הנגבי: "לא חושב שהירי לגוש דן היה טעות"; כהן: "ההרתעה נעלמה"

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הירי לגוש דן ותגובת צה"ל. ח"כ קיש: "נתניהו מטפל בנושא הביטחוני כאילו אין בחירות". יחימוביץ': "הקריאות להסלמה - שגיאה קשה"

  • פורסם ב:
  • 16/03/2019 13:35
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/03/2019 17:19
  • |
  • כתבים:
  • ספי עובדיה

יממה וחצי לאחר הירי החריג לעבר גוש דן המערכת הפוליטית סוערת נוכח התגובה של צה"ל והטענה במערכת הביטחון וברצועת עזה כי חמאס לא תכנן את הירי. הפוליטיקאים שהשתתפו הבוקר (שבת) באירועי שבתרבות התייחסו לנושא, כשברקע הבחירות, הדיון סביב מידת התגובה הצבאית הפכו במהרה לוויכוחים סוערים בנוגע למדיניות ממשלת נתניהו ולאלטנרטיבה השלטונית שניצבת ממול.


ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) הצהיר כי "לא קיבלנו את ההסברים על טעות. אנחנו לא מבינים איך רקטות יכולות לעוף מעזה לתל אביב בטעות, אבל בכל מקרה על טעויות משלמים". ח"כ יואב קיש (הליכוד) הגן על החלטתו של נתניהו להגיב באופן מידתי: "בחמאס חוששים מאוד מהחלטה של ישראל לפגוע בהם - ההרתעה קיימת ב-100 אחוזים". לדבריו, "רה"מ מטפל בנושא הביטחוני כאילו אין בחירות ואם צריך עוד לפני הבחירות נשטח את עזה. חמאס חושש שישראל תיכנס לעימות מולו, הוא לא ישרוד את זה - וזה ברור לו". קיש, שאמר את הדברים באירוע שבתרבות בפתח תקווה, הוסיף: "חמאס מנסה ללכת על השוליים אבל אם הוא יחצה אותם - נתנהל כאילו אין בחירות, יש סיכוי שנפעל בעזה בצורה משמעותית גם לפני הבחירות".

 
 
 
 יואב קיש בשבת תרבות
 

יואב קיש בשבתרבות (החדשות 13)

 

מנגד, באופוזיציה תקפו את תגובת הממשלה לירי לגוש דן. ח"כ מאיר כהן (כחול לבן) אמר באירוע שבתרבות בשוהם כי "כשאומרים לי ברחוב שביבי קוסם אני עונה להם, הוא קוסם בדבר אחד - הוא העלים את ההתרעה הישראלית". חברתו למפלגה, אלוף (במיל') אורנה ברביבאי, התייחסה אף היא לנושא: "ההרתעה מול החמאס כמעט ואבדה, לא בגלל הצבא, שיש לו יכולות אדירות, אלא כתוצאה מזה שנתניהו ממסמס את היתרון הביטחוני שנוצר אחרי צוק איתן ולא מתרגם אותו לפעילות מדינית". ברביבאי אמרה את הדברים באירוע שבתרבות בקרית אונו

לא רק ב"כחול לבן" תקפו את נתניהו אלא גם במפלגת העבודה.  יו"ר המפלגה אבי גבאי אמר: כשראש הממשלה מייצר תרבות של מהיום להיום כך עובדת המערכת. אנחנו מאמינים ביוזמה ובפתרון הדברים לטווח הארוך. אנחנו רוצים שבעזה יהיה חמאס חלש וכלכלה סבירה. היום מה שקורה שם הוא בדיוק הפוךנתניהו מחזק את חמאס והקיצוניים ומחליש את המתונים". גבאי אמר את הדברים באירוע שבתרבות ברעננה.

אבי גבאי שבת תרבות
 

אבי גבאי באירוע שבתרבות (אלעד גוטמן)

 

גם חברתו לסיעה, יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', התייחסה לנושא: "ככל שעל תושבי גוש דן עברה שעה אחת לא פשוטה, תושבי הדרום עוברים זאת יום יום ושעה שעה. דמנו אינו כחול יותר מדמם. הפתרון בעזה, אינו פתרון צבאי אלא פתרון מדיני, ובו כשלה ממשלת נתניהו שוב ושוב כאשר סירבה בעקשנות לנצל הזדמנויות בין-לאומיות ואזוריות, והחלישה את הרשות הפלסטינית על חשבון האדרת החמאס וחיזוקו כספית ודיפלומטית".

לדבריה, שנאמרו באירוע שבתרבות בקריית אונו, "כעת, הלהטת הרוחות והצטרפות לימין הקיצוני בקריאות להסלמה בעזה, היא שגיאה קשה. אבסורד שהגוש שלנו תוקף את נתניהו על המתינות שלו. יש לעשות עכשיו מאמץ לייצר מיני הסדרה,  ולעשות הכול כדי שיהיו חילופי שלטון ויהיה אפשר להמשיך מנקודה זאת להסדרה כוללת וארוכת טווח". בדבריה התייחסה לקריאה של ראשי "כחול לבן" להגיב בעוצמה גבוהה יותר נגד חמאס.

הירי לגוש דן, התגובה - והביקורת:

שלשום, כאמור, נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. בעקבות הירי תקפו מטוסי חיל האוויר כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה. הביקורת על ניהול המערכה הקצרה לא איחרה לבוא מכל גווני הקשת הפוליטית.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר אתמול כי "מה שאנו רואים בתקופה האחרונה זה אובדן ההרתעה של ישראל. מי שקובע את סדר היום זה לא מדינת ישראל אלא יחיא סינוואר והגורמים בעזה. חייבים להחזיר את היוזמה לידיים, לנקוט במדיניות קשוחה ומתמשכת. אני לא נגד שקט, אבל שקט חייב להיענות בשקט".

נפתלי בנט ובני גנץ
 

נפתלי בנט ובני גנץ (רויטרס)

 

גם שר החינוך נפתלי בנט תקף את נתניהו: "התגובה הישראלית לירי הטילים על תל אביב היא פתטית", אמר בנט. "צריך לומר את האמת - אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות", הוסיף. לדבריו, "יש לי בשורה: כדי שטילים יירו על תל אביב, מישהו צריך להציב משגר, להטעין את המשגר, מישהו צריך לכוון את המשגר ומישהו שעושה את כל הדברים האלה פשוט לא מפחד מישראל וזאת האמת".