בדיקת הקופסה השחורה: דמיון בין מקרה המטוס האתיופי והאינדונזי

שר התחבורה האתיופי הודיע כי הממצאים העלו שהשתלשות האירועים ב-MAX-8 737 של חברת "אתיופיאן איירליינס" דומים לאלה שאירעו באוקטובר אשתקד למטוס "ליון אייר"

בווידאו: "נמצא דמיון בין התרסקות המטוס באתיופיה לזו שאירעה באינדונזיה"

התרסקות המטוס באתיופיה: שר התחבורה האתיופי דגמוויט מוגס אמר היום (ראשון) כי מבדיקת הקופסה השחורה עולה כי קיים "דמיון ברור" בין ההתרסקות הבואינג MAX-8 737 להתרסקות מטוס "ליון אייר" שאירעה באינדונזיה בחודש אוקטובר שעבר.

כזכור, ביום חמישי דווח כי החלטת ארה"ב לקרקע את כל מטוסי הבואינג 737 8-MAX התקבלה לאחר שהרשות הפדרלית האמריקנית מצאה קווי דמיון בין התרסקות המטוס באדיס אבבה בתחילת השבוע, לזו שהתרחשה באינדונזיה לפני כחצי שנה, כאשר מטוס בואינג 737, השייך לחברת "ליון אייר", התרסק כאמור, כאשר עשה את דרכו בטיסה פנימית מהבירה ג'קארטה לאי סומטרה - כך פורסם בכלי תקשורת אמריקניים. 

 

 

 

 

 

 

 ההרוגים בהתרסקות המטוס האתיופי
 

ההרוגים בהתרסקות המטוס האתיופי (רויטרס)

 

אתמול, דווח כי יצרנית המטוסים בואינג מתכננת לפרסם עדכון תוכנה למטוסים מדגם 737 MAX בתוך שבוע עד עשרה ימים - כך פורסם בסוכנות הידיעות "רויטרס" מפי גורמים המעורים בנושא. המהלך מגיע לאחר שמדינות רבות ברחבי העולם, בראשן ארצות הברית, החליטו לקרקע את כל המטוסים מדגם זה. 

במקביל, חברת התעופה האתיופית הודיעה כי בדיקות ה-DNA לזיהוי שרידי גופות 157 ההרוגים בהתרסקות המטוס עשויות להימשך עד חצי שנה. החברה הציעה למשפחות הנספים לקבור אדמה מאזור ההתרסקות עד שיושלם הליך הזיהוי. כמו כן, היום ייערך טקס אשכבה לקורבנות בקתדרלת השילוש הקדוש בבירה אדיס אבבה.

בשבוע שעבר הודיעו ברשות התעופה הפדרלית כי ייקחו כמה חודשים לפני שיושלמו תיקוני התוכנה בדגם שהושבת. בד בבד, בחברת בואינג הודיעו כי הם תומכים בקרקוע סוג המטוס שהתרסק, ובמקביל יפן ורוסיה הודיעו על איסור כניסת דגם המטוס למרחב האווירי שלה. נוסף לכך, הקופסה השחורה הובאה לפריז, צרפת, אך החקירה טרם התחילה. 

 חלק מן הריסות המטוס האתיופי
 

חלק מן הריסות המטוס האתיופי (רויטרס)

 

כזכור, באמצע השבוע שעבר הודיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי יחתום על צו חירום שיקרקע את כל מטוסי בואינג 737 MAX 8 ו-MAX 9. בהחלטתו עקף טראמפ את רשות התעופה הפדרלית שהתנגדה למהלך זה. ההחלטה של טראמפ הגיעה לאחר ביקורת קשה, גם מהקונגרס האמריקני, על כך שארצות הברית היא המדינה האחרונה במערב לקרקע את דגם המטוס שהתרסק. 

כאמור, מדינות וחברות תעופה רבות בעולם נקטו בצעדי זהירות מחשש לתאונה נוספת. חלקן השעו את השימוש בדגם המטוס וחלקן אף אסרו את כניסתו למרחב האווירי. הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה השעתה ביום שלישי את כל הטיסות והמליצה לכל מדינות אירופה לעשות כך. עוד באותו היום, הודיעו בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה על איסור כניסת המטוס למרחב האווירי שלהן, וכך עשו גם מדינות נוספות באירופה, כמו גם איחוד האמירויות הערביות, ניו זילנד, כווית, הודו, קנדה ואוסטרליה.

גם בישראל לא נותרו אדישים להתגייסות העולמית. בריאיון לחדשות 13 ביום רביעי הודיע שר התחבורה ישראל כץ כי ישראל תאסור את כניסת מטוסי בואינג 737 MAX 8 לשטחה האווירי, זאת בעקבות ההחלטה האמריקנית לקרקע את כל דגמי המטוס במדינה. "בדקתי עם רשויות התעופה מיד כשנודע על האסון, ואין לחברות הישראליות מטוסים כאלה", אמר כץ, "אבל בגלל הצעד האמריקני, אני אנחה את כל רשויות התעופה כאן שלא לאפשר כניסת מטוסים מהסוג הזה".