העליון פסל את מועמדות בן ארי - ואישר את ריצת כסיף ורע"מ-בל"ד

ביהמ"ש אימץ את המלצות היועמ"ש וקבע כי מועמד איחוד מפלגות הימין לא יוכל לרוץ לכנסת ה-21. בן ארי: "את כסיף שמטיף לרצוח את הילד החייל שלי מכשירים ואותי פוסלים"

בחירות 2019בית המשפט העליון פסל אתמול (ראשון) את ריצת מיכאל בן ארי לכנסת הקרובה, ואישר את מועמדות עופר כסיף ומפלגת רע"מ-בל"ד. בכך, הפך את החלטת ועדת הבחירות, שאישרה לפני כשבוע וחצי את ריצת מועמד איחוד מפלגות הימין, ופסלה את מועמד מפלגת חד"ש-תע"ל ואת מפלגת רע"מ-בל"ד. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, המליץ כזכור לפסול את בן ארי, ולאשר את מועמדת כסיף ורע"מ-בל"ד.

ההחלטה בעניין בן ארי התקבלה ברוב של שמונה שופטים, כאשר רק השופט נעם סולברג התנגד לה. גם ההחלטות בנוגע לכסיף ולרע"מ-בל"ד התקבלו ברוב של שמונה מול אחד, כאשר רק השופט דוד מינץ התנגד להן. 

במסיבת העיתונאים שקיימה מפלגת עוצמה יהודית לאחר ההחלטה, תקף בן ארי את החלטת בית המשפט, ואמר כי: "עופר כסיף מטיף לרצוח את הילד שלי, חייל בחברון. אותו מכשירים ואותי פוסלים. את תמר זנדברג שמתחברת עם מחבלים עם אבו מאזן, הדרך שלך קצרה והדרך שלנו היא דרך מנצחת. מנסים להכניס אותי לכלא. אלך לכלא בראש מורם". 

מח"כ סתיו שפיר, שהייתה בין מובילות העתירה לוועדת הבחירות נגד בן ארי הגיבה להחלטה: "‏בית המשפט קיבל הכרעה חשובה הערב בעתירה שהגשנו נגד הכהניסטים: מוכרחים להגן על הדמוקרטיה ועל חוסנה של החברה הישראלית מפני מי שמנסים לחרב אותה בשנאה, גזענות ואלימות. חברים, כשהמחנה הדמוקרטי מרים את ראשו - אנחנו מנצחים".


 

 
 
 
 איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בבית המשפט
 

איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בבית המשפט (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

ד"ר עופר כסיף מסר בתגובה להחלטה כי "אני שמח שנעשה צדק. כפי שהיועמ”ש כבר קבע קודם לכן, אין שום הצדקה לפסילתי ומדובר היה בניסיון פוליטי מביש של הכהניסטים בחסות נתניהו. על אף הניסיון לצמצם את המרחב הדמוקרטי ולהשתיק קולות התנגדות למשטר מפלה, אני אמשיך לדבר על סיום הכיבוש ולחתור לשלום ושוויון ביחד עם שותפיי ברשימה, ואמשיך להתנגד לשיח הגזעני והמסית".

עורכי הדין שייצגו בבג"ץ את העותרים הרב גלעד קריב ואורלי ארז לחובסקי מהתנועה הרפורמית, אמרו כי "בית המשפט העליון העביר מסר חשוב לפיו הסתה גזענית אינטנסיבית ומתמשכת אינה חלק ממרקם החיים הדמוקרטי במדינת ישראל. אין בלבנו ספק שבית המשפט, בדומה לגורמים שבקשו את פסילתו של מר בן ארי מלכתחילה, לא הקל ראש בחומרת ההחלטה ובמשמעותה, אולם לנוכח התשתית הראייתית הברורה והחד משמעית שהצגנו ביחס לפעילותו ומשנתו של מר בן ארי, כל החלטה אחרת היתה מרוקנת מתוכן את הוראות חוק יסוד הכנסת".

"פסיקת בג"ץ - בושה וחרפה. אנחנו נעצור את ההשתוללות האקטיביסטית של בג"ץ", נמסר מאיחוד מפלגות הימין בתגובה להחלטה. "זהו תיאטרון האבסורד בהתגלמותו, ותוצאה ידועה מראש של שופטים שטבעי יותר שיישבו בבית הדין של מרצ. עופר כסיף, טיבי וזועבי תומכי הטרור בפנים, אך בן ארי, יהודי ציוני שבניו משרתים בצה"ל, בחוץ. זהו ניתוק מוחלט מהעם".

מסיבת עיתונאים של עוצמה יהודית
 

מסיבת עיתונאים של עוצמה יהודית ( החדשות 13)

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי "עודכנתי שבג״ץ פסל את בן ארי ואני חושב שטוב שיש שופטים בירושלים". יו"ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, מסרה בתגובה להחלטה על בן ארי: "מי שמאמין בעליונות הגזע צריך להיות מאחורי סורג ובריח ולא בכנסת ישראל, וטוב שבית המשפט אמר את דברו באופן ברור". "הניסיון של ראש הממשלה להכניס את הכהניסטים הוא עוד חוליה בשרשרת הגזענית והאפלה שנוצרה כאן בשנים האחרונות, וטוב שיש את מרצ ששוב עמדה מולו". 

יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בירך על החלטת בג"ץ: "ברוך שפטרנו. מברך על החלטת בג"ץ שלא לאשר למיכאל בן ארי להתמודד ולהיבחר לכנסת בחסות נתניהו. נלחמנו על כך יחד עם ח"כ סתיו שפיר ושותפים נוספים והערב גם בג"ץ הכריע, אין מקום לגזענים, מסיתים וחשוכים בכנסת ישראל".

יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין אמר: "‫החלטת בג״ץ הערב היא טעות קשה והציבור כולו ישלם עליה ביוקר.‬ ‫לבל״ד, מפלגה השוללת את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית אין מקום בכנסת ישראל. למי שנותן לגיטימציה לפגיעה בחיילי צה״ל גם אין. ‬‫נמשיך להאבק בגורמים אנטי ציוניים פרובוקטיביים גם בכנסת ה21.". 

 איימן עידה, אחמד טיבי
 

איימן עודה, אחמד טיבי (עמוס בן גרשום/ לע"מ, רויטרס)

 

חבר הכנסת איימן עודה (חד"ש-תע"ל)אמר כי "הקול של עופר כסיף ימשיך להישמע על אפם וחמתם של הימין הקיצוני. עשה נכון בית המשפט שפסל רק את בן ארי, מה שמחזק את העובדה שוועדת הבחירות שהכשירה את הכהניסטים וניסתה לפסול את רשימות חד”ש-תע”ל ורע”מ-בל”ד היה ניסיון השתקה גזעני ובזוי של הימין, של מי שמפחד מקולות שמאתגרים את השיח המסית והאלים, של מי שמפחד משיתוף פעולה ערבי-יהודי, של מי שמפחד לאבד את השלטון עד כדי שהוא פורס שטיח אדום לכנסת לטרנספריסטים חשוכים תומכי תורת גזע ומעודדי הרג ואלימות".

ביום חמישי, בית המשפט העליון דן בערעור שהגישה התנועה הרפורמית בשם 12 חברי ועדת הבחירות, מרצ, סתיו שפיר ותג מאיר. נגד ההחלטה של ועדת הבחירות לאשר את התמודדותו בן ארי. במהלך הדיון התפתח עימות מילולי בין ח"כ בצלאל סמוטריץ' והנשיאה חיות. חיות ביקשה מסמוטריץ' להפסיק להעיר הערות ביניים, והאחרון התפרץ וענה לה "אני שמבקש שתכבדו את הכנסת. אנחנו מכבדים אתכם ואנחנו מייצגים את הריבון ואני מבקש שגברתי לא תזלזל בנו". הנשיאה חיות אמרה בתגובה: "אדוני לא יעיר פה הערות ולא יצעק פה. בכנסת יש קריאות ביניים וזה דבר מקובל ואצלנו זה לא נהוג".

 

בפתח הדיון, בן ארי טען כי "יש אווירת השתקה מאנשים שלא מהססים להיפגש עם סרסורים של מרצחים. תמר זנדברג מעודדת טרור כשהיא מתחבקת עם אבו מאזן. הם מבקשים להשתיק את הזעקה שאומרת יש מי שקם עליני להשמידנו. אנחנו לא נגד כל הערבים  אלו שנאמנים פה למדינה היהודית אנחנו נותנים להם את כל הזכויות האזרחיות".

ענר הלמן, נציג היועמ"ש, אמר בדיון: "כאשר רוצים ללמוד מהי הסתה לגזענות צריך להסתכל בסרטונים של בן ארי. הוא לא הכחיש את הציטוטים בוועדת הבחירות, היה שקט. דבריו ממש מתכבים עם הסיסמה 'אין ערבים אין פיגועים'". 

במהלך הדיון, השופטים פנו לעו"ד של בן ארי, יצחק בם, ואמרו: "האידיאולוגיה של בן ארי זה שמי שמזדהה עם התנועה הלאומית הערבית הוא אויב", אמרו השופטים בדיון, "ערביי ישראל מזדהים עם התנועה הערבית או לפחות 99% מהם. האם הוא נגד כל אוכלוסייה הערבית?". בם, בתגובה, טען כי "לבן ארי אין התנגדות לאדם שמזדהה עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי", ואילו אחד השופטים ענה: "אז 99% מהערבים הם אויבים? כי זו הלוגיקה". בם הסביר כי "מי שלא נאמן למדינת ישראל לא צריך להיות אזרח", בתגובה ענה השופט הנדל: "מה זו נאמנות? מי שלא עובר על החוק גם לא נאמן?".

מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות
 

מיכאל בן ארי ואיתמר גביר בדיון ועדת הבחירות (החדשות 13)

 

"אין שום הצדקה לפסילתי, ואני אמשיך להשמיע את קולי", אמר כסיף בתום הדיון. "ועדת הבחירות פעלה ממניעים פוליטיים גרידא. הניסיון המגוחך של הימין להשוות בין מי שתומך בטרנספר ומסית לגזענות לבין מי שמתנגד לכיבוש ודורש שלום הוא מקומם. אמשיך ביחד עם חבריי לרשימה להיאבק למען הדמוקרטיה והשוויון".

במהלך הדיון, אמרה נשיאת העליון אסתר חיות כי "כסיף לא התכחש לדברים שכתב בפייסבוק. הוא נתן הסבר ואמר שכתב את זה כאדם פרטי, וברגע שהתמודד בכנסת, מחק את הדברים. הוא כבר התייחס לזה".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, שהגיע לדיון, אמר לפני תחילתו: "לא ייתכן שבן אדם שאמר שמי שעולה להר הבית הוא כמו גרורות של סרטן ירוץ לכנסת".