פרשת הצוללות: ראש הממשלה גרף כ-16 מיליון שקל ממכירת מניותיו

לחדשות 13 נודע כי בשנת 2010, נתניהו מכר את מניותיו בחברה שסיפקה שירותים ל"טיסנקרופ" - דבר שהכניס לכיסו מיליונים • כחול לבן: לציבור מגיע הסבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכר את מניותיו בחברה שסיפקה שירותים ל"טיסנקרופ" ב-29 בנובמבר 2010, בסכום של 4,300,873 דולר, שהם 15,814,310 שקלים - כך נודע היום (רביעי) לחדשות 13. מהליכוד נמסר בתגובה: "מבלי להיכנס לפרטים, הכול דווח כנדרש ואושר על ידי הרשויות המוסמכות. עוד ניסיון להסיח את הדעת מהבחירה בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ ובין ממשלת הליכוד בראשות נתניהו".

ראשי מפלגת כחול לבן, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי, התייחסו לחשיפת חדשות 13 אמש בדבר מניות שהחזיק ראש הממשלה בנימין נתניהו בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טיסנקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. "פרשת הצוללות רחוקה מלהסתיים", נמסר, "העובדה שנתניהו היה בעל אינטרסים כספיים ישירים בסוגיות הכי קריטיות לביטחון ישראל - חורגת אפילו מהגבולות שלו". 

"מגיעה לציבור בישראל תשובה למה קרובי משפחתו והאנשים הקרובים אליו ביותר קיבלו עמלות במיליוני יורו על העסקה הביטחונית הרגישה ביותר בתולדות המדינה", עוד נמסר מהמפלגה, "מגיעה לנו תשובה למה הוא אישר את עסקת הצוללות עם מצרים והסתיר זאת ממשרד הביטחון וצה"ל".

רה"מ נתניהו ובן דוד נתן מיליקובסקי
 

פרשת הצוללות - נתניהו, מיליקובסקי (רויטרס)

 

בהמשך, הגיב יעלון ב"לפני החדשות" עם אודי סגל לפרסום והודיע כי אם מפלגתו תנצח בבחירות, היא תקים ועדת חקירה ממלכתית: "אם הפרשה לא תמוצה על ידי היועמ"ש, כחול לבן תקים ועדת חקירה ממלכתית כדי לנקות את האורוות".

כאמור, אמש פורסם כי נתניהו החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז הפרשה. כעת, הפרקליטות בודקת את הקשר בין המניות שהחזיק נתניהו לפרשת הצוללות, שיכולה לקשר אותו לפרשה.

לפני כחודש וחצי, נתניהו ביקש מוועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה שמיליקובסקי ייטול חלק ממימון משפטו. הוועדה דחתה לאחרונה את הבקשה, וציינה כי בשנת 2009, הוועדה קיבלה בקשה אחרת של נתניהו שבן דודו ישלם לו על המס על מניות שנתניהו החזיק בחברה לייצור פלדה יחד עמו ומכר אותן. כאמור, אחת הלקוחות העיקריים של אותה חברה לייצור פלדה היא "טיסנקרופ".

 צוללות
 

צוללות ( (החדשות 13 ))

 

בעקבות העובדה שצוינה בדוח ועדת ההיתרים, מבקר המדינה העביר לאחרונה את אותה בקשה של נתניהו לפרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובפרקליטות החליטו להתחיל לבדוק את העניין. יש לציין כי זוהי בדיקה ראשונית בלבד ולא חקירה פלילית, וייתכן שמיליקובסקי יזומן בעתיד להעיד.

מטעם ראש הממשלה נמסר אתמול בתגובה לחשיפה: "הכול פייק ניוז. הדברים לא נכונים. בשנת 2010, לאחר שנבחר לראשות הממשלה הוא מימש את מניותיו בחברה של בן דודו, באישור מלא של הרשויות. מזה כעשור אין לראש הממשלה שום קשר לחברה  ולא ידוע לו אם היה לה או לא היה לה קשר לחברת טיסנקרופ. השמאל יודעים שאי אפשר להחליף את נתניהו בקלפי אז הם מנסים להפיל אותו ואת שלטון הימין בכל דרך אפשרית, הזויה ככל שתהיה".