האלימות במחאת האפודים הצהובים בפריז מסלימה; עשרות נעצרו

לרגל ציון ארבעה חודשים להפגנות נגד המדיניות הכלכלית של מקרון, המוחים נקטו בצעדים קיצוניים לעומת השבועות הקודמים: בין היתר, שדדו חנויות וניפצו חלונות של מסעדה

(בווידאו: מחאת האפודים הצהובים - ארכיון)

עשרות בני אדם נעצרו היום (שבת) במהלך מחאת האפודים הצהובים בפריז, שנערכת זה השבוע ה-18 ברציפות. המשטרה ירתה גז מדמיע לעבר המפגינים, שזרקו אבנים לעבר כוחות הביטחון. נוסף לכך, המוחים ניפצו חלונות של מסעדה יוקרתית בשרות האליזה, ושדדו כמה חנויות. שר הפנים הצרפתי דיווח כי כ-8,000 בני אדם השתתפו במחאות, בהם 1,500 אלימים במיוחד, שהגיעו למקום בכוונה תחילה ליצור הרס ברחובות. בין היתר, אם ובנה חולצו על ידי מכבי האש, לאחר שחלק מהבניין שבו הם מתגוררים הוצת כחלק מההפגנות.

 מחאת האפודים הצהובים בפריז
 

מחאת האפודים הצהובים בפריז (רויטרס)

 

ההפגנות, כאמור, מתקיימות מזה ארבעה חודשים, במחאה על מדיניותו הכלכלית של נשיא המדינה מקרון, אך על פי דיווחים בתקשורת המקומית, רמת האלימות בהפגנה היום הייתה גבוהה מזו שנצפתה בשבועות האחרונים. זאת, כיוון שהמפגינים ציינו ארבעה חודשים לתחילת המחאה, וכן מכיוון שלאחר כמה שבועות של נוכחות דלילה, המארגנים הכריזו שההפגנה היום תהיה "הפגנת האולטימטום" – כלומר, איום לחזור לאלימות במידה שמקרון לא ינקוט בצעדים נוספים.

גילויי אנטישמיות במחאות "האפודים הצהובים"

מספר התקריות האנטישמיות שמתלוות למחאת האפודים הצהובים בצרפת הולך וגדל בשבועות האחרונים. סקר שבוצע בחודש שעבר על ידי מכון סקרים צרפתי גילה שמחצית מהמפגינים במחאת האפודים הצהובים מאמינים בתאוריות על קונספירציה ציונית עולמית ובכך שאליטות מעודדות הגירה במטרה להחליף את האוכלוסייה האירופית.

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר בסוף השבוע שההתנהגות האנטישמית היא בלתי נסבלת ומהווה שלילה מוחלטת של כל מה שטוב בצרפת.

לפני כחודש הותקף לאור יום פילוסוף צרפתי יהודי מוכר בשם אלן פינקלקראוט, כשנקלע לאחת ההפגנות בפריז. המפגינים קראו לעברו קריאות אנטישמיות וקללות כמו "יהודי מסריח" ו"ציוני מטונף". בשלב מסוים הוא הוקף שוטרים והצליח להתרחק מההמון.