דירה בהגרלה: "סוף-סוף לגור בתל אביב בלי העלאת שכירות"

בחדר צפוף בעיריית תל אביב התכנסו היום מאות צעירים עם תקווה אחת: לקבל דירה חדשה בתשלום חודשי נמוך - בתל אביב. רק מעטים קיבלו מפתחות לבית החדש שלהם. "זה לא ישנה את השוק. נהיה מאוד יקר לגור פה ואין לנו אלטרנטיבה", אומרים בעירייה

הפתקים ששלף הבוקר רון חולדאי מתיבת ההגרלות הם אולי המפתחות היחידים של הזוגות הצעירים לדירה בתל אביב. כשעל קנייה בעיר היקרה בישראל אין אפילו מה לחלום, גם שכר דירה שפוי הופך לפרס גדול שמביא לתוך חדר צפוץ במיוחד עשרות מתמודדים מתוחים.

 

בשכונת שפירא בנתה העירייה 45 יחידות דיור בגודל של בין שלושה לארבעה חדרים. הכניסה אליהן צפויה בעוד שלושה חודשים ושכר הדירה המבוקש הוא בין 2,900 שקל ל-3,100 שקל לחודש.  בשכונת יד אליהו נבנו 32 דירות של בין 25 ל-60 מ"ר. הן צפויות להימסר לשוכרים כבר בחודש הבא תמורת שכר דירה חודשי של בין 1,100 ל-2,700 שקל.

 

רקפת שקלי שנולדה וגדלה בתל אביב כבר כמעט התייאשה מהחיים בעיר. אחרי עליות של עשרות אחוזים בשכר הדירה תוך שנים בודדות, זו הייתה מבחינתה ההזדמנות האחרונה. "נלחמנו להגיע להגרלה, אספנו את כל המסמכים, את הכל", היא אמרה. "סוף-סוף אנחנו יכולים לגור בתל אביב בלי העלאת שכירות, בלי לפנות אותנו בכל שנה. זה חלום שהתגשם, להשכיר דירה בתל אביב בסכום כזה", היא הוסיפה אחרי הזכייה.

 

"אני לא משלם יותר 5,500 שקל שכירות", שמח אריק משעלי, אחרי שזכה בדירה מוזלת בת"א. "אני מאוד אוהב את תל אביב, רוצה להישאר פה. זה הבית שלי ועכשיו אנחנו נגור פה, רק בפחות לחץ".

 

אבל בעירייה מבהירים שלמרת הכל, זה רק אור קטן בתוך שוק השכירות העירוני. "אנחנו לא פותרים ב-77 יחידות דיור את בעיות המדינה", הבהיר מנחם לייבה, מנכ"ל עיריית תל אביב. "אנחנו באים ומסמנים דרך. אנחנו מוכנים לשלם את המחיר לפתרון ועושים מעשה". אסף זמיר, סגן ראש עיריית תל אביב: "ההגרלה היום על 77 דירות לא תשנה את השוק. אנחנו יכולים להגיע בשנים הקרובות לכמה אלפים בודדים, אבל גם זה לא ישנה את השוק. נהיה מאוד יקר לגור פה ואין לנו אלטרנטיבה".