"אבן דרך בתרבות": מאחורי הקלעים של ההצגה "גבעת חלפון"

כארבעה עשורים לאחר יציאתו של סרט הפולחן, "הבימה" מנסה לשחזר את ההצלחה על במת התיאטרון. "זה לא יהיה כמו הסרט - אבל הטקסטים נשמרים כי אלו נכסי צאן ברזל"

בשנת 1976 היוצרים אסי דיין ונפתלי אלטר כתבו את התסריט ל"גבעת חלפון אינה עונה". כארבעה עשורים לאחר מכן, תיאטרון "הבימה" לקח על עצמו אתגר לא קטן - להעלות הצגה שמתבססת על עלילת הלהיט הענק, ולהביא אל הבמה את מה שהסרט מציג כל כך טוב, החיבור שבין ההוויה האזרחית להוויה הצבאית, הומור, חלטורה, מניפולציות, אהבה ובקיצור - ישראליות.

נפתלי אלטר, יוצר הסרט, סיפר: "לא אצטנע, ואגיד שאין עוד סרט כזה בעולם - שרוב האוכלוסייה מכירה אותו בעל-פה, זה באמת מיוחד". שלומי קוריאט, שמשחק את סרג'יו בהצגה, אמר כי "זו אבן דרך בתרבות, זה משהו שגדלנו עליו, ברמה האישית, אני בלחץ אטומי, כי אנשים יבואו לשפוט אותנו". 

 ההצגה "גבעת חלפון אנה עונה"
 

ההצגה "גבעת חלפון אנה עונה" (החדשות 13)

 

טל מוסרי, שמשחק בהצגה, אמר: "יש פה בעיקר סרט מופרע על מדינה משוגעת. גם אנחנו כאנשים שחיים במדינה הזאת, מנסים למצוא את ההיגיון שבשיגעון. אין מדינה יותר משוגעת ויותר בלתי אפשרית מישראל, ולמרות הכול אנחנו הכי אוהבים אותה והכי צוחקים איתה".

משה קפטן, במאי ההצגה: "להעביר את היצירה הענקית הזאת מהקולנוע לתיאטרון זה יומרני. אנחנו לא מנסים לעשות את זה אחד לאחד. הטקסטים נשמרים כמו שהם כי אלו נכסי צאן ברזל, שאי אפשר לגעת בהם, אבל הסיפור כולו ארוז באריזה שמאפשרת לו להתקיים בתיאטרון".

 ההצגה "גבעת חלפון אינה עונה"
 

ההצגה "גבעת חלפון אינה עונה" (החדשות 13)

 

ליאור דיין, בנו של אסי דיין יוצר הסרט, מאושר שהיצירה של אביו היא סוג של ניצחון: "במבחן הזמן, מדהים ש'גבעת חלפון' היא מה ששרד מהגששים". בנוסף, למשפחת דיין יש נציג שמשתתף בהצגה – אדם, נכדה של יעל דיין, אחותו של אסי. "ראיתי את הסרט כמה פעמים, לא כי הייתי חייב, ועכשיו זה כבוד גדול לשחק בהצגה", סיפר.