הלוחם שנפל בפיגוע בשומרון: סמ"ר גל קיידאן מבאר שבע

קיידאן, חייל בתותחנים בן 19, נדקר למוות ע"י המחבל בצומת אריאל. הלווייתו תיערך מחר בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בעירו. "אבדה גדולה למשפחה ולחברים"

  • פורסם ב:
  • 17/03/2019 16:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 17/03/2019 19:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

הפיגוע בשומרון: סמ"ר גל קיידאן, לוחם תותחנים בגדוד 334 השייך לחטיבת "האש", בן 19 מבאר שבע, הוא החייל שנפל הבוקר (ראשון) בפיגוע שאירע בצומת אריאל, מדקירת המחבל. הלווייתו תיערך מחר בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בבאר שבע. כמו כן, הותר לפרסום כי גם הצעיר שנפצע קשה בצומת גיתי אבישר הוא חייל. תת אלוף ערן ניב, מפקד אוגדת איו"ש, הגיע לזירת הפיגוע על מנת לתחקר את מהלך האירוע. 

קיידאן, הבן השלישי לזוג הורים שעלו בשנות ה-70 לישראל מברית המועצות, היה תלמיד ומוזיקאי מחונן. הוא למד בתיכון בבאר שבע. קרוב משפחה ספד לו ואמר כי מדובר ב"אבדה גדולה למשפחה ולחברים".

חנה, שכנתו של קיידאן, ספדה לו: "גל היה ילד מקסים. טיפלתי בו כשהיה בן חמש, הייתי הבייביסיטר שלו. הוא היה ילד חכם, ואהב מאוד מוזיקה. הוא היה בחור שקט ומאוד אהב כלבים. זה קשה ולא נתפס. אביו מהנדס ואמו מרצה. מדובר במשפחה משכילה ואיכותית".

 
 
 
 סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל
 

סמ"ר גל קיידאן, החייל שנפל בפיגוע בצומת אריאל (דובר צה"ל)

 

אלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, הגיע לזירה וסיפר על שאירע: "היום בשעות הבוקר המאוחרות הגיע מחבל עם סכין לצומת אריאל ותוקף במפתיע שני חיילים שנמצאים במשימת הגנה על הצומת. כתוצאה מהתקיפה נפגע ונהרג אחד הלוחמים,
הלוחמים האחרים שהיו בצומת רדפו אחרי המחבל והצליחו לירות לעברו".


"לצערנו המחבל הצליח לברוח ודרך הבריחה שלו תוקף ופוצע אזרח, משתלט על הרכב ובורח לכיוון מערב, שם מצליח לירות בטרמפיאדה נוספת בחייל נוסף, ולפצוע אותו קשה", הוסיף פדן. "כוחות צה"ל מבצעים מרדף אחריו, כמו במקרים קודמים נמשיך ונרדוף את המחבלים, ביום ובלילה, וניגע אליהם בכל מקום שיסתתרו".

כאמור, קיידאן נהרג הבוקר, ושני בני אדם נפצעו אנוש וקשה, בהם חייל, בפיגוע שאירע בשני מוקדים שונים בשומרון. המחבל הגיע מאזור סלפית לצומת אריאל ודקר את קיידאן. לאחר מכן חטף המחבל את נשקו ונמלט לכיוון כיכר אריאל - שם, פתח בירי לעבר כלי רכב לבן ופגע ברב אחיעד אטינגר, בן 46. המפגע ירה לעבר רכב אדום, שבו ישב אזרח שניסה לירות לעברו - אך טרם ברור אם הצליח. בהמשך רץ המחבל לכיוון צפון, גנב רכב הונדה כחול ונסע לאזור צומת גיתי אבישר - שם ירה לעבר טרמפיאדה ופגע בחייל בן 19. המפגע המשיך לכפר בורוקין, נטש את הרכב בכניסה וברח. הפצועים הובהלו לבית החולים בילינסון, כשאחד מהם מורדם ומונשם.

בתוך כך, כוחות צה"ל ממשיכים בסריקות אחר המחבל. סוכנות הידיעות הפלסטינית "קודס" דיווחה כי כוחות צה"ל פשטו על הכפר "מרדה", ובמקביל ערוץ הטלוויזיה "פלסטין אל-יום" דיווח כי כוחות צה"ל עצרו מספר פלסטינים בבורוקין והחרימו מצלמות מעקב באיזור התעשייה במקום.

 מודעת האבל של החייל גל קיידאן ז"ל

מודעת האבל של החייל גל קיידאן ז"ל (החדשות 13)

 

אטינגר בן 46 ומתגורר בהתנחלות עלי. מהיישוב עלי נמסר: "היישוב עלי מתפללים לרפואתו של הרב אחיעד אטינגר שנפצע הבוקר בפיגוע בצומת אריאל. אנו מבקשים להתפלל לרפואתו – אחיעד בן כרמית. בשורות טובות". אטינגר הוא ראש ישיבת עוז ואמונה בתל אביב, תלמידיו ערכו תפילה לשלומו.

כוחות הביטחון מבצעים מרדף אחר המחבל באזור כפר בורוקין. פלסטינים דיווחו כי שמעו קולות ירי מעבר הכפר. סוכנות הידיעות הפלסטינית "צפא" דיווחה כי בעקבות הפיגוע כוחות רבים של צה"ל הגיעו לכפר, ואף סגרו את הכניסות לכפרים הסמוכים חארס, דיר אסתיא, מרדה וג'מאעין. כוחות הביטחון מעריכים כי מדובר במפגע בודד שהכיר את האזור ותכנן את הפיגוע מראש, בהשראת הפיגוע באזור התעשייה בברקן בחודש אוקטובר.

  רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל
 

רב אחיעד אטינגר שנפצע בפיגוע הירי באריאל ( נדב גולדשטיין/TPS)

 

ארגון חמאס בירך על הפיגוע ואמר כי האירוע בא בתגובה לסגירת מתחם התפילה באב א-רחמה שבהר הבית, שהיום בית משפט השלום האריך את תוקף צו הסגירה שלו ב-60 ימים נוספים, וכן להרחבת ההתנחלויות  והפקעת אדמות פלסטיניות. בהודעת חמאס נמסר כי ישראל לא תצליח לשבור את העם הפלסטיני ולא תמנע את המשך הג'יהאד וההתנגדות.

"אנחנו בעיצומו של מרדף אחר המפגעים בשני מוקדים באזור אריאל", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אני מחזק את ידיהם של חיילי צה"ל, השב"כ וכוחות הביטחון שרודפים אחר המפגעים. אני בטוח שהם ילכדו אותם ונמצה איתם את הדין כפי שעשינו בכל המקרים האחרונים".

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר: "הטרור לא ירפה את ידינו. לא נחדול ממאבקנו העיקש בו, ונגדע את ידי הרוצחים המתועבים. בשעה קשה זו אני מחזק את משפחות הפצועים בביה"ח בלינסון. אני מבקש לחזק גם את הצוותים הרפואיים על עבודתם המסורה ואת כוחות הביטחון הדולקים אחר המחבל ומסייעיו. אין לי ספק כי נשיגם ונמצה איתם את הדין".