לפני ואחרי: כך נראים יעדי חמאס שצה"ל הפציץ עקב הירי לגוש דן

דובר צה"ל פרסם תיעוד הממחיש את ההרס במטה הגדה של הארגון הנמצא בשכונת רימל, שבו רוכזו פעילויות הכוונת פעילים ובניית תשתיות, ובמוצב צבאי של כוח חמאס ימי • צפו

בווידאו: צה"ל תקף כמאה מטרות חמאס בעזה

המתיחות בדרום: צה"ל פרסם הבוקר (ראשון) תיעוד ממטה הגדה של חמאס בשכונת רימל שבעזה וכן של מוצבים המשמשים כוחות ימיים של הארגון, הממחיש את ההרס שהתרחש במתחמים, בשל תקיפת חיל האוויר בליל שישי, בשל ירי הרקטות לעבר גוש דן.

במטה הגדה מתבצעת פעילות בקשורה להכוונת פעילי טרור של חמאס באיו"ש, וכן בניית תשתיות טרור והעברות כספים ומענה לוגיסטי הנועדו לביצוע פיגועים בישראל. במתחמים המשמשים את הכוחות הימיים, הוחזקו תשתיות, והם יועדו גם עבור ייצור אמצעי לחימה. כך פי דובר צה"ל.

 
 
 
  במטה הגדה של חמאס לפני ההפצצה ואחריה

במטה הגדה של חמאס לפני ההפצצה ואחריה (דובר צה"ל)

 

ביום שישי, שרידי רקטת ה-M-75 שנורתה מרצועת עזה לעבר גוש דן, אותרה בשטח פתוח בחולון. חבלני משטרה הגיעו למקום ונטרלו את שאריות הרקטה. בצה"ל ובמערכת הביטחון העריכו הבוקר כי הירי שבוצע על ידי חמאס – מקורו בטעות. עם זאת, הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה". בשל המתיחות, מערכות כיפת ברזל נוספות נפרסו ברחבי הארץ. 

כאמור, בליל שישי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי לעבר גוש דן ויישובי הדרום, כך הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. בשעות הבוקר של יום שישי זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות.

לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.

 מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בשל הירי לגוש דן

מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בשל הירי לגוש דן (דובר צה"ל)

 

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת ריבל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

בנוסף תקף צה"ל מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדום רצועת עזה, וכן מספר מוצבים ותשתיות של ארגון הטרור. במהלך הלילה והבוקר נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה ובשדרות. לא זוהו נפילות בשטח ישראל, כיפת ברזל יירטה חלק מהשיגורים. מעט אחרי השעה 7:00 נשמעה אזעקה בשדרות, דובר צה"ל מסר כי זוהו ארבעה שיגורים לעבר העיר, כיפת ברזל יירטה שלושה מהם.

התגובה לירי התקבלה לאחר התייעצות מיוחדת בקריה בתל אביב שנמשכה כמה שעות, בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, וראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים נוספים. 

 מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בשל הירי לגוש דן

מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בשל הירי לגוש דן (דובר צה"ל)