הירי לגוש דן: שרידי הרקטה ששוגרה מעזה אותרו בשטח פתוח בחולון

נמצאו רסיסי ה-"M-75" שנורתה אמש מהרצועה לעבר מרכז הארץ. חבלנים הגיעו לזירה • הטלוויזיה הפלס' דיווחה כי חמאס יורה לעבר מפגינים שמוחים נגד שלטונו בדרום הרצועה

המתיחות בדרום: שרידי רקטת ה-M-75 שנורתה אמש (חמישי) מרצועת עזה לעבר גוש דן, אותרה היום בשטח פתוח בחולון. חבלני משטרה הגיעו למקום ונטרלו את שאריות הרקטה. הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה כי פעילי חמאס מבצעים ירי לכיוון מפגינים שהתאספו בדיר אל-בלח וחאן יונס שבדרום הרצועה, כהמשך להפגנות נגד שלטון חמאס.

בתוך כך, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי אמר היום בתום ביקור ביישובי עוטף עזה ובשדרות כי "המציאות כאן היא בלתי נסבלת. זאת תוצאה של קריסת ההרתעה. זה בלתי מתקבל על הדעת שילדים יבלו במקלטים ותושבי עזה ויחיא סינוואר יסתובב חופשי". "זה קרה במשמרת של הממשלה הנוכחית. קריסת ההרתעה הזאת לא תימשך. ממשלה בראשותנו תדע להפסיק את המציאות הזאת ולהחזיר את ההרתעה", הוסיף אשכנזי.

יו"ר הימין החדש וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט, תקף את ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. בנט אמר כי "התגובה הישראלית לירי הטילים על תל אביב היא פתטית", והוסיף כי "צריך לומר את האמת - אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות. יש לי בשורה: כדי שטילים יירו על תל אביב, מישהו צריך להציב משגר, להטעין את המשגר, מישהו צריך לכוון את המשגר ומישהו שעושה את כל הדברים האלה פשוט לא מפחד מישראל וזאת האמת". 

 זירת הנפילה בחולון
 

זירת הנפילה בחולון (החדשות 13)

 

בצה"ל ובמערכת הביטחון העריכו הבוקר כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן על ידי חמאס אמש – מקורו בטעות. עם זאת, הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה". בשל המתיחות, מערכות כיפת ברזל נוספות נפרסו ברחבי הארץ. 

מקורות פלסטינים בעזה מסרו היום כי סבב ההסלמה עם ישראל הסתיים. החזרה לשגרה מגיעה הודות למאמצי התיווך המצריים, שהחלו אמש, נמשכו אל תוך הלילה והסתיימו הבוקר. כך לפי המקורות ברצועה. זאת, לאחר שצה"ל תקף הלילה כמאה מטרות בשל ירי הרקטות שבוצע אמש לעבר גוש דן. בג'יהאד האסלאמי מסרו לערוץ "אל-ע'ד" המצרי כי הפלגים הפלסטיניים ינצרו את האש אם ישראל תעמוד בהפסקת האש.

 אזעקה בגוש דן
 

גוש דן בזמן האזעקה החדשות 13)

 

הבוקר הופעלה אזעקת צבע אדום בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח הארץ וכי לוחמי כיפת ברזל יירטו את שני השיגורים. הירי הגיע בתגובה לתקיפה נרחבת של צה"ל ברצועה שכללה עשרות מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס. במקביל, ביישובי העוטף הודיעו כי הלימודים יתקיימו כסדרם.