחטיבת "האש", בן 19 מבאר שבע, הוא החייל שנפל בפיגוע, מדקירת המחבל. הלווייתו תיערך היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בבאר שבע. כמו כן, הותר לפרסום כי גם הצעיר שנפצע קשה בצומת גיתי אבישר הוא חייל. תת אלוף ערן ניב, מפקד אוגדת איו"ש, הגיע לזירת הפיגוע על מנת לתחקר את מהלך האירוע. 

קיידאן, הבן השלישי לזוג הורים שעלו בשנות ה-70 לישראל מברית המועצות, היה תלמיד ומוזיקאי מחונן. הוא למד בתיכון בבאר שבע. קרוב משפחה ספד לו ואמר כי מדובר ב"אבדה גדולה למשפחה ולחברים".

חנה, שכנתו של קיידאן, ספדה לו: "גל היה ילד מקסים. טיפלתי בו כשהיה בן חמש, הייתי הבייביסיטר שלו. הוא היה ילד חכם, ואהב מאוד מוזיקה. הוא היה בחור שקט ומאוד אהב כלבים. זה קשה ולא נתפס. אביו מהנדס ואמו מרצה. מדובר במשפחה משכילה ואיכותית".

  רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל
 

רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל ( נדב גולדשטיין/TPS)

 

אלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, הגיע לזירה וסיפר על שאירע: "היום בשעות הבוקר המאוחרות הגיע מחבל עם סכין לצומת אריאל ותוקף במפתיע שני חיילים שנמצאים במשימת הגנה על הצומת. כתוצאה מהתקיפה נפגע ונהרג אחד הלוחמים, הלוחמים האחרים שהיו בצומת רדפו אחרי המחבל והצליחו לירות לעברו".


"לצערנו המחבל הצליח לברוח ודרך הבריחה שלו תוקף ופוצע אזרח, משתלט על הרכב ובורח לכיוון מערב, שם מצליח לירות בטרמפיאדה נוספת בחייל נוסף, ולפצוע אותו קשה", הוסיף פדן. "כוחות צה"ל מבצעים מרדף אחריו, כמו במקרים קודמים נמשיך ונרדוף את המחבלים, ביום ובלילה, וניגע אליהם בכל מקום שיסתתרו".

כאמור, קיידאן נהרג אתמול בבוקר, ושני בני אדם נפצעו אנוש וקשה, בהם חייל, בפיגוע שאירע בשני מוקדים שונים בשומרון. המחבל הגיע מאזור סלפית לצומת אריאל ודקר את קיידאן. לאחר מכן חטף המחבל את נשקו ונמלט לכיוון כיכר אריאל - שם, פתח בירי לעבר כלי רכב לבן ופגע ברב אחיעד אטינגר, בן 46. המפגע ירה לעבר רכב אדום, שבו ישב אזרח שניסה לירות לעברו - אך טרם ברור אם הצליח. בהמשך רץ המחבל לכיוון צפון, גנב רכב הונדה כחול ונסע לאזור צומת גיתי אבישר - שם ירה לעבר טרמפיאדה ופגע בחייל בן 19. המפגע המשיך לכפר בורוקין, נטש את הרכב בכניסה וברח. הפצועים הובהלו לבית החולים בילינסון, כשאחד מהם מורדם ומונשם.

 סריקות אחר המחבל בכפר בורוקין
 

סריקות אחר המחבל בכפר בורוקין (דובר צה"ל)

 

בתוך כך, כוחות צה"ל ממשיכים בסריקות אחר המחבל. סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס" דיווחה כי כוחות צה"ל פשטו על הכפר "מרדה", ובמקביל ערוץ הטלוויזיה "פלסטין אל-יום" דיווח כי כוחות צה"ל עצרו מספר פלסטינים בבורוקין והחרימו מצלמות מעקב באיזור התעשייה במקום.

אטינגר בן 46 ומתגורר בהתנחלות עלי. מהיישוב עלי נמסר: "היישוב עלי מתפללים לרפואתו של הרב אחיעד אטינגר שנפצע הבוקר בפיגוע בצומת אריאל. אנו מבקשים להתפלל לרפואתו – אחיעד בן כרמית. בשורות טובות". אטינגר הוא ראש ישיבת עוז ואמונה בתל אביב, תלמידיו ערכו תפילה לשלומו.

כוחות הביטחון מבצעים מרדף אחר המחבל באזור כפר בורוקין. פלסטינים דיווחו כי שמעו קולות ירי מעבר הכפר. סוכנות הידיעות הפלסטינית "צפא" דיווחה כי בעקבות הפיגוע כוחות רבים של צה"ל הגיעו לכפר, ואף סגרו את הכניסות לכפרים הסמוכים חארס, דיר אסתיא, מרדה וג'מאעין. כוחות הביטחון מעריכים כי מדובר במפגע בודד שהכיר את האזור ותכנן את הפיגוע מראש, בהשראת הפיגוע באזור התעשייה בברקן בחודש אוקטובר.