יעלון: "אין די נשים שמוכנות להיכנס למפלגה פוליטית"

בכיר כחול לבן התייחס בכנס "בוחרים לחשוב" לכך שבצמרת מפלגתו לא הוצבה אף אישה, ואמר כי ייצוג הנשים יבוא לידי ביטוי במינויים. "היו כאלה שהיססו, היו כאלה שהתלבטו"

בחירות 2019: הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, בכיר כחול לבן, התייחס היום (חמישי) לעובדה שבצמרת מפלגתו לא הוצבה אף אישה, ואמר כי "אין די נשים שמוכנות להיכנס למפלגה פוליטית. היו כאלה שהיססו, היו כאלה שהתלבטו". הדברים נאמרו בכנס "בוחרים לחשוב" של המכון הישראלי לדמוקרטיה.

"אני מקווה שסביב שולחן הממשלה יהיו יותר נשים, תלוי בשאר הקואליציה שנרכיב, אבל אין ספק שיש חשיבות לכך שגם סביב שולחן הקבינט, שולחן הממשלה וגם בכנסת", הוסיף יעלון. "גם לתפקיד מנכ"ליות של משרדים, תפקידים שממנים אותם - יהיה ייצוג הולם של נשים".

 בוגי יעלון בנאום הראשון של מפלגת כחול לבן
 

בוגי יעלון בנאום הראשון של מפלגת כחול לבן (חדשות 13 )

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

"אני יכול לספר שכשאני הייתי רמטכ"ל, מונתה לראשונה דוברת צה"ל אישה, עוזרת רמטכ"ל ראשונה ועוזרת ראש אמ"ן, וגם קצינת שלישות פיקודית", ציין הרמטכ"ל לשעבר. "כשהודעתי שאני אקים כוח פוליטי, אמרתי שאשאף ל-50% נשים, אבל לא הצלחתי. אין די נשים שמוכנות להיכנס למפלגה פוליטית. כשהבאנו את שלוש המפלגות לחבירה אז לקחנו בחשבון שאם ארבעתנו ניכנס לחמישייה הראשונה, אז זה ישאיר אותנו לצערי עם שתי נשים בעשירייה הראשונה".

יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט, התייחס בכנס להשוואה שערך בין חמאס לבג"ץ:  ״בג״ץ הוא בוודאי לא אויב, אבל אני אומר בצורה מאוד ברורה - העוצמה המופרזת של מערכת המשפט ובג״ץ קושרת את ידי חיילי צה"ל מלנצח את חמאס. אני קובע את זה. שלא נעבוד על עצמנו, ידי חיילי צה״ל ומפקדיו קשורות בשל הפרזה של בג״ץ ומערכת המשפט שכבר הוטמעה עמוק בתוך מערכות הביטחון. אנחנו חייבים לשחרר את האילוץ הזה כדי שצה״ל יחזור לנצח".

 יו"ר הימין החדש ושר החינוך נפתלי בנט
 

יו"ר הימין החדש ושר החינוך נפתלי בנט (יוסי זליגר )

 

"בית שממנו יורים הוא בית מחבלים וצריך להפיל אותו", המשיך בנט, "כשבני גנץ אומר איך הוא ריסן את חיילי גולני מתוך מוסריות מזויפת זה לא עושה עליי רושם. אני רוצה שצה״ל ינצח. אני שומע את אהרון ברק מתגאה שמקימים חמ״לים של משפטנים - ככה לא מנהלים מלחמה. האויב מבין את זה אז הוא במכוון לוקח בתים וממיר אותם לבסיסים כי הוא יודע שלא נירה על זה. אם תתנו לימין החדש את הכוח איילת שקד תהיה שרת משפטים, היא תטפל בבג״ץ, ואני אטפל בחמאס. ישראל הפכה למעצמה של משפטיזציה, בג״ץ תחת אהרון ברק הפך הכול לשפיט. צריך בג״ץ בשביל להגן על זכויות אדם, לא בשביל להגיד לממשלה מה סביר ומה לא״.

כאמור, בעשירייה הראשונה נמצאות רק שתי נשים – מיקי חיימוביץ' במקום השביעי ואורנה ברביבאי במקום העשירי. יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר, הוצבה במקום ה-13, אורית פרקש הכהן במקום ה-15, אחריה קארין אלהרר ומירב כהן, ופנינה תמנו שאטה דורגה במקום ה-24.