רדף אחרי הרוצח והסיח את דעתו: הגיבור של הטבח בניו זילנד

עבדול עזיז, שניצל מאירוע הירי בקרייסטצ'רץ', סיפר שעזב את משפחתו כדי להתעמת עם היורה: "אם לא אני, מישהו אחר היה עושה את זה. משמעות האנושיות היא לעזור לאדם אחר"

הטבח בניו זילנד: עבדול עזיז, בן 48, אחד הניצולים מפיגוע השנאה בשני מסגדים בעיר קרייסטצ'רץ', הוכתר היום (שבת) כגיבור, לאחר שסיפר כיצד שמע את יריות הרובה בעת תפילת השישי, עזב את משפחתו ורץ החוצה כדי להתעמת עם התוקף במגרש המכוניות. "הילדים שלי אמרו לי, 'בבקשה תחזור פנימה' אבל אמרתי להם שייכנסו הם, אני אהיה בסדר", סיפר.

לטיף אלאבי, אימאם אחד המסגדים, אמר כי "עזיז רדף אחריו, ולכן ניצלנו. אם לא הוא, הרוצח היה מצליח להיכנס למסגד, וכולנו היינו קרוב לוודאי מתים". אך עזיז מכחיש את היותו גיבור, וטוען כי "אם לא אני, מישהו אחר היה עושה את אותו הדבר. זו המשמעות של אנושיות, לעזור לאדם אחר".

עזיז הרים בתחילה קורא כרטיסי אשראי שהיה מונח לידו כדי להשתמש בו כנשק. רק אז הבחין בגופותיהם של שני אנשים שהיו מוטלות בשביל סמוך. לאחר מכן ראה את היורה מתקדם לכיוון מכוניתו כדי להחליף רובה, בזמן שהוא מכוון לעבר עזיז את הנשק שהחזיק בידו באותם הרגעים.

 
 
 
אירועי הטבח במסגדים בניו זילנד
 

אירועי הטבח במסגדים בניו זילנד ( טוויטר)

 

אחרי שהחליף את הרובה, החל הרוצח לירות לכיוון עזיז, שהצליח להתחמק מהירי לעברו כשהתחבא מאחורי מכוניות. עזיז הצליח להרים את רובה הציד שהותיר מאחוריו התוקף, והחל לרדוף אחריו כשהוא אוחז בנשק בידו. "צרחתי לכיוונו 'בוא לפה אני כאן, בוא אני כאן'. ניסיתי לגרום לו להתמקד בי. לא רציתי שהוא ייכנס לתוך המסגד", סיפר עזיז, והוסיף, "החזקתי את הרובה ביד שלי. ואז ראיתי אותו מפיל את הנשק שלו, הוא נמלט ורדפתי אחריו".

לרוע המזל, הנשק שהחזיק בידו עזיז היה ריק מקליעים. לכן, כשראה את היורה נכנס למכוניתו, השליך עזיז לעברו את הרובה "כמו חץ" כך שניפץ את שמשת המכונית. "הוא היה בהלם. קילל אותי ואז נסע משם", סיפר עזיז, שרדף אחרי הרוצח במורד הרחוב, עד שלרוע המזל הצליח להתחמק.

ברנטון טרנט, אזרח אוסטרליה בן 28, הואשם הלילה ברצח של 49 מתפללים במסגדים בעיר קרייסטצ'רץ ופציעתם על עשרות נוספים. הוא הובא לבית המשפט המחוזי בעיר כשהוא אזוק וסירב לדבר. הוא צפוי לחזור לבית המשפט בחמישה באפריל ולעמוד בפני אישומים נוספים. ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הוסיפה כי טרנט תכנן להמשיך את המתקפה הרצחנית, אך נעצר ע"י המשטרה המקומית, לפני שהספיק לסיים אותה.

 ילד מניח פרחים במסגד בניו זילנד
 

ילד מניח פרחים במסגד בניו זילנד ( רויטרס)

 

תריסר בתי חולים קלטו את עשרות הפצועים מהטבח. חלק מהנפגעים עם חשש ממשי לחייהם. "לפצועים יש פגיעות משמעותיות ולרובם תידרש תקופה ארוכה של שיקום", סיפר גרג רוברטסון, כירורג בכיר באחד מהמוסדות הרפואיים בעיר. במקביל, עשרות אנשים הניחו פרחים בסמוך לשני המסגדים בעיר.

רוב הקורבנות באירוע הירי הרצחני הם מהגרים או פליטים ממדינות כמו פקיסטאן, הודו, מלזיה, אינדונזיה, טורקיה, סומליה ואפגניסטן. המוסלמים מהווים רק מעל 1% מאוכלוסיית ניו זילנד. "אני לא בטוח שאדע איך להתמודד עם זה. הניסיון למחול על אירוע מתועב כזה ייקח זמן רב", אמר עומאר נבי, שאביו, יליד אפגניסטאן שהגיע לניו זילנד לפני ארבעה עשורים, נורה למוות בטבח.

ראש הממשלה ארדרן אמרה כי לטרנט היה רישיון לשאת נשק, וכי הוא השתמש בחמישה כלי נשק, בהם שני רובי ציד ושני נשקים חצי אוטומטיים. "חוקי הנשק שלנו ישתנו", הוסיפה. בעבר ניסתה ניו זילנד להחמיר את חוקי הנשק, אך לובי תעשיית הנשק במדינה בלם זאת והותיר כמיליון וחצי נשקים בקרב אוכלוסייה של חמישה מיליון בני אדם.

 מתאבלים בניו זילנד
 

מתאבלים בניו זילנד (רויטרס)

 

כאמור, לפחות 49 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו בירי שאירע ביום חמישי בשני מסגדים בעיר בניו זילנד. נוסף על טרנטון נעצרו עוד שלושה חשודים נוספים, שני גברים ואישה, שכולם צפויים להיות מואשמים ברצח. 

טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בפייסבוק. לא ברור עדיין מה המניע, אולם נבדק קשר לארגונים גזעניים השייכים לזרם ה"עליונות הלבנה". על פי דיווחים בכלי תקשורת מקומיים, טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות לבנה.

מתפלל שהיה באחד המסגדים סיפר לתקשורת המקומית על רגעי האימה. "שמעתי שלוש יריות מהירות, ואז היו עשר שניות הפסקה וזה חזר. זה בוודאות היה ירי אוטומטי, אף אדם לא מסוגל ללחוץ על ההדק כל כך מהר". "מיד אחר כך אנשים התחילו להימלט החוצה, חלקם מכוסים בדם", הוסיף.

ניצול אחר סיפר כי "חיכיתי והתפללתי, זה מה שנותר לי לעשות. התוקף הגיע לצד שהייתי בו, ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים וירה גם בו. שמעתי את אחת המתפללות מתה". לפי עדי ראייה נוספים באחת מזירות הטבח, המפגע ירה בכמה אנשים מחוץ למסגד, ואז נכנס פנימה והחל לראות ללא הבחנה. "ראיתי אנשים מתים לפניי, זחלתי כדי להימלט. הכדורים פגעו בקירות סביבי", סיפר אחד מהעדים.