התקבלה החלטה - צה"ל יגיב בעוצמה הלילה; חמאס: לא אחראים לירי

הארגון הכחיש קשר לשיגור שתי הרקטות לגוש דן, וכך עשה גם הג'יהאד האסלאמי: "ננקוט צעדים נגד מי שהפר את ההסכמה הלאומית" • המצרים במאמצי הרגעה כדי למנוע הסלמה

המתיחות בדרוםאמש (חמישי) התקבלה החלטה - צה"ל יגיב בעוצמה לירי שתי הרקטות לעבר גוש דן. משרד הפנים של חמאס הודיע כי ירי הרקטות בוצע ללא הסכמה וכי מנגנוני הביטחון ברצועה ינקטו בצעדים נגד "מי שהפר את ההסכמה הלאומית". אל חמאס הצטרפו "ועדות ההתנגדות העממית", פלג פלסטיני נוסף ברצועה, שהכחיש גם הוא כל מעורבות בירי הרקטות.  לפי דיווחים פלסטיניים, מצרים ושליח האו"ם מנהלים מגעים למנוע הסלמה - גם קטאר הציעה לתווך.

גורם ביטחוני בכיר העריך כי תגובת צה"ל לירי הרקטות על גוש דן תהיה חזקה אך מדודה, זאת במטרה שלא להוביל את האזור להסלמה ולתת סיכוי נוסף לניסיונות ההסדרה בתיווך המצרים מול חמאס.

מוקדם יותר אמש גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמו הודעה רשמית לתקשורת שבה הבהירו כי אינם קשורים לירי הרקטות, ועדכנו כי הירי בוצע בעת שהנהגת התנועה ערכה פגישה עם המשלחת הביטחונית המצרית שנכחה באותה עת ברצועת עזה. במקביל, דובר הג’יהאד הודיע ש"הגענו לשלב מתקדם של ההבנות לרגיעה עם ישראל ואנו מעונינים לתת הזדמנות לתפקיד המצרי". 

פקיד ישראלי בכיר אמר אתמול בערב לחדשות 13 כי לפי ההערכות בישראל, ארגון חמאס אינו עומד מאחורי שני השיגורים של רקטות לגוש דן, אלא גורם פלסטיני אחר ברצועת עזה. לפי הפקיד הבכיר, מדובר ב"ארגון שמנסה לחבל במאמצי ההרגעה של הימים האחרונים, שאותם מובילה מצרים שמתווכת בין ישראל לחמאס".

בווידיאו: סריקות אחר נפילות בחולון


דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר אתמול לחדשות 13: "לא היה לנו מידע מקדים לביצוע הירי הזה היום - הופתענו. בשלב זה אנחנו בשני מאמצים, להבין מי ביצע את הירי. המאמץ השני הוא היערכות השני במטכ"ל עם הרמטכ"ל ואז עם הדרג המדיני". דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי לא התקבלו כל קריאות על נפגעי גוף, אך חובשים ופראמדיקים של הארגון העניקו טיפול רפואי לכ-5 נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הליכה למרחב המוגן, מהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית החולים.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו קיים התייעצויות ביטחוניות בקריה בתל אביב, וכעת תתקיים הערכת מצב ביישובי עוטף עזה. לא ברור אם הערב יכונס הקבינט המדיני-ביטחוני, אבל בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי "שרי הקבינט מקבלים עדכונים שוטפים מהמל"ל לגבי האירועים בעזה".

בערוץ "אל-ערביה" דווח כי תנועת חמאס פינה את כלל אתריו בעזה, ובמקביל דווח כי המשלחת המצרית שהגיעה לרצועה למען שיחות ההרגעה עזבו את השטח. מקור בכיר בתנועת הג'יהאד האסלאמי הכחיש לסוכנות ידיעות פלסטינית את הדיווחים שיצאו בכלי התקשורת הישראליים בדבר המעורבות של התנועה בירי הרקטות. הגורם עדכן כי הנהגת התנועה עוקבת באדיקות אחר ההתפתחויות האחרונות. 

בווידיאו: תיעוד האזעקה בגוש דן

הערים בהן נשמעו אזעקות: תל אביב, רמת גן, גבעתיים, בת ים, חולון, ראשון לציון, הוד השרון. ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, הורה לפתוח את המקלטים הציבוריים, ומעיריית תל אביב נמסר: "ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הנחה את העירייה לפתוח את כל המקלטים והחמ"ל העירוני וזאת נוכח היירוטים מעל גוש דן. יש לציין שנכון לעכשיו כל האירועים מתקיימים כסדרם. יש להשמע להנחיות פיקוד העורף. הודעות לציבור יעברו דרך אתר האינטרנט העירוני, דף הפייסבוק של העירייה ומוקד 106".

חולדאי אמר לחדשות 13: "החלטתי לפתוח את המקלטים מפני שאני יודע שאחרי שניים יכולים לבוא עוד שניים וכדאי להיות מוכנים אני פותח את המקלטים ומאייש את החמ"ל ומתכוננן כאילו גם יש אפשרות שיקרה. ולכן לדאבוני, לאחר שעה, אני לא ראיתי אף אחד לא את שר הביטחון לא את ראש הממשלה עולים להרגיע ולתדרך את הציבור איך להתנהג ומה לעשות. ולכן מה שאני עושה אני עושה על פי הבנתי ואני בשלב זה אומר לציבור להיות עירניים ולהיות מוכנים למקרה של אזעקות נוספות או הודעות נוספות של פיקוד העורף ונראה מה יקרה בהמשך".