מי מרוויח פוליטית מאירועים ביטחוניים? יועצי אסטרטגיה מסבירים

תמי שינקמן ונסים דואק חשפו כיצד יכולים פוליטיקאים לנצל ענייני ביטחון בתקופת הבחירות לטובת הקמפיין, וייעצו לבני גנץ: "מנף את הקמפיין נגדך - לטובתך"

בחירות 2019: יועצת האסטרטגיה התקשורתית תמי שינקמן והיועץ האסטרטגי נסים דואק סיפרו הערב (ראשון) בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי, כיצד אירועים שונים במהלך מערכת הבחירות משפיעים על דעת הקהל ואיך לדעתם פוליטיקאים יכולים להתמודד איתם ביעילות. 

אירועים ביטחוניים שעולים לסדר היום במהלך מערכת הבחירות הם דבר שכיח. דוגמה מובהקת לכך היא הפיגוע שאירע הבוקר בשומרון, שבו נפל סמ"ר גל קיידאן, בן 19 מבאר שבע, ושני בני אדם נוספים נפצעו אנוש וקשה. שינקמן הסבירה כי אירועים כאלה "יכולים לעבוד לטובת כולם או לא לעבוד לטובת אף אחד - תלוי מה עושים איתם. בנימין נתניהו מאוד מנוסה, אז הוא מיד מסר את תגובתו. כחול לבן חיכו יותר מדי זמן, ואין הרבה זמן בקמפיינים, צריך להגיב הרבה יותר מהר".

על הסרטון שפרסמה מפלגת כחול לבן ובו ארבעת האישים הבכירים במפלגה בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי תוקפים את הליכוד, אמר דואק: "גם אם יבואו מאה רמטכ"לים שאף אחד מהם מעולם לא הוביל ולא ניהל קמפיין זה לא יעזור. בסוף, זה כמעט לא כוחות מול ביבי. היכולת של נתניהו לטווח אותם ולשגר אגרוף ועוד אגרוף לפנים שלהם, זה מה שהוציא אותם משיווי משקל".

היועצים האסטרטגיים תמי שינקמן ונסים דואק
 

היועצים האסטרטגים תמי שינקמן ונסים דואק (החדשות 13)

 

"זה ארבעה נגד אחד", המשיך דואק. "בקמפיינים אנחנו מחפשים את המסר האחד, הדבר שמצליח לצרוב את התודעה. אני נותן לסרטון ציון 'כמעט טוב', כי הסרטון מתגונן, הם לא מעבירים את הכדור למגרש שלו", הוסיף. שינקמן לעומתו, נתנה לסרטון "ציון נכשל". "אין להם אסטרטגיה, באסטרטגיה יש קהל מטרה. בבחירות קודמות למשל, נתניהו התמודד מול שמעון פרס והיה בטוח שפרס ינצח. אז הוא העביר מסר לפיו 'פרס יחלק את ירושלים'. הוא חזר על המסר כל כך הרבה פעמים עד שהוא נקלט. צריך לחזור על המסר כמה שיותר, והוא צריך להיות מועבר על ידי אדם אחד". 

מנגד, בתגובה לסרטון שפרסמה מפלגת הליכוד ובו מתקפה על בכירי כחול לבן, אמר דואק כי "הקמפיין של הליכוד כבר טען שגנץ השתתף באזכרה למחבלי החמאס, שהוא הטריד מינית ושהאיראנים עומדים מאחוריו. השאלה היא אם תהיה אמירה שתגרום לזעזוע בציבור, שהאנשים שמתלבטים בין הליכוד לכחול לבן יגידו - 'עד כאן, הגזמת'. זה עדיין לא קרה, אבל אנחנו עשויים לגלות שברגע מסוים אנשים ירגישו ככה". שינקמן טענה כי "גם הסרטון של הליכוד נכשל. הם צריכים לחזור למסר שהעבירו כל הזמן - 'ביבי או טיבי', זה מעביר את המסר הכי טוב".

על הטענה לפיה גורמים איראניים פרצו למכשיר הטלפון של גנץ, אמרה שינקמן: "זו עוד משוכה שהוא יצטרך לעבור, זה באמת לא רציני. הייתי אומרת לו - 'תדווח שהעניין הזה אחרי בדיקה של השב"כ. עדיף שתדווח על כך בעצמך מאשר שאחרים יספרו את זה עליך, חבל". דואק אמר: "גנץ צריך לקחת את הקמפיין נגדו ולמנף אותו לטובתו".