הירי לגוש דן: ניסיון חמאס להגביר ההרתעה טרם הבחירות? פרשנות

הארגון הכחיש מעורבות וגם בצה"ל טענו שמדובר בטעות, אך סביר שהדבר נעשה בידיעתו. חמאס מעוניין לגרור את ישראל להסלמה קצרה בשל המצב הכלכלי, מתוך הנחה שתרסן עצמה

הסלמה בדרום: חמאס והג'יהאד האסלאמי הכחישו כי יש להם חלק בירי הרקטות שבוצע אמש (חמישי) לעבר עוטף עזה. גם בצה"ל הודיעו כי מדובר בטעות. אולם, סביר להניח כי חמאס היה לכל הפחות מודע למעשה, וכי מדובר בניסיון שלו להכניס ישראלים רבים לטווח הירי, על מנת להגביר את ההרתעה לפני הבחירות.

הריטואל של ירי משמעותי שבוצע "בטעות" חוזר על עצמו, והשיגור אמש דומה לירי שבוצע לעבר בית בבאר שבע בחודש אוקטובר אשתקד לאחר שהיה נראה כי הצדדים בדרך לרגיעה. חמאס הוא שקובע את ההתרחשויות, ומחליט מי ייכנס למערכה.

הארגונים בעזה מעוניינים לגרור את צה"ל לסבב הסלמה קצר, בשל המצב הכלכלי ברצועה. חמאס מאמין כי ידו שוב תהיה על העליונה וכי ישראל תנהג כמבוגר האחראי ולא תיגרר למערכה כוללת, בשל הבנתה כי הפתרון למתיחות בדרום אינו צבאי.

 
 
 

בווידאו: כיפת ברזל מיירטת רקטה בשמי שדרות (צילום: מתי עזרייב)

בצה"ל מעריכים: ירי הרקטות לעבר גוש דן - מקורו בטעות

בתוך כך, בצה"ל ובמערכת הביטחון מעריכים הבוקר כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן על ידי חמאס אמש – מקורו בטעות. עם זאת הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה".

אמש נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. מוקדם יותר תקף הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי אמש לעבר גוש דן ויישובי הדרום. 

 ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל
 

ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל (החדשות 13)

 

בשעות הבוקר זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות. לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת ריבל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

 אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)

 

בנוסף תקף צה"ל מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדום רצועת עזה, וכן מספר מוצבים ותשתיות של ארגון הטרור. במהלך הלילה והבוקר נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה ובשדרות. למרות הירי, ביישובי העוטף הודיעו כי אין שינוי בהנחיות וכי הלימודים מתקיימים הבוקר כרגיל. הסעות התלמידים לבתי הספר לוו על ירי הרבש"צים. בבית ספר בשדרות נמצא רסיס מיירוט של כיפת ברזל.

בכיר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שהאב, מסר לערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" כי "באופן חריג - 'צעדות השיבה' על הגדר היום יידחו". מקורות מצרים מסרו לאתר החדשות הפלסטיני "פלסטין אל-יום", כי "מצרים ממשיכה במאמציה הנמרצים בכדי לא להביא להסלמה גדולה בעזה". כמו כן, המקורות ציינו כי "הארגונים הפלסטינים נתנו התחייבות ברורה למשלחת המצרית לפיה הם לא יסלימו את המצב - כל עוד ישראל לא תמשיך להסלים את המצב".

 אתר ייצור תת קרקעי לרקטות של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

אתר ייצור תת קרקעי לרקטות של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)

 
 מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)