היום: העליון יכריע בדבר ריצת בן ארי, כסיף ורע"מ-בל"ד לכנסת

בית המשפט ידון בערעורים על החלטות ועדת הבחירות, שאישרה את ריצת מועמד איחוד מפלגות הימין, אך פסלה את איש חד"ש-תע"ל ואת המפלגה שבראשותו של מטאנס שחאדה

בחירות 2019בית המשפט העליון ידון היום (ראשון) בדבר ריצת מיכאל בן ארי, עופר כסיף ומפלגת רע"מ-בל"ד לכנסת, ויכריע אם לאשר או לפסול את מועמדותם. זאת, לאחר שוועדת הבחירות אישרה לפני כשבוע וחצי את ריצת מועמד איחוד מפלגות הימין, ופסלה את מועמד מפלגת חד"ש-תע"ל ואת מפלגת רע"מ-בל"ד. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, המליץ כזכור לפסול את בן ארי, ולאשר את מועמדת כסיף ורע"מ-בל"ד.

 
 
 
מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר בדיון ועדת הבחירות
 

מיכאל בן ארי ואיתמר גביר בדיון ועדת הבחירות (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

ביום חמישי, בית המשפט העליון דן בערעור שהגישה מפלגת מרצ נגד ההחלטה של ועדת הבחירות לאשר את התמודדותו בן ארי. במהלך הדיון התפתח עימות מילולי בין ח"כ בצלאל סמוטריץ' והנשיאה חיות. חיות ביקשה מסמוטריץ' להפסיק להעיר הערות ביניים, והאחרון התפרץ וענה לה "אני שמבקש שתכבדו את הכנסת. אנחנו מכבדים אתכם ואנחנו מייצגים את הריבון ואני מבקש שגברתי לא תזלזל בנו". הנשיאה חיות אמרה בתגובה: "אדוני לא יעיר פה הערות ולא יצעק פה. בכנסת יש קריאות ביניים וזה דבר מקובל ואצלנו זה לא נהוג".

בפתח הדיון, בן ארי טען כי "יש אווירת השתקה מאנשים שלא מהססים להיפגש עם סרסורים של מרצחים. תמר זנדברג מעודדת טרור כשהיא מתחבקת עם אבו מאזן. הם מבקשים להשתיק את הזעקה שאומרת יש מי שקם עליני להשמידנו. אנחנו לא נגד כל הערבים  אלו שנאמנים פה למדינה היהודית אנחנו נותנים להם את כל הזכויות האזרחיות".

ענר הלמן, נציג היועמ"ש, אמר בדיון: "כאשר רוצים ללמוד מהי הסתה לגזענות צריך להסתכל בסרטונים של בן ארי. הוא לא הכחיש את הציטוטים בוועדת הבחירות, היה שקט. דבריו ממש מתכבים עם הסיסמה 'אין ערבים אין פיגועים'". 

 

במהלך הדיון, השופטים פנו לעו"ד של בן ארי, יצחק בם, ואמרו: "האידיאולוגיה של בן ארי זה שמי שמזדהה עם התנועה הלאומית הערבית הוא אויב", אמרו השופטים בדיון, "ערביי ישראל מזדהים עם התנועה הערבית או לפחות 99% מהם. האם הוא נגד כל אוכלוסייה הערבית?". בם, בתגובה, טען כי "לבן ארי אין התנגדות לאדם שמזדהה עם מדינת ישראל כמדינת העם היהודי", ואילו אחד השופטים ענה: "אז 99% מהערבים הם אויבים? כי זו הלוגיקה". בם הסביר כי "מי שלא נאמן למדינת ישראל לא צריך להיות אזרח", בתגובה ענה השופט הנדל: "מה זו נאמנות? מי שלא עובר על החוק גם לא נאמן?".

יום קודם לכן, בית המשפט העליון דן בהחלטה לפסול את מועמדות כסיף  ורע"מ-בל"ד לכנסת. על פי ההערכות, ההרכב המורחב של תשעה שופטים עשוי לאשר את ריצת כסיף, שנמצא במקום החמישי ברשימת חד"ש-תע"ל. 

"אין שום הצדקה לפסילתי, ואני אמשיך להשמיע את קולי", אמר כסיף בתום הדיון. "ועדת הבחירות פעלה ממניעים פוליטיים גרידא. הניסיון המגוחך של הימין להשוות בין מי שתומך בטרנספר ומסית לגזענות לבין מי שמתנגד לכיבוש ודורש שלום הוא מקומם. אמשיך ביחד עם חבריי לרשימה להיאבק למען הדמוקרטיה והשוויון".

 איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בבית המשפט
 

איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי בבית המשפט (חדשות 13)

 

במהלך הדיון, אמרה נשיאת העליון אסתר חיות כי "כסיף לא התכחש לדברים שכתב בפייסבוק. הוא נתן הסבר ואמר שכתב את זה כאדם פרטי, וברגע שהתמודד בכנסת, מחק את הדברים. הוא כבר התייחס לזה".

חבר הכנסת אביגדור ליברמן, שהגיע לדיון, אמר לפני תחילתו: "לא ייתכן שבן אדם שאמר שמי שעולה להר הבית הוא כמו גרורות של סרטן ירוץ לכנסת".