הסימנים שיכולים להעיד - הירי למרכז היה מתוכנן • פרשנות

בישראל ובחמאס טוענים שהירי היה טעות, אך לא מן הנמנע שהארגון תכנן אותו בקפידה, לנוכח המו"מ המתקדם והבחירות הקרבות, ושסינוואר רק חיכה לאליבי שייכנס ללשכתו

פרשנות: למרות הטענות בחמאס ובמערכת הביטחון, אפשר להעריך שירי הרקטות לעבר גוש דן לא היה טעות, אלא תוכנן בקפידה וכך גם התזמון שלו. ביום חמישי בערב המשא ומתן בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרי, הגיע לשלב מתקדם. מנהיג הארגון ברצועת עזה, יחיא סינוואר, המתין בלשכתו למשלחת הביטחונית המצרית שתגיע אליו בתוך דקות עם התשובה הישראלית. סינוואר הבין שכעת, פחות מחודש לבחירות בישראל, זה הזמן שלו לנסות להוציא יותר מהעסקה המתגבשת.


אחרי השנה האחרונה וסיפור הברקים שהפעילו את הרקטה שפגע בבית של משפחת תאמנו בבאר שבע התרחיש הבא נראה הרבה יותר הגיוני: סינואר חיכה בסבלנות, כשבצפון הרצועה כבר הכל היה מוכן לשיגור, עכשיו כל שנותר היה הוא להמתין לאליבי שייכנס. המשלחת הביטחונית המצרית התיישבת בחדר, מסרה לחמאס את התשובה הישראלית של מאיר בן שבת, ראש המטה לביטחון לאומי, ואז זה קרה - בפעם הראשונה מאז מבצע "צוק איתן" הופעלה אזעקה בגוש דן. ככה מנהלים משא ומתן.

 
 
 
  מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר
 

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר (רויטרס)

 

סינוואר, אפשר להעריך,  הבין היטב את ההשלכות. הוא ידע שתגיע תגובה קשה של צה"ל אבל היה לו ברור שבישראל לא ימהרו לצאת למלחמה. ואז הגיע שלב ההכחשה. ההכחשה המהירה והרחבה ביותר בתולדות עזה. לפי המהירות נראה שההודעות של החמאס, הג'יהאד האסלאמי ואפילו הארגונים הסוררים היו מוכנות עוד לפני שלחצו שם על ההדק.


אם אכן כך הדברים, הרי שהמטרה של סינוואר הייתה ברורה: מנוף לחץ אחרון שיאפשר לראש הממשלה בנימין נתניהו להתפשר עוד קצת. ואם כבר אז למה לא לעשות זאת ביום חמישי בערב כשתלאביב מוצפת בבליינים - וכשבלשכה שלך יושב האליבי הכי טוב שיכולת לחלום עליו?


אם זאת באמת הייתה טעות, חמאס לא היה מכיל תקיפה ישראלית ומגיב כמו שהוא מגיב לתקיפה של שלושה יעדים ברצועת עזה כפי שישראל לא הייתה מכילה ירי של חמש מאות רקטות אחרי התקרית בחאן יונס שבה נחשף הכח נמיוחד שחדר לרצועה. זה היה השיא של ניהול מערכה אסטרטגית חכמה ומתוחכמת שמנהל חמאס מול ישראל בשנה האחרונה. הפרות הסדר, בלוני תבערה ונפץ, יחידת הבלבול הלילית ומטעני הקול שנועדו להפחיד את התושבים בעוטף עזה ובסופו של דבר הירי לעבר תל אביב. כל המהלכים הללו הם חלק מהסלמה מדודה שנועדה להציב את הבעיה העזתית במרכז מבלי להוביל למלחמה.

 ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל
 

ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל - סינוואר ידע שזה מחיר הירי לגוש דן (החדשות 13)

 

סינוואר אולי היה רוצה להוציא את השפן מהכובע בעוד כמה שבועות ולהגיע ל"מאני טיים" של הבחירות. אבל ביום חמישי בצהריים, כשהחלו הפגנות התושבים נגד ארגון הטרור, היה ברור שהזמן שלו הולך ואוזל ושאם לא ימהר לסגור הסדר עם ישראל שיטיב עם התושבים שלו, הרצועה עלולה לבעור.


לא בטוח שבישראל באמת קונים את הירי בטעות וזאת אפשר להניח מהתגובה הקשה שבאה לאחר מכן עם תקיפה של יותר ממאה מטרות ברצועת עזה. כך או כך, רה"מ נתניהו בחר לנהוג באחריות. מבצע צבאי ברצועה אולי היה משרת אותו בימים שלפני הבחירות, כשהסקרים פחות מחמיאים לו וכששר החינוך נפתלי בנט מאגף אותו מימין, אבל נתניהו יודע שעכשיו יותר מתמיד יש אפשרות לחזור להבנות צוק איתן, שהביאו איתן שלוש שנים וחצי של שקט. למבצע אפשר לצאת גם בשבוע הבא, אבל אם אפשר למנוע זאת ולייצר עכשיו את מה שיקרה אחרי מלחמה עם אבדות בשני הצדדים זה עדיף לכולם.