דיווח: בואינג תעדכן את התוכנה במטוסים מהסוג שהתרסק באתיופיה

ב"רויטרס" דווח כי יצרנית המטוסים מתכננת לפרסם את העדכון בדגם MAX 737 בתוך עשרה ימים. במקביל, נודע שבדיקות ה-DNA לזיהוי שרידי גופות ההרוגים עשויות להימשך חצי שנה

  • פורסם ב:
  • 16/03/2019 08:19
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/03/2019 13:00
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

התרסקות המטוס באתיופיה: יצרנית המטוסים בואינג מתכננת לפרסם עדכון תוכנה למטוסים מדגם 737 MAX בתוך שבוע עד עשרה ימים - כך דווח הבוקר (שבת) בסוכנות הידיעות "רויטרס" מפי גורמים המעורים בנושא. המהלך מגיע לאחר שמדינות רבות ברחבי העולם, בראשן ארצות הברית, החליטו לקרקע את כל המטוסים מדגם זה. זאת, בעקבות התרסקות מטוס חברת "אתיופיאן איירליינס" בתחילת השבוע ואסון התעופה שאירע באינדונזיה בחודש אוקטובר, כשמטוס "ליון אייר" התרסק.

בתוך כך, חברת התעופה האתיופית הודיעה כי בדיקות ה-DNA לזיהוי שרידי גופות 157 ההרוגים בהתרסקות המטוס עשויות להימשך עד חצי שנה. החברה הציעה למשפחות הנספים לקבור אדמה מאזור ההתרסקות עד שיושלם הליך הזיהוי. כמו כן, מחר ייערך טקס אשכבה לקורבנות בקתדרלת השילוש הקדוש בבירה אדיס אבבה.

 
 
 
 אתיופיאן איירליינס
 

אתיופיאן איירליינס (רויטרס)

 

החלטת ארה"ב לקרקע את כל מטוסי הבואינג 737 8-MAX התקבלה לאחר שהרשות הפדרלית האמריקנית מצאה קווי דמיון בין שני המקרים. בחברת בואינג הודיעו כי הם תומכים בקרקוע סוג המטוס שהתרסק. זאת במקביל לחקירת האירוע ולניתוח נתוני הקופסה השחורה שהחל בימים האחרונים בצרפת.

כזכור, באמצע השבוע הודיע נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי יחתום על צו חירום שיקרקע את כל מטוסי בואינג 737 MAX 8 ו-MAX 9. בהחלטתו עקף טראמפ את רשות התעופה הפדרלית שהתנגדה למהלך זה. ההחלטה של טראמפ הגיעה לאחר ביקורת קשה, גם מהקונגרס האמריקני, על כך שארצות הברית היא המדינה האחרונה במערב לקרקע את דגם המטוס שהתרסק. 

כאמור, מדינות וחברות תעופה רבות בעולם נקטו בצעדי זהירות מחשש לתאונה נוספת. חלקן השעו את השימוש בדגם המטוס וחלקן אף אסרו את כניסתו למרחב האווירי. הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה השעתה ביום שלישי את כל הטיסות והמליצה לכל מדינות אירופה לעשות כך. עוד באותו היום, הודיעו בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה על איסור כניסת המטוס למרחב האווירי שלהן, וכך עשו גם מדינות נוספות באירופה, כמו גם איחוד האמירויות הערביות, ניו זילנד, כווית, הודו, קנדה ואוסטרליה.

גם בישראל לא נותרו אדישים להתגייסות העולמית. בריאיון לחדשות 13 ביום רביעי הודיע שר התחבורה ישראל כץ כי ישראל תאסור את כניסת מטוסי בואינג 737 MAX 8 לשטחה האווירי, זאת בעקבות ההחלטה האמריקנית לקרקע את כל דגמי המטוס במדינה. "בדקתי עם רשויות התעופה מיד כשנודע על האסון, ואין לחברות הישראליות מטוסים כאלה", אמר כץ, "אבל בגלל הצעד האמריקני, אני אנחה את כל רשויות התעופה כאן שלא לאפשר כניסת מטוסים מהסוג הזה".

 שר התחבורה ישראל כץ
 

שר התחבורה ישראל כץ מתייחס לאסון באתיופיה (החדשות 13)