הטבח בניו זילנד: "בין ההרוגים - שישה פלסטינים"

על פי משרד החוץ הפלסטיני, בפשע השנאה נרצח גם עטא עליאן, שוער קבוצת הקטרגל של ניו זילנד. אביו מוחמד נפצע קשה. האב ובנו היו ממייסדי מסגד א-נור שבו אירע הטבח

משרד החוץ הפלסטיני הודיע אמש (שבת) כי בפשע השנאה בעיר קרייסטצ'רץ', ניו זילנד, נרצחו שישה פלסטינים ונפצעו שישה נוספים. בין ההרוגים מוחמד עטא עליאן, שוער בנבחרת הקטרגל של ניו זילנד ובמקור תושב אבו דיס, מזרחית לירושלים. אביו מוחמד, נפצע באורח קשה. האב ובנו היו ממייסדי מסגד א-נור, שמתפלליו הותקפו אתמול, והיו גם בעלי אזרחות ירדנית. עצרות הזדהות עם הרוגי הטבח התקיימו היום ברחבי הארץ, בין השאר בטמרה, נצרת, כפר כנא וטורעאן.

מוקדם יותר אתמול הואשם ברנטון טרנט, אזרח אוסטרליה בן 28, ברצח של 49 מתפללים במסגדים בעיר קרייסטצ'רץ ופציעתם על עשרות נוספים. הוא הובא לבית המשפט המחוזי בעיר כשהוא אזוק וסירב לדבר. הוא צפוי לחזור לבית המשפט בחמישה באפריל ולעמוד בפני אישומים נוספים. ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הוסיפה כי טרנט תכנן להמשיך את המתקפה הרצחנית, אך נעצר ע"י המשטרה המקומית, לפני שהספיק לסיים אותה.

תריסר בתי חולים קלטו את עשרות הפצועים מהטבח. חלק מהנפגעים עם חשש ממשי לחייהם. "לפצועים יש פגיעות משמעותיות ולרובם תידרש תקופה ארוכה של שיקום", סיפר גרג רוברטסון, כירורג בכיר באחד מהמוסדות הרפואיים בעיר. במקביל, עשרות אנשים הניחו פרחים בסמוך לשני המסגדים בעיר.

 
 
 
מוחמד ועטא עליאן, נהרגו בניו זילנד
 

מוחמד ועטא עליאן, נהרגו בניו זילנד (החדשות 13)

 

רוב הקורבנות באירוע הירי הרצחני הם מהגרים או פליטים ממדינות כמו פקיסטאן, הודו, מלזיה, אינדונזיה, טורקיה, סומליה ואפגניסטן. המוסלמים מהווים רק מעל 1% מאוכלוסיית ניו זילנד. "אני לא בטוח שאדע איך להתמודד עם זה. הניסיון למחול על אירוע מתועב כזה ייקח זמן רב", אמר עומאר נבי, שאביו, יליד אפגניסטאן שהגיע לניו זילנד לפני ארבעה עשורים, נורה למוות בטבח.

ראש הממשלה ארדרן אמרה כי לטרנט היה רישיון לשאת נשק, וכי הוא השתמש בחמישה כלי נשק, בהם שני רובי ציד ושני נשקים חצי אוטומטיים. "חוקי הנשק שלנו ישתנו", הוסיפה. בעבר ניסתה ניו זילנד להחמיר את חוקי הנשק, אך לובי תעשיית הנשק במדינה בלם זאת והותיר כמיליון וחצי נשקים בקרב אוכלוסייה של חמישה מיליון בני אדם.

 עצרות הזדהות עם הרוגי הטבח בניו זילנד
 

עצרות הזדהות עם הרוגי הטבח בניו זילנד (החדשות 13)

 


כאמור, לפחות 49 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו בירי שאירע ביום חמישי בשני מסגדים בעיר בניו זילנד. נוסף על טרנטון נעצרו עוד שלושה חשודים נוספים, שני גברים ואישה, שכולם צפויים להיות מואשמים ברצח. 

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בפייסבוק. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות לבנה.

מתפלל שהיה באחד המסגדים סיפר לתקשורת המקומית על רגעי האימה. "שמעתי שלוש יריות מהירות, ואז היו עשר שניות הפסקה וזה חזר. זה בוודאות היה ירי אוטומטי, אף אדם לא מסוגל ללחוץ על ההדק כל כך מהר". "מיד אחר כך אנשים התחילו להימלט החוצה, חלקם מכוסים בדם", הוסיף.

ניצול אחר סיפר כי "חיכיתי והתפללתי, זה מה שנותר לי לעשות. התוקף הגיע לצד שהייתי בו, ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים וירה גם בו. שמעתי את אחת המתפללות מתה". לפי עדי ראייה נוספים באחת מזירות הטבח, המפגע ירה בכמה אנשים מחוץ למסגד, ואז נכנס פנימה והחל לראות ללא הבחנה. "ראיתי אנשים מתים לפניי, זחלתי כדי להימלט. הכדורים פגעו בקירות סביבי", סיפר אחד מהעדים.