בצה״ל מעריכים: ירי הרקטות של חמאס לגוש דן - מקורו בטעות

במערכת הביטחון גוברת ההערכה כי לא הייתה כוונה מצד הארגוני הטרור לשגר את הרקטות , אך "רואים בחמאס אחראי". שתי הרקטות נפלו בשטחים פתוחים; מהערכות כיפת ברזל נפרסו

ההסלמה בדרום: בצה"ל ובמערכת הביטחון מעריכים הבוקר (שישי) כי ירי שתי הרקטות לעבר גוש דן על ידי חמאס אמש – מקורו בטעות. עם זאת הבהירו במערכת הביטחון, כי התגובה לא התחשבה בכך שהירי לא היה מכוון. "צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה וממנה". בשל המתיחות, מערכות כיפת ברזל נוספות נפרסו ברחבי הארץ. 

אמש, כאמור, נורו שתי רקטות מדגם M-75 מייצור עצמי של חמאס מקו החוף של העיר עזה. שתי הרקטות התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים. מוקדם יותר הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, כי מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי אמש לעבר גוש דן ויישובי הדרום. 

בשעות הבוקר זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות. לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.

 ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל
 

ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל ( החדשות 13)

 

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת רימל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

בנוסף תקף צה"ל מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדום רצועת עזה, וכן מספר מוצבים ותשתיות של ארגון הטרור. במהלך הלילה והבוקר נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה ובשדרות. למרות הירי, ביישובי העוטף הודיעו כי אין שינוי בהנחיות וכי הלימודים מתקיימים הבוקר כרגיל. הסעות התלמידים לבתי הספר לוו על ירי הרבש"צים. בבית ספר בשדרות נמצא רסיס מיירוט של כיפת ברזל.

בכיר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שהאב, מסר לערוץ הטלוויזיה "אל-מיאדין" כי "באופן חריג - 'צעדות השיבה' על הגדר היום יידחו". מקורות מצרים מסרו לאתר החדשות הפלסטיני "פלסטין אל-יום", כי "מצרים ממשיכה במאמציה הנמרצים בכדי לא להביא להסלמה גדולה בעזה". כמו כן, המקורות ציינו כי "הארגונים הפלסטינים נתנו התחייבות ברורה למשלחת המצרית לפיה הם לא יסלימו את המצב - כל עוד ישראל לא תמשיך להסלים את המצב". תנועת הג'יהאד האיסלאמי מסרה לערוץ "אל-רד" המצרי, כי הפלגים הפלסטינים ינצרו את הירי אם ישראל תעמוד בהפסקת האש.