חמאס עצר את יורי הרקטות לגוש דן: "הארגון נבוך מהאירוע"

חמאס הופתע מהשיגורים, שהופעלו בטעות בעת שהמשלחת המצרית נכחה בעזה. צה"ל המתין עם התקיפה עד לאחר עזיבת המשלחת, ולו הירי היה מכוון - יעדים רבים יותר היו מותקפים

  • פורסם ב:
  • 15/03/2019 18:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 16/03/2019 00:21
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

המתיחות בדרום: חמאס עצר אתמול (שישי) את האחראים לירי הרקטות על גוש דן, שהפעילו בטעות את המשגר שכוון לגוש דן כהכנה למלחמה עתידית - פעילי החמאס נגעו בו בשוגג, והפעילו את הרקטה. מיד לאחר הירי, הודיעה לצה"ל המשלחת המצרית שנכחה בעזה כי מדובר בטעות, וכי חמאס נבוך מהאירוע. שיגור הרקטות, כאמור, לא היה מתוכנן לקרות, והפתיע את חמאס לא פחות מאשר את תושבי גוש דן.

במהלך הלילה העמיד צה"ל כוחות קרקעיים בכוננות, למקרה של הסתבכות האירוע, והמתין עם התקיפה האווירית עד שהמשלחת המצרית יצאה מהרצועה. הרמטכ"ל כוכבי אישר את כל המטרות שהותקפו, והמטרה הייתה לתת מכה קשה מבלי להדרדר למלחמה. לו השיגור היה מכוון, יעדים רבים יותר ברצועה היו מותקפים. בהמשך היום, מנע חמאס את העימותים על הגדר שמתרחשים בשנה האחרונה מדי יום שישי, ובכך הוכיח את שליטתו על האירועים שבגדר הגבול.

 
 
 
 תקיפת צה"ל ברצועת עזה (ארכיון)
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה ( החדשות 13)

 

מוקדם יותר אתמול אותרו בשטח פתוח בחולון שרידי רקטת ה-M-75 שנורתה אמש מרצועת עזה לעבר גוש דן. חבלני משטרה הגיעו למקום ונטרלו את שאריות הרקטה. הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי פעילי חמאס מבצעים ירי לכיוון מפגינים שהתאספו בדיר אל-בלח וחאן יונס שבדרום הרצועה, כהמשך להפגנות נגד שלטון חמאס.

הבוקר העריכו בצה"ל ובמערכת הביטחון כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן - מקורו בטעות. עם זאת הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה". בשל המתיחות, מערכות כיפת ברזל נוספות נפרסו ברחבי הארץ. 

שלשום, כאמור, נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. מוקדם יותר הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי אמש לעבר גוש דן ויישובי הדרום. 

 זירת הנפילה בחולון
 

זירת הנפילה בחולון ( החדשות 13)

 

אתמול בשעות הבוקר זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות. לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת רימל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

בנוסף תקף צה"ל מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדום רצועת עזה, וכן מספר מוצבים ותשתיות של ארגון הטרור. במהלך הלילה והבוקר נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה ובשדרות. למרות הירי, ביישובי העוטף הודיעו כי אין שינוי בהנחיות וכי הלימודים מתקיימים הבוקר כרגיל. הסעות התלמידים לבתי הספר לוו על ירי הרבש"צים. בבית ספר בשדרות נמצא רסיס מיירוט של כיפת ברזל.