ר"מ ניו זילנד: "מבצע הטבח במסגדים תכנן להמשיך את המתקפה"

ארדרן אמרה שהירי הופסק רק לאחר שברנטון טרנט נעצר ע"י המשטרה. הוא הובא לביהמ"ש והואשם ב-49 סעיפי רצח ובפציעת עשרות מתפללים • היורה הותיר ברשת רמזים לכוונותיו

הטבח במסגדים בניו זילנד: ברנטון טרנט, אזרח אוסטרליה בן 28, הואשם הלילה (שבת) ברצח של 49 מתפללים במסגדים בעיר קרייסטצ'רץ ובפציעתם על עשרות נוספים. הוא הובא לבית המשפט המחוזי בעיר כשהוא אזוק וסירב לדבר. הוא צפוי לחזור לבית המשפט בחמישה באפריל ולעמוד בפני אישומים נוספים. ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הוסיפה כי טרנט תכנן להמשיך את המתקפה הרצחנית, אך נעצר ע"י המשטרה המקומית, לפני שהספיק לסיים אותה.

תריסר בתי חולים קלטו את עשרות הפצועים מהטבח. חלק מהנפגעים עם חשש ממשי לחייהם. "לפצועים יש פגיעות משמעותיות ולרובם תידרש תקופה ארוכה של שיקום", סיפר גרג רוברטסון, כירורג בכיר באחד מהמוסדות הרפואיים בעיר. במקביל, עשרות אנשים הניחו פרחים בסמוך לשני המסגדים בעיר.

 
 
 
מבצע הירי בניו זילנד
 

מצבע הירי בניו זילנד (רויטרס)

 

רוב הקורבנות באירוע הירי הרצחני הם מהגרים או פליטים ממדינות כמו פקיסטאן, הודו, מלזיה, אינדונזיה, טורקיה, סומליה ואפגניסטן. המוסלמים מהווים רק מעל 1% מאוכלוסיית ניו זילנד. "אני לא בטוח שאדע איך להתמודד עם זה. הניסיון למחול על אירוע מתועב כזה ייקח זמן רב", אמר עומאר נבי, שאביו, יליד אפגניסטאן שהגיע לניו זילנד לפני ארבעה עשורים, נורה למוות בטבח.

ראש הממשלה ארדרן אמרה כי לטרנט היה רישיון לשאת נשק, וכי הוא השתמש בחמישה כלי נשק, בהם שני רובי ציד ושני נשקים חצי אוטומטיים. "חוקי הנשק שלנו ישתנו", הוסיפה. בעבר ניסתה ניו זילנד להחמיר את חוקי הנשק, אך לובי תעשיית הנשק במדינה בלם זאת והותיר כמיליון וחצי נשקים בקרב אוכלוסייה של חמישה מיליון בני אדם.

 ילד מניח פרחים במסגד בניו זילנד
 

ילד מניח פרחים במסגד בניו זילנד ( רויטרס)

 

הרמזים שהותיר אחריו מבצע הטבח

אתמול נעצר טרנט בידי כוחות הביטחון בחשד למעורבות בירי, יחד עם עוד שלושה חשודים נוספים - שני גברים ואישה. טרנט תיעד את מסע הירי שלו בשידור חי בעמוד הפייסבוק שלו. טרנט כתב מניפסט בן 74 עמודים נגד מהגרים ובעד עליונות הגזע הלבן, וככל הנראה זו הסיבה שהניעה אותו לבצע את הטבח.

ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, אישר כי טרנט הוא אזרח המדינה, ותיאר אותו כ"טרוריסט ימני קיצוני". הרשויות בניו זילנד המליצו לסגור הבוקר את כל המסגדים מחשש לחיי המתפללים. המשטרה הודיעה כי מצאה חומרי נפץ בתוך רכבים שהיו באזור המסגד, וככל הנראה היו שייכים לחשודים. 

 פרחים ליד המסגד בניו זילנד
 

פרחים ליד המסגד בניו זילנד ( רויטרס)

 

טרנט הותיר אחריו מניפסט שבו פירט את עמדותיו בנוגע למהגרים ולעליונות הגזע הלבן. עם זאת, נראה שלצד ההצהרה הוא סיפק כמה רמזים ברשתות החברתיות. לפני שלושה ימים משתמש בטוויטר העונה לשם "brentontarrant" פרסם תמונות של כלי נשק שבהם בוצע הטבח.

בתמונות ניתן לראות כי שמותיהם של רוצחים אחרים נכתבו בלבן על הנשקים. כל הרוצחים הללו ביצעו את מעשיהם בהתבסס על רקע גזעי או דתי. כמו כן לצד כלי הנשק נרשם המספר 14, הקשורה לסיסמה שבה משתמשים המאמינים בעליונות הגזע הלבן. בחשבון, שנפתח בחודש שעבר, נכתבו 63 ציוצים ועקבו 218 משתמשים. יתר הציוצים עסקו בכתבות בנושא פעילי ימין קיצוני וסיפורים על מעשים שביצעו נגד מהגרים בלתי חוקיים.

אדם נוסף, שככל הנראה היה מעורב במתקפה הרצחנית, נהג לפרסם תגובות באופן קבוע בפורום בשם "פוליטיקלי קורקט". אתמול משתמש אנונימי כתבה בפורום כי יבצע מתקפה נגד הפולשים ואף ישדר אותה בשידור חי בפייסבוק. ואכן, כמה שעות לאחר מכן אירע הרצח והועבר ברשת החברתית, עד שהוסר.

 מתאבלים בניו זילנד
 

מתאבלים בניו זילנד ( רויטרס)

 

מתפלל שהיה באחד המסגדים סיפר לתקשורת המקומית על רגעי האימה. "שמעתי שלוש יריות מהירות, ואז היו עשר שניות הפסקה וזה חזר. זה בוודאות היה ירי אוטומטי, אף אדם לא מסוגל ללחוץ על ההדק כל כך מהר". "מיד אחר כך אנשים התחילו להימלט החוצה, חלקם מכוסים בדם", הוסיף.

ניצול אחר סיפר כי "חיכיתי והתפללתי, זה מה שנותר לי לעשות. התוקף הגיע לצד שהייתי בו, ירה לכל עבר, ואז עבר למתחם הנשים וירה גם בו. שמעתי את אחת המתפללות מתה". לפי עדי ראייה נוספים באחת מזירות הטבח, המפגע ירה בכמה אנשים מחוץ למסגד, ואז נכנס פנימה והחל לראות ללא הבחנה. "ראיתי אנשים מתים לפניי, זחלתי כדי להימלט. הכדורים פגעו בקירות סביבי", סיפר אחד מהעדים. 

 המסגד בניו זילנד שבו אירעה תקרית הירי
 

המסגד בניו זילנד שבו אירעה תקרית הירי (החדשות 13)