בנט נגד נתניהו: התגובה הישראלית לירי הטילים על ת"א - פתטית

יו"ר "הימין החדש" תקף את תגובת צה"ל מוקדם יותר לפיה "הירי מהרצועה היה טעות" וטען שנתניהו נכשל כשר ביטחון; גנץ יענה על שאלות עיתונאים - לראשונה מאז החל הקמפיין

ההסלמה בדרום: שעה קלה לאחר התגובה הישראלית לפיה "הירי מעזה מקורו ככל הנראה בטעות", תקף בצהריים (שישי) שר החינוך ויו"ר מפלגת הימין החדש, נפתלי בנט, את ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. "התגובה הישראלית לירי הטילים על תל אביב היא פתטית", אמר בנט.

"צריך לומר את האמת - אני לא יכול להעלות על הדעת שפוטין היה מסביר לרוסים אחרי ירי טילים על מוסקבה שהאויב עשה את זה בטעות", הוסיף עוד, "יש לי בשורה: כדי שטילים יירו על תל אביב, מישהו צריך להציב משגר, להטעין את המשגר, מישהו צריך לכוון את המשגר ומישהו שעושה את כל הדברים האלה פשוט לא מפחד מישראל וזאת האמת". 

 
 
 

בווידאו: כיפת ברזל מיירטת רקטה בשמי שדרות (צילום: מתי עזרייב)

"נתניהו הוא ראש ממשלה ומדינאי טוב, אבל, כשר ביטחון, ניהל מדיניות ביטחונית מול חמאס ומול המחבלים שנכשלה כשלון חרוץ והם צוחקים עלינו. זה לא רציני", אמר עוד בנט, "הגיע הזמן למדיניות הפוכה ב-180 מעלות. אין יותר תירוצים, אני קורא לראש הממשלה להוביל מערכה חזקה מול חמאס, ואם הוא לא יודע לעשות את זה, לתת למישהו אחר את תיק הבטחון כדי שאנחנו נשלים את המלאכה".

גם יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף את נתניהו על רקע האירועים. "‏התאוריה שלפיה ניתן לקנות ביטחון ושקט, תמורת תשלום של עשרות מיליוני דולרים לארגון טרור - קרסה", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "הכתובת הייתה על הקיר. הזהרתי את ראש הממשלה ואת חברי הקבינט, שזאת תהיה התוצאה. כעת אני מצפה ששר הביטחון הנוכחי יקח אחריות על כישלונו בהתמודדות מול הטרור מרצועת עזה".


במקביל הודיע יו"ר מפלגת כחול לבן, רא"ל (במיל') בני גנץ, כי יענה על שאלות עיתונאים אחר הצהריים בקיבוץ ניר עם שבדרום - לראשונה מאז החל הקמפיין. הוא צפוי גם לתת הצהרה ביטחונית על רקע האירועים.

גם בכיר כחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, תקף את מדיניות הממשלה ואמר כי "המציאות בדרום היא בלתי נסבלת. 
זאת תוצאה של קריסת ההרתעה. זה בלתי מתקבל על הדעת שילדים יבלו במקלטים ותושבי עזה ויחיא סינוואר יסתובבו חופשי. זה קרה בממשמרת של הממשלה הנוכחית. קריסת ההרתעה הזאת לא תימשך. ממשלה בראשותנו תדע להפסיק את המציאות הזאת ולהחזיר את ההרתעה". הדברים נאמרו בתום סיור שערך אשכנזי ביישובי עוטף עזה ובשדרות.

 ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל
 

ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל (החדשות 13)

 

כאמור, בצה"ל ובמערכת הביטחון העריכו הבוקר כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן על ידי חמאס אמש – מקורו בטעות. עם זאת הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה". בשל המתיחות, מערכות כיפת ברזל נוספות נפרסו ברחבי הארץ. 

בד בבד, מקורות פלסטינים בעזה מסרו היום כי סבב ההסלמה עם ישראל הסתיים. החזרה לשגרה מגיעה הודות למאמצי התיווך המצריים, שהחלו אמש, נמשכו אל תוך הלילה והסתיימו הבוקר. כך לפי המקורות ברצועה. בג'יהאד האסלאמי מסרו לערוץ "אל-ע'ד" המצרי כי הפלגים הפלסטיניים ינצרו את האש אם ישראל תעמוד בהפסקת האש.

בתוך כך, הגוף המארגן את ההפגנות על הגדר, הודיע כי בשל האירועים האחרונים, הפגנה השבועית שתוכננה להתקיים היום – התבטלה. לדבריו, הדבר נעשה "מתוך דאגה למשתתפים", וכדי להתכונן ל"צעדת המיליון" שעשויה להתקיים בסוף החודש, לרגל יום האדמה.

 אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)

 

זמן קצר לאחר מכן, מסר חמאס כי "ההסלמה הישראלית על עזה, תקיפות האזרחים ותקיפות מוצבי חמאס הם פשע נוסף מסך כל הפשעים של ישראל נגד הפלסטינים ונגד ההתנגדות הפלסטינית". לטענת הארגון, ישראל נושאת באחריות לתוצאות ההסלמה שמטרתה לפתור משברים פנימיים, על ידי יצירת משברים חדשים עם הארגונים ברצועה.


"אנו יודעים כיצד להתמודד עם ישראל ואיננו מתנערים ממחויבותינו הלאומית והמוסרית להגן על העם הפלסטיני", הצהיר חמאס. "לא נרשה בשום פנים ואופן שהזירה הפלסטינית והדם הפלסטיני יהיו כלי להשגת קולות. על ישראל לקרוא מחדש את התמונה טוב מאוד".

אמש, כאמור, נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. מוקדם יותר הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי אמש לעבר גוש דן ויישובי הדרום.