אנטי אנטי-אייג'ינג: הדוגמניות שיצאו למאבק בתעשיית הבוטוקס

טיפולי ההזרקות הפכו לשגרה תלת-חודשית עבור מיליוני נשים, אך יש גם כאלו שהחליטו לשאת את קמטיהן בגאווה: "אם נפסיק להיכנע לדיכוי שמופעל עלינו - אולי יחול שינוי"

אפשר להכריז על סופו של עידן: הטרנד החדש בעולם היופי הוא לא פחות מתנועת מחאה: אנטי אנטי-אייג׳ינג. עוד ועוד נשים כבר לא מתביישות להרים את הראש, למרות קמטי הצוואר שמתחתיו. "אני אוהבת את עצמי הרבה יותר היום ממה שאהבתי פעם. לנשים יפות נורא קשה להזדקן. ההגדרה העצמית שלהן, תעודת הזהות שלהן תמיד הייתה החיצוניות, בעצם", סיפרה סמדר גנזי, דוגמנית לשעבר.

בשנות השמונים היא היתה דוגמנית עסוקה עם לוח זמנים צפוף ויומן צילומים עמוס, אבל 20 שנה אחרי שירדה מהמסלול התחילו להגיע הצעות עבודה מסוג אחר. "אמרו לי - תזריקי בוטוקס תמורת פרסום, הציעו לי פיסול פנים בחינם", סיפרה גנזי.

"כל אישה מוקפת בנשים שעוסקות בתחומי ביוטי, הן מציעות לך לתקן קצת, לסדר", אמרה.

"'את יודעת חבל, את יפה, את יכולה להיות עוד יותר יפה'. בהתחלה לא הבנתי מה לא בסדר בי", צחקה גנזי, אבל שטיפת המוח הזאת הצליחה לפחות לרגע אחד לחדור לה מתחת לעור. "הזרקתי פעמיים. נראיתי נורא! מה אני צריכה את זה? זו לא הייתי אני", הודתה גנזי. 

סמדר גנזי
 

סמדר גנזי ( החדשות 13)

 

קמרון דיאז, קורטני קוקס, הלן מירן, דיאן קיטון, מריל סטריפ, ג'וליאן מור, קייט בלאנשט וג'וליה רוברטס כבר החלו לשאת את קמטי הגיל שלהן בגאווה ולהגיד לא למזרק. גם אם קשה להאמין להן, הוליווד היא קודם כל כלי שיווקי יעיל, ומשם הדרך של ה״פרו-אייג׳ינג״ לשאר העולם, היתה קצרה. 

לפעמים נדמה שהוא היה כאן תמיד, אבל רק ב-2002 אישר מנהל התרופות האמריקני בפעם הראשונה את השימוש בבוטוקס. פחות משני עשורים עברו ומדובר בטיפול הקוסמטי הפופולרי בעולם, עם עלייה של 800% בשימוש בו בעשור האחרון. על פי הערכות כ-250,000 טיפולי בוטוקס נעשים מדי שנה רק בישראל, וזה מבלי להחשיב את השוק הפיראטי המשגשג. 

הבוטוקס הפך לשגרה תלת-חודשית של מיליוני נשים, שרבות מהן מתגאות בו ורבות אחרות רואות בו את הדור הבא של המחוך, החזייה והסטילטו ממשפחת האמצעים לדיכוי נשים. "אם כולנו נפסיק להיכנע לדיכוי שמדכאים אותנו, אז אולי יחול איזה שינוי", טענה גנזי. 

 חני פרי
 

חני פרי (החדשות 13)

 

חני פרי, אף היא דוגמנית עבר, לא מסכימה עם הטענה של גנזי. "אני לא קורבן של אף אחד. אני עושה את זה כי אני רוצה להיראות טוב. אני בעד תחזוקה. לא בא לי על קמטים, למה אני צריכה ללכת עם קמטים, מה קרה?".