ישראל כץ: לא נאפשר כניסת מטוסים מהסוג שהתרסק באתיופיה

בעקבות ההחלטה האמריקנית, שר התחבורה הודיע כי גם ישראל תאסור על כניסת מטוסי בואינג 737 MAX 8 לשטחה האווירי. על דוח מבקר המדינה: "שטויות במיץ עגבניות"

  • פורסם ב:
  • 13/03/2019 21:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/03/2019 00:20
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

שר התחבורה ישראל כץ הודיע אמש (רביעי) כי ישראל תאסור את כניסת מטוסי בואינג 737 MAX 8 לשטחה האווירי, זאת בעקבות ההחלטה האמריקנית לקרקע את כל דגמי המטוס במדינה. "בדקתי עם רשויות התעופה מיד כשנודע על האסון, ואין לחברות הישראליות מטוסים כאלה", אמר כץ, "אבל כעת, גם בגלל הצעד האמריקני, אני אנחה את כל רשויות התעופה כאן שלא לאפשר כניסת מטוסים מהסוג הזה".

השר כץ התייחס לדוח החריף שפרסם מוקדם אמש מבקר המדינה: "שטויות במיץ עגבניות. אני מכבד את מבקר המדינה ואת המוסד, הוא מרים אלי טלפונים ואומר לי כל הכבוד על פרויקט כזה או אחר. אגב, הוא לא קבע את הדברים האלה, הוא לא יכול לקבוע אם הצלחתי או לא, זה הציבור קובע".

 
 
 
 שר התחבורה ישראל כץ
 

שר התחבורה ישראל כץ (החדשות 13 )

 

"ברור מה קורה כאן, יש פה מהפכה אדירה. אני לראשונה, מאז קום המדינה, עשיתי שני דברים מרכזיים – חיברתי את הגליל והגנב ברשת כבישים ורכבות, ואני הראשון שהוצאתי לדרך את עבודות הרכבת הקלה בתל אביב. שש פעמים הניחו אבן פינה, ולא קרה כלום".

שר התחבורה התייחס לעיתוי פרסום הדוח, פחות מחודש לבחירות, ואמר כי "אני לא יכול לנתח אם זה מהלך פוליטי, אבל התוצאה היא פוליטית. אני שומע את לפיד וניסנקורן מותחים ביקורת על התחבורה. אז כשלפיד היה שר אוצר ואני כבר הייתי שר התחבורה, הוא נתן הוראה לעצור את העבודות על רכבת העמק והנגב כי זה לא כלכלי. נלחמתי נגדו והמשכתי עם זה".

כאמור, אתמול מבקר המדינה יוסף שפירא פרסם דוח מקיף וחריף על משבר התחבורה הציבורית בארץ. בדוח, פירט שפירא, בין היתר, על המחדלים הקשורים לנזקים הכלכליים העצומים שנגרמים בשל פקקי התנועה, לעיכובים בזמני התחבורה הציבורית, לצפיפות המסוכנת ברכבת ולעיכוב פרויקטים חשובים. כמו כן, הדוח מותח ביקורת חריפה על שר התחבורה ישראל כץ, שסוגר בימים אלה עשור בתפקיד. כזכור, עצם בדיקת המבקר נחשפה לראשונה בחדשות 13.

 אוטובוס של חברת "אגד" בירושלים
 

אוטובוס של חברת "אגד" בירושלים (istock )

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע אמש כי בכוונתו לחתום על צו חירום שיקרקע את כל מטוסי בואינג 737 MAX 8 ו-MAX 9. זאת אחרי שמטוס מדגם 737 MAX התרסק באתיופיה ביום ראשון והביא למותם של 157 הנוסעים ואנשי הצוות. בהחלטתו עקף טראמפ את רשות התעופה הפדלרית שהתנגדה למהלך זה. 

מדינות וחברות תעופה רבות בעולם נקטו בצעדי זהירות מחשש לתאונה נוספת. חלקן השעו את השימוש בדגם המטוס וחלקן אף אסרו את כניסתו למרחב האווירי. הסוכנות האירופית לבטיחות תעופה השעתה אתמול את כל הטיסות והמליצה לכל מדינות אירופה לעשות כך. ביום שלישי, הודיעו בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה על איסור כניסת המטוס למרחב האווירי שלהן, וכך עשו גם מדינות נוספות באירופה, כמו גם איחוד האמירויות הערביות, ניו זילנד, כווית, הודו ואוסטרליה. רשות התעופה האזרחית של הונג קונג ביטלה את השימוש במטוסים וכן את כל ההמראות, הנחיתות והכניסה למרחב האווירי במדינה. היום הצטרפה קנדה לאותן המדינות.