דיווח: חמאס ביצעה גיוס כללי - כדי להתמודד עם ההפגנות ברצועה

לפי "א-שרק אל-אווסט" ארגון הטרור ישתמש בזרוע הצבאית שלו כדי לנסות ולבלום את ההפגנות של תושבי עזה נגדו ונגד יוקר המחייה, ולסיים אותן בכל מחיר

חמאס ביצעה גיוס כללי של כל מנגוני הביטחון שלה, כולל הזרוע הצבאית של האירגון, גדודי עז א-דין אל-קסאם, כדי שיתעמתו עם המפגינים ברצועת עזה - כך דווח הבוקר (ראשון) בעיתון "א-שרק אל-אווסט" מפי מקורות.

בדיווח ציינו המקורות כי חמאס מרגישה בפעם הראשונה איום על שלטונה וכי חמאס החליטה לדכא את ההפגנות ולסיים אותן בכל מחיר.

דובר חמאס, חאזם קאסם, צייץ בטוויטר כי העם הפלסטיני באמצעות הפגנות צעדות השיבה ביסס את זכויותיו הלאומיות, את עקרונות הסוגייה הפלסטינית ואת זכותו לחיות בחופש ובכבוד. עוד כתב קאסם כי בכל השיחות והפגישות של חמאס עם המשלחות ועם המתווכים – הם תמיד הניחו על השולחן את הדרישות ואת הזכויות של הפלסטינים וכי חמאס נלחמת בכל הדרכים על מנת להשיג את זכויות העם הפלסטיני.

אתמול הצית את עצמו תושב ג׳באליה בן 32 לאחר שמנגנוני הביטחון של חמאס היכו אותו ושברו את הבסטה שלו, כיוון שחשדו כי השתתף במחאה נגד יוקר המחיה, כך על פי דיווחים פלסטיניים. הוא הובהל לבית החולים כשמצבו בינוני. במקביל, התקיימו היום בעידוד חמאס הפגנות נגד אבו מאזן והרשות הפלסטינית בכמה מוקדים ברצועת עזה.

 מנגנוני הביטחון של חמאס (אילוסטרציה)
 

מנגנוני הביטחון של חמאס (אילוסטרציה) ( סוכנות הידיעות שיאהב)

 

על פי דיווח באתר החדשות הפלסטיני "אל-קודס.קום" חמושים בלבוש אזרחי התערבבו עם מפגינים באיזור ח'אן יונס ואז עצרו והיכו חלק מהם. סוכנות הידיעות הפלסטינית צפא דיווחה כי מפגינים נגד יוקר המחיה הפגינו במחנה הפליטים א-שאטא' ובמחנה הפליטים אל-בריג' שבמרכז רצועת עזה, בדרישה להסיר את המיסים שהוטלו על מוצרים וסחורות. בד בבד, בכירי פלגים פלסטינים בעזה, שאינם משתייכים לחמאס או לג'יהאד, קראו לאפשר את קיום ההפגנות ולשחרר מיד את העצורים. 

גם אתמול, דובר חמאס, חאזם קאסם, התייחס בחשבון הטוויטר שלו להפגנות: "האפשרות לחיים בכבוד לפלסטינים היא בראש סדר העדיפויות של חמאס ובשביל זה אנחנו נלחמים. חופש עבור העם הפלסטיני הוא המטרה העיקרית".

בימים האחרונים התקיימו הפגנות ברצועת עזה נגד העלאת מחירים, המצב הכלכלי הקשה ויוקר המחיה. ההפגנות, שהתקיימו בעיקר בג'באליה ודיר אל-בלח, דוכאו בכוח בידי מגנוני הביטחון של חמאס, וכמה מפגינים אף נעצרו ועונו. על פי הדיווחים, בדיר אל-בלח הורגשה נוכחות מוגברת של כוחות הביטחון של חמאס, זאת על מנת למנוע יציאה של מפגינים לרחובות. 

שלשום דיווחה הטלוויזיה הפלסטינית כי פעילי חמאס מבצעים ירי לכיוון מפגינים שהתאספו בדיר אל-בלח וחאן יונס שבדרום הרצועה, כהמשך להפגנות נגד שלטון חמאס.