צה"ל תקף כ-100 מטרות ברצועה; ירי לעבר יישובי העוטף ושדרות

חיה"א תקף יעדים בתגובה לירי לת"א ולדרום, בהם מתחם המשרדים של מטה הגדה במרכז עזה, מוצב הכוח הימי ותשתיות תת קרקעיות; כיפת ברזל יירטה רקטות בשמי שדרות

הסלמה בדרום: מטוסי חיל האוויר תקפו כ-100 יעדים של ארגון חמאס ברחבי רצועת עזה בתגובה לירי אמש לעבר גוש דן ויישובי הדרום, כך הודיע הבוקר (שישי) דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. בשעות הבוקר זוהו שבעה שיגורים שנורו מרצועת עזה לעבר יישובי העוטף. כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות בשמי שדרות.

לאחר התקיפה ברצועה, מסר דובר צה"ל כי "חמאס נושא באחריות על כל הנעשה ברצועת עזה וממנה", זאת בתגובה להודעת הארגון מוקדם יותר כי הוא אינו עומד מאחורי הירי. משרד הבריאות בעזה דיווח כי ארבעה פלסטינים נפצעו מתקיפות חיל האוויר.

 אילוסטרציית תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

תרשים תקיפות צה"ל ברצועה בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)

 

בין היעדים שהותקפו: מתחם משרדים של מטה הגדה של חמאס בשכונת ריבל במרכז העיר עזה, שאמון על הכוונת פעילים לביצוע פיגועים באזור יהודה ושומרון; אתר הייצור המרכזי לאמצעי לחימה רקטיים תקניים, שבנוי מתחת לאדמה; בנוסף הותקפו מספר מתחמים צבאיים, בהם מוצב של הכוח הימי של חמאס שמשמש גם הוא לייצור לחימה.

בנוסף תקף צה"ל מתחם אימונים צבאי המשמש כמרכז מערך הכלים האוויריים הבלתי מאוישים של חמאס בדום רצועת עזה, וכן מספר מוצבים ותשתיות של ארגון הטרור. במהלך הלילה והבוקר נשמעו מספר אזעקות ביישובי עוטף עזה ובשדרות. לא זוהו נפילות בשטח ישראל, כיפת ברזל יירטה חלק מהשיגורים. מעט אחרי השעה 7:00 נשמעה אזעקה בשדרות, דובר צה"ל מסר כי זוהו ארבעה שיגורים לעבר העיר, כיפת ברזל יירטה שלושה מהם.

בווידאו: כיפת ברזל מיירטת רקטה בשמי שדרות (צילום: מתי עזרייב)

למרות הירי, ביישובי העוטף הודיעו כי אין שינוי בהנחיות וכי הלימודים מתקיימים הבוקר כרגיל. הסעות התלמידים לבתי הספר לוו על ירי הרבש"צים. בבית ספר בשדרות נמצא רסיס מיירוט של כיפת ברזל. בצל היירוטים, במוסדות החינוכיים בעיר הגיעו התלמידים כשהם מחופשים לכבוד פורים.

התגובה לירי התקבלה לאחר התייעצות מיוחדת בקריה בתל אביב שנמשכה כמה שעות, בהשתתפות ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, וראש המל"ל מאיר בן שבת ובכירים נוספים. 

בווידאו: בצל ירי הרקטות לעבר שדרות - ילדים בעיר מגיעים לבית הספר כשהם מחופשים

אמש העריך גורם ביטחוני בכיר העריך תגובת צה"ל לירי הרקטות "תהיה חזקה אך מדודה", כהגדרתו, זאת במטרה שלא להוביל את האזור להסלמה ולתת סיכוי נוסף לניסיונות ההסדרה בתיווך המצרים מול חמאס. במקביל, בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לחדשות 13 כי שרי הקבינט מקבלים עדכונים שוטפים מהמועצה לביטחון לאומי לגבי האירועים בעזה.

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמו הודעה לתקשורת בה הבהירה כי חמאס אינם קשורים לירי הרקטות, ועדכנה כי הירי בוצע בעת שהנהגת תנועת חמאס ערכה פגישה עם המשלחת הביטחונית המצרית שנכחה באותה עת ברצועת עזה. מצרים פנתה לחמאס: "אם לא אתם ולא הג'יהאד אחראים לשיגור הטילים - עצרו את מי שכן".  

 ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל
 

ההרס בעזה כתוצאה מתקיפות צה"ל (החדשות 13)

 

גורם מדיני בכיר סיפר לחדשות 13 כי לפי ההערכות בישראל, ארגון חמאס אינו עומד מאחורי שני שיגורי הרקטות לגוש דן, אלא גורם פלסטיני אחר ברצועת עזה. לפי הפקיד הבכיר, מדובר ב"ארגון שמנסה לחבל במאמצי ההרגעה של הימים האחרונים, שאותם מובילה מצרים שמתווכת בין ישראל לחמאס". 

 אתר ייצור תת קרקעי לרקטות של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

אתר ייצור תת קרקעי לרקטות של חמאס  שהותקף (דובר צה"ל)

 
 מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן
 

מוצב כוח ימי של חמאס שהופצץ בתגובה לירי לעבר גוש דן (דובר צה"ל)

 
 ילדים בבית ספר ניצני אשכול במועצה האזורית אשכול הבוקר

ילדים בבית ספר ניצני אשכול שבמועצה האזורית אשכול הבוקר (החדשות 13)